fiziologia anul I

care ne mananca zilele
emilia_med
junior
junior
Posts: 52
Joined: Thu Jun 15, 2006 8:11 pm

fiziologia anul I

Postby emilia_med » Thu Jun 15, 2006 8:38 pm

M-a disperat materia asta!!!!!!!!De fapt nu atat continutul cat profii care o "predau",daca se poate numi predat ce fac ei.Nu stiu cum o sa fie in anul II dar eu sper sa scap fara restanta anul asta.Nu stiu cum e la altii dar la noi nu se face nimic la lp,iar la curs....Cine imi poate da niste sfaturi despre cum sa ma descurc?...mai ales k examenul e oral.Poate niste sfaturi in legatura cu profesorii...

User avatar
Lady-bug
senior
senior
Posts: 279
Joined: Wed Apr 19, 2006 11:59 pm

Postby Lady-bug » Thu Jun 15, 2006 11:15 pm

Pai din cate imi amintesc fiziologia de anul I e putina si lesne de inteles. Daca nu-ti place cum s-a predat (te inteleg :( ) poti sa cauti prin alte carti de fizio. Biblioteca e deschisa si nu e chiar asa greu sa o studiezi singura.
Despre profi cum sa fie, daca stii treci.
"Numai in dictionar reusita vine inaintea sarguintei"

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: fiziologia anul I

Postby Chingachgook » Fri Jun 16, 2006 12:26 am

emilia_med wrote:De fapt nu atat continutul cat profii care o "predau",daca se poate numi predat ce fac ei.


nu vreau sa te dezamagesc da sa stii ca nu se prea preda ca la liceu. tre sa cam citesti singurica diverse fenomene.
pe aia ii doare la basca daca intelegi sau nu.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
VARAN / STUDY
senior
senior
Posts: 183
Joined: Fri Jun 02, 2006 6:29 pm

Postby VARAN / STUDY » Fri Jun 16, 2006 12:36 am

eu imi aduc aminte de exm asta ca l-am trecut doar cu ce stiam din manualul de biologie clasa XI, am luat 8, chiar m-am mirat ca l-am luat....

emily nu dispera, si nu te enerva(prea rau) vei intalni chestii mai rele... sper sa nu te dezamagesc.... dar asa e "sistemul". in vremea mea circulau si niste grile de care eu am aflat dupa exm de la "dragele" colege avide dupa bursa de "5lei".... iar kooksee ti-a spus-o pe bune, kiar dc suna rau....

emilia_med
junior
junior
Posts: 52
Joined: Thu Jun 15, 2006 8:11 pm

Postby emilia_med » Fri Jun 16, 2006 1:54 pm

Nu m-am gandit nici o clipa k se va preda k la liceu...si pana la urma mi-am dat si eu seama k trebuie sa invat singura.Problema e k profii se cam contrazic intre ei...unul zice Haulica,altul zice Guyton,k Haulica nu e bun samd
La lp fac cu Lazar ...si de fapt nu facem nimic.Tocmai am dat ex de lp...si am luat 7,am fost f dezamagita ...ma asteptam la mai mult.A facut cineva cu Lazar,sa-mi spuna ce parere are despre el?Poate mi se pare mie.... :!: dar la lp eu chiar nu fac nimic,pot spune k e pierdere de timp

User avatar
Lady-bug
senior
senior
Posts: 279
Joined: Wed Apr 19, 2006 11:59 pm

Postby Lady-bug » Fri Jun 16, 2006 2:48 pm

Da eu am facut cu el. Ce parere poti sa ai despre un asistent care la examen in loc sa te asculte se uita in decolteul unei colege? Si nota tot pe masura decolteului, eu aveam bluza pe gat in ziua aia :( am luat 8
In fine a trecut si-am uitat. Citeste din ce-ti place Guyton, haulica, fiziologia e tot aia si la o adica important e sa intelegi mecanismele.

P.S. Varan are dreptate, stii mult mai multe din a XI-a decat de la profii din facultate. Vorbiti si voi intre voi sau cu colegii mai mari cu care va intelegeti mai bine si poate va mai lamuriti cu subiectele mai delicate.
Bafta!
"Numai in dictionar reusita vine inaintea sarguintei"

emilia_med
junior
junior
Posts: 52
Joined: Thu Jun 15, 2006 8:11 pm

Postby emilia_med » Fri Jun 16, 2006 5:10 pm

Hmmm :!: ...interesant.Si la noi a facut cateva remarci si ne-am cam dat seama,noi fetele,ce-i cu el...pacat k nimeni nu face nimic in privinta asta.Asta e...show must go on :) k doar mai am multi ani de-acum inainte.Thanks for the tips!!!

User avatar
tmt_ro
junior
junior
Posts: 84
Joined: Mon Apr 24, 2006 11:07 pm
Location: Bucharest
Contact:

Postby tmt_ro » Fri Jun 16, 2006 7:52 pm

emilia_med wrote:Problema e k profii se cam contrazic intre ei...unul zice Haulica,altul zice Guyton,k Haulica nu e bun samd


Daca ar fi dupa ce zic profii ar trebui sa inveti dupa toate. Mie personal mi s-au parut utile in anul I la fizio: Digestia si absorbtia de Badarau, Guyton in romana, Am inteles de la colegele ele ca ar fi buna si cartea de endocrin de Elena Nicolescu...bafta multa.


P.S. Chiar se trece cu ce-ai invatat pentru admitere, in cazul in care ai invatat bine
:peace:

emilia_med
junior
junior
Posts: 52
Joined: Thu Jun 15, 2006 8:11 pm

Postby emilia_med » Fri Jun 16, 2006 8:38 pm

Le am si eu pe astea si si sunt ok...dar ma deranjeaza mai mult atitudinea profesorilor...Din pacate asta nu se poate schimba

User avatar
VARAN / STUDY
senior
senior
Posts: 183
Joined: Fri Jun 02, 2006 6:29 pm

Postby VARAN / STUDY » Fri Jun 16, 2006 8:51 pm

reciteste biologia cl xi ... iti ajunge, asa te poti ocupa de alte exm.... biochimie de ex care e destul de nasol cu domnisoara prof. nu mai stiu cum o cheama... asta e exm pe bune
cont inactivat de adminsitratie pentru comportament inadecvat la adresa utilizatorilor forumului

emilia_med
junior
junior
Posts: 52
Joined: Thu Jun 15, 2006 8:11 pm

Postby emilia_med » Fri Jun 16, 2006 8:54 pm

La biochimie am luat partialul :D ...so far so good...ramane materia din semII.Sa vedem aici cum ma descurc :?: Eu fac cursul de biochimie cu Mohora si mi se pare super,imi plac cursurile ei...

User avatar
VARAN / STUDY
senior
senior
Posts: 183
Joined: Fri Jun 02, 2006 6:29 pm

Postby VARAN / STUDY » Fri Jun 16, 2006 8:59 pm

vezi ca sunt niste subiecte care circula din alea strict va da... cel putin asa era pe vremea mea...
cont inactivat de adminsitratie pentru comportament inadecvat la adresa utilizatorilor forumului

emilia_med
junior
junior
Posts: 52
Joined: Thu Jun 15, 2006 8:11 pm

Postby emilia_med » Fri Jun 16, 2006 9:09 pm

As vrea eu sa circule subiecte...anul asta se da oral...super :!: :? Si ne-au zis la curs k o sa apara niste subiecte...s-au gandit ei la vreo 320 :D :D

User avatar
VARAN / STUDY
senior
senior
Posts: 183
Joined: Fri Jun 02, 2006 6:29 pm

Postby VARAN / STUDY » Fri Jun 16, 2006 9:16 pm

nu mai... sunt 30-40 sem i+ii dar erau pt scris....
cont inactivat de adminsitratie pentru comportament inadecvat la adresa utilizatorilor forumului

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Sat Jun 17, 2006 12:21 am

mah fiziologi din anul I... nu va mai necajiti pt 8-urile sau7-tii pusi de toti asistentii aiurea de prin facultatea asta si nu va mai speriati de cursurile ciudate ale profilor cu care aveti de-aface...
in mare parte invatatura o ve-ti face singuri de-acuma (dupa admiterea pe care ati dat-o si ati luat-o adica...) si va veti sluji pt asta de diverse carti in care chiar scrie ceva, spre deosebire de debitatile fara sens de multe ori din amfiteatrele umf...
iar fiziologia in sine... lasati-o moarta ca e bomboana: ai de inteles si insusit cat de cat niste mecanisme de control al functiilor variate... superb, nici o problema... altele sunt materiile dificile! (toci-toci!!)
bafta!
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sat Jun 17, 2006 12:29 am

oare celelalte TREI topicuri despre fiziologie de pe pagina asta nu erau de ajuns ???? nu conteaza ca scrie anul 2 in dreptul lor, e aceeasi catedra ! scrieti acolo !

si pentru restul intrebarilor de anul 1 http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?t=468

topic inchis!
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 108 guests