De cate ori poti da un examen ?

care ne mananca zilele
pagubosu
Posts: 2
Joined: Sat Sep 16, 2006 10:23 am

De cate ori poti da un examen ?

Postby pagubosu » Sat Sep 16, 2006 10:29 am

Am si io o intrebare. Trec anu 2 acuma si am lasat fiziologia s-o dau in iarna cam facut creditele si nici n-am invatat si am auzit ca daca o pici in iarna pierzi anu sau ceva de genu asta. Daca stie cineva....


titlul topicului modificat de moderator

User avatar
little scorpio
senior
senior
Posts: 185
Joined: Wed Aug 30, 2006 12:32 pm
Location: bucuresti...stranger from cbu...

Postby little scorpio » Sat Sep 16, 2006 10:38 am

ma-ndoiesc...daca ai numa fizio la restante inseamna ca ai destule credite sa treci anu I si asta nu ti-o poate lua nimeni in iarna!
It's your right, man! :wink:
Be who you are and say what you feel, because those who mind don't
matter and those who matter don't mind.

User avatar
goosey
junior
junior
Posts: 75
Joined: Fri Jun 30, 2006 8:59 pm
Location: Acasa
Contact:

Re: fiziologie

Postby goosey » Sat Sep 16, 2006 11:11 am

pagubosu wrote:Am si io o intrebare. Trec anu 2 acuma si am lasat fiziologia s-o dau in iarna cam facut creditele si nici n-am invatat si am auzit ca daca o pici in iarna pierzi anu sau ceva de genu asta. Daca stie cineva....

de cate ori ai dat fiziologia pana acum......... adica cati 4 ai pana acum
practic ai voie sa dai un examen de 4 ori: in vara, in restante, in prelungiri si in credite. daca esti la cu taxa in ultimele doua situatii se plateste examenul 100 de euro sau 50 (anul asta s-a dezbatut problema celor 50 de euro in loc de 100- nu e aprobata oficial)
la fiziologie cam trebuie sa inveti. problema e ca tu fiind anul 1 (inca) daca nu treci de examenul asta nu numai ca pierzi anul dar pierzi si admiterea. presupun ca alta restanta nu mai ai inafara de fiziologie.
a very remarkable creature...

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: fiziologie

Postby rox » Sat Sep 16, 2006 1:25 pm

goosey wrote:
pagubosu wrote:Am si io o intrebare. Trec anu 2 acuma si am lasat fiziologia s-o dau in iarna cam facut creditele si nici n-am invatat si am auzit ca daca o pici in iarna pierzi anu sau ceva de genu asta. Daca stie cineva....

de cate ori ai dat fiziologia pana acum......... adica cati 4 ai pana acum
practic ai voie sa dai un examen de 4 ori: in vara, in restante, in prelungiri si in credite. daca esti la cu taxa in ultimele doua situatii se plateste examenul 100 de euro sau 50 (anul asta s-a dezbatut problema celor 50 de euro in loc de 100- nu e aprobata oficial)
la fiziologie cam trebuie sa inveti. problema e ca tu fiind anul 1 (inca) daca nu treci de examenul asta nu numai ca pierzi anul dar pierzi si admiterea. presupun ca alta restanta nu mai ai inafara de fiziologie.

cum pierd eu anul din cauza fiziologiei care are 5 (CINCI ) credite?
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
goosey
junior
junior
Posts: 75
Joined: Fri Jun 30, 2006 8:59 pm
Location: Acasa
Contact:

Re: fiziologie

Postby goosey » Sat Sep 16, 2006 2:13 pm

cum pierd eu anul din cauza fiziologiei care are 5 (CINCI ) credite?[/quote]
poate sa aibe si un credit. se da in iarna sau cand vrea proful ultima oara . daca nu-l iei nici atunci esti repetent. am mai spus o data ca nu ai voie sa dai un examen decat decat de 4 ori. nu-l dai pana-l iei. il poti da maxim de 4 ori. daca nu-l iei a 4-a oara esti repetent
a very remarkable creature...

User avatar
Deesse
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Sep 14, 2006 9:40 pm
Location: Danger Zone
Contact:

Re: fiziologie

Postby Deesse » Sat Sep 16, 2006 2:18 pm

goosey wrote:cum pierd eu anul din cauza fiziologiei care are 5 (CINCI ) credite?

poate sa aibe si un credit. se da in iarna sau cand vrea proful ultima oara . daca nu-l iei nici atunci esti repetent. am mai spus o data ca nu ai voie sa dai un examen decat decat de 4 ori. nu-l dai pana-l iei. il poti da maxim de 4 ori. daca nu-l iei a 4-a oara esti repetent[/quote]

AOLEU mama...
Dar eu am vazut cazuri de studenti care la anato sau fizio tot dadeau...pana in restantele din anul urmator.
Ca nu ai voie sa intri in clinic fara toate examenele luate.
Care e adevarul?

User avatar
goosey
junior
junior
Posts: 75
Joined: Fri Jun 30, 2006 8:59 pm
Location: Acasa
Contact:

Re: fiziologie

Postby goosey » Sat Sep 16, 2006 2:23 pm

Deesse wrote:
goosey wrote:cum pierd eu anul din cauza fiziologiei care are 5 (CINCI ) credite?

poate sa aibe si un credit. se da in iarna sau cand vrea proful ultima oara . daca nu-l iei nici atunci esti repetent. am mai spus o data ca nu ai voie sa dai un examen decat decat de 4 ori. nu-l dai pana-l iei. il poti da maxim de 4 ori. daca nu-l iei a 4-a oara esti repetent


AOLEU mama...
Dar eu am vazut cazuri de studenti care la anato sau fizio tot dadeau...pana in restantele din anul urmator.
Ca nu ai voie sa intri in clinic fara toate examenele luate.
Care e adevarul?[/quote]
eu de asta nu am auzit... sa dai un examen de anul 1 pana in toamna anului 2. regula era ca creditul sa se dea pana in sesiunea de iarna a anului urmator. neoficial te poate chema proful sa dai un examen de 10 ori. dar tu in catalog nu poti avea decat maxim 4 note.
trebuie sa fii semi-retardat sa nu poti sa iei un examen a patra oara. chiar si la fiziologie.
adica astea sunt cazuri extreme iar eu am cunoscut cateva dintre ele..... si sincer nu-i inteleg
a very remarkable creature...

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: fiziologie

Postby rox » Sat Sep 16, 2006 3:32 pm

goosey wrote:
Deesse wrote:
goosey wrote:cum pierd eu anul din cauza fiziologiei care are 5 (CINCI ) credite?

poate sa aibe si un credit. se da in iarna sau cand vrea proful ultima oara . daca nu-l iei nici atunci esti repetent. am mai spus o data ca nu ai voie sa dai un examen decat decat de 4 ori. nu-l dai pana-l iei. il poti da maxim de 4 ori. daca nu-l iei a 4-a oara esti repetent


AOLEU mama...
Dar eu am vazut cazuri de studenti care la anato sau fizio tot dadeau...pana in restantele din anul urmator.
Ca nu ai voie sa intri in clinic fara toate examenele luate.
Care e adevarul?

eu de asta nu am auzit... sa dai un examen de anul 1 pana in toamna anului 2. regula era ca creditul sa se dea pana in sesiunea de iarna a anului urmator. neoficial te poate chema proful sa dai un examen de 10 ori. dar tu in catalog nu poti avea decat maxim 4 note.
trebuie sa fii semi-retardat sa nu poti sa iei un examen a patra oara. chiar si la fiziologie.
adica astea sunt cazuri extreme iar eu am cunoscut cateva dintre ele..... si sincer nu-i inteleg[/quote]
1. ispas a povestit de o tipa cae a dat examul de anatomie 2, anul 1, de 14 ori, pana in vara anului 2, pana l-a luat
2. si daca eu nu vreau s ama duc sa dau examen cand vrea proful? eu sunt obligata sa-mi iau toate creditele de anii 1 si 2 pana la sfarsitul lui 2, asa zicea in contractul ala cand l-am semnat. buuun, sa zicem ca am voie s adau un examen de 4 ori maxim. perfect, daca-l pic in sesiune si nu ma duc la restanta, il las pentru sesiunea de iarna din anul urmator, ce are a face? unde scrie ca daca nu vrea proful sa faca sesiune de restante nu face? la mine in contract scria ca e treaba mea sa-l iau in 2 ani. pai asta inseamna ca pot sa-l dau si la sfarsitul anului 2 in vara daca vreau
3. cat despre aia cu anatomia...in noiembrie aul trecut erau unii care se tot re-re-re....:)
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
goosey
junior
junior
Posts: 75
Joined: Fri Jun 30, 2006 8:59 pm
Location: Acasa
Contact:

Postby goosey » Sat Sep 16, 2006 4:57 pm

contractele de acum 3 ani nu prevedeau lucruri din astea... sau cel putin eu n-am auzit de asa ceva.
mi se pare tare straniu sa dai un examen de 14 ori. mai bine te stresezi o saptamana - 10 zile sa inveti pentru el si sa ti-l iei cat mai repede decat sa fii stresat un an intreg dand examenul ala de 14 ori. in definitiv de ce si cum fac acesti studenti facultatea asta???
chiar nu-mi dau seama ce capacitate trebuie sa ai sa dai un examen de 14 ori. mi se pare de-a dreptul socant... in fine, fiecare cu viata lui... si-o face cum doreste... insa repet... mi se pare tragic...
a very remarkable creature...

bubulina86
Posts: 1
Joined: Sun Sep 17, 2006 1:10 am

Postby bubulina86 » Sun Sep 17, 2006 10:43 pm

cat e pana la urma restanta daca esti la taxa si daca nu ai dat-o in toamna?


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests