Festivitatea de decernarea diplomei: pro sau contra?

care ne mananca zilele
Bondar
junior
junior
Posts: 87
Joined: Wed Jul 09, 2003 11:27 pm

Festivitatea de decernarea diplomei: pro sau contra?

Postby Bondar » Wed Oct 01, 2003 11:06 pm

Se merita sau nu sa mergi la festivitatea de decernare a diplomei :?:
Cei care ati trecut prin asta (juramantul lui Hippocrate, tichii, togi, poze, tot tacamul) impartasiti-ne va rog impresiile:
este o formalitate sau este memorabil? este ceva "montat" sau o traire reala :?:
Cum a fost? v-ati adus familionul si vecinii sau nu :?:
Stiu ca asta depinde de la persoana la persoana, dar totusi, nota generala cam care este de obicei :?:

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Thu Oct 02, 2003 12:01 am

Eu unul am fost contra...dar e o parere subiectiva...depinde 8)
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Thu Oct 02, 2003 12:56 am

sincer?! merita - pe de o parte, pe de alta nu merita ...

dar la cate am facut in facultatea asta, am considerat ca e pacat sa nu ma duc ... shi nu mi-a parut rau ...!

Felicitari!

PS: daca putetzi da shi nishte date ... ar fi super:

data / ora festivitatzii, robe mai ieftine etc (pentru nevasta-mea).
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

Bondar
junior
junior
Posts: 87
Joined: Wed Jul 09, 2003 11:27 pm

robe mai ieftine

Postby Bondar » Thu Oct 02, 2003 7:35 am

:arrow: Robe mai ieftine sunt la ASE, cu 50.000 bucata/zi inchiriata, dar trebuie sa faci cerere de dinainte, si nu dau la bucata, ci pe liste (se aduna mai multi si se scriu intr-un tabel).
Pentru a intra la festivitate iti trebuie invitatie.
Un bilet din acela de 350.000 include toga, tichie, nu-s ce hartie, o insigna sau asa ceva plus posibilitatea de a avea maxim 4 invitati, fiecare din acestia cu inca cate 50.000.
Deci: roba cu 50.000 de la ASE si daca faci rost de 2 invitatii de la cineva care si-a luat bilet intreg e cel mai ieftin.
Mai exista si varianta sa va strangeti 5 oameni, sa puneti fiecare 110.000 si sa luati un bilet si 4 invitatii.

User avatar
H de H
senior
senior
Posts: 143
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:57 pm

Postby H de H » Thu Oct 02, 2003 8:19 am

eu am fost anu trecut, mi-am luat roba si mi-am luat prietenii cu mine, si am mers convinsa ca voi fi cuprinsa de ceva sentimente maretze.nu a fost asa...chiar am fost dezamagita.fisco total!! :cry:
ni s-a citit juramantul in varianta veche, am repetat o perioada dupa ei, apoi am lasat-o balta ca oricum nu insemna nimic...grecii in schimb, chiar au traiti in momentul ala...duduia sala palatului cand isi spuneau ei juramantul...

pana la urma am ramas cu amintiri frumoase, dar nu datorate festivitatii.
cei cu care am fost, Gaurika in mod special, au facut ca momentul sa fie totusi deosebit...si pentru asta ii multumesc...

daca sa te duci?du-te ca sa nu regreti.dar nu te astepta la nimic frumos cu emotii, mutat de ciucur si aruncatul tichiilor in aer...suntem in romania, remember...unde totul e fals.
Printr-o indelunga practica, prostia se inrautateste, nu se amelioreaza! (G. B. Shaw)

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Thu Oct 02, 2003 11:45 am

k ... ;)
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

Bondar
junior
junior
Posts: 87
Joined: Wed Jul 09, 2003 11:27 pm

Postby Bondar » Thu Oct 02, 2003 7:11 pm

Am trecut astazi pe la facultate si mi-a spus un coleg ca daca nu vrei roba de la ei iti dau biletu' cu 100.000.
Probabil s-au prins ca daca se strang 5 oameni iese 110.000 :wink:

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Thu Oct 02, 2003 8:33 pm

eu unul sunt pro festivitate,in ciuda faptului ca organizarea o sa fie probabil aiurea... ptr ca as vrea sa vad (probabil) ptr ultima oara multi dintre colegi, prietenii cu care la un moment dat am trecut prin anumite momente etc.
so why not? facand o medie,facultatea asta a fost o porcarie dar asta nu inseamna sa trecem in extrema cealalta si sa o stergem din memorie odata cu ultimul examen...cel putin am cunoscut persoane interesante :)
ps. un sfat: nu aruncati in aer palariile alea decat daca le-ati luat pe buletinul altuia :lol:

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Marlani

Postby Doftoroiu` » Fri Oct 03, 2003 12:28 pm

Ce marlanie! :oops:
Sa impui propriilor studenti sa cotizeze pentru a absolvi facultatea...m-e greatza!!!
La noi (1997) a fost absolut gratis...si fara togi!
Teoretic,ar fi un eveniment super,medicii sunt si vor ramane o "casta" cu totul si cu totul speciala,diferiti de ingineri sau alte grupe profesionale,si Juramantul lui Hipocrate ar trebui sa fie mai respectat ca oricand...insa in realitate......

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Fri Oct 03, 2003 1:05 pm

Parerea mea este ca e un moment care nu trebuie ratat. Cu toga sau fara... De preferinta cu.
Chiar daca facultatea e asa cum e, profesorii, sistemul, colegii, perspectivele etc. etc. lasa de dorit, totusi e vorba de profesia pe care ti-ai ales-o, iar momentul depunerii juramantului este solemn in functie de cum simti tu in interior, indiferent de ce se intampla in jurul tau.
Pentru mine a fost ceva special. Unul dintre momentele frumoase ale vietii mele.
Deci sfatul meu pentru absolventi: nu ratati!

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Sun Oct 05, 2003 5:51 pm

Ceremonia e organizata de greci, mai ales cu banii lor si in special dupa pofta lor. Stiti cit mai aveti de asteptat pina cind romanii de rind isi vor lua diplomele? Diploma poate astepta si ceremonia ba? Balul bobocilor era in primavara pe vremuri, deci se poate face veselie cu delay. Chestia asta ar trebui boicotata pentru ca o sala goala ar trebui sa fie o lectie pentru grecii din generatiile urmatoare.
Daca sinteti preteni cu grecii sau rudele din provincie va cam baga sula in coaste sau sinteti dintre bucurestenii care trebuie sa gaseasca pretext pentru a iesi din casa...
(oricum, pe anul asta e un comentariu post-factum)
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sun Oct 05, 2003 6:01 pm

mda, ashe ii ...

ceremonia de anul asta a fost (pentru romani cel putzin) un FIASCO ... o bataie de joc ...

Faprul ca NU s-a spus juramantul complet de catre romani shi faptul (INCREDIBIL pentru pretentziile acestei facultatzi) de a nu se fi INCERCAT macar GAUDEAMUS au transformat "festivitatea" intr-o porcarie ...

Am vrut sa incep eu sa cant GAUDEAMUS pentru absolventi, dar mi-a fost rushine de rushinea lor ...

Am dat shi eu (ca invitat shi, partzial, sponsor) shi ceilaltzi romani o suma destul de mare pentru a asista la o "jale" ...

Nu cred sa fi auzit prea multe cuvinte de indemn shi incredere la adresa absolventzilor, in schimb m-am "delectat" cu aproximativ un sfert de ora de polologhie la adresa activitatzii marelui "se nicolau" shi inca pe atat juramantul grecilor ...

Cei 700 de absolventzi romani parca ar fi incurcat cu prezentza lor, motiv pentru care a ieshit shi balamucul cu robele, invitatziile etc, destui renuntzand probabil din aceasta cauza ...

Nevasta-mea a stat vineri la SSM de dimineatza de la 11 pana seara la 8 pentru nishte prapadite de invitatzii shi biletul ei ca absolvent ...

RUSHINE!

Slobiz: asha e taica, boicotul ar ramane un semn de protest destul de bun ... din punct de vedere financiar mai putzin, cel mult ca o palma morala ... deshi nu cred ca i-ar afecta prea mult pe cei responsabili ... in schimb altceva nu-mi trece prin minte! :(

Inca o data: RUSHINE!!!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sun Oct 05, 2003 6:20 pm

Deci...nu merita....
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Sun Oct 05, 2003 11:44 pm

Ati mai putea organiza o festivitate paralela, cu ajutorul sindicatelor studentilor. (zic eu, de parca as fi mare sindicalist)
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Mon Oct 06, 2003 11:21 am

io pina akuma n-am auzit pe nimeni care sa fi mers si sa fi ramas trasnit de incintare....toti au plins dupa parale si timpul pierdut...
asa ca....intr-un cuvint AIUREALA!
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Mon Oct 06, 2003 12:06 pm

io n-am apucat sa ajung (nu mai stiu de ce, nu era pe bani, probabil ca m-am infundat prin Cecenia in seara aia...era in '98 anyways). Oricum au fost niste amici si au venit tare desumflati. Nici sa jure nu au apucat, ca au iesit sa fumeze o tigara si pana sa intre inapoi jurasera aia, gata.

Da. De fapt nu m-am dus pentru ca presimteam mascarada. Momentul unic de a fi terminat o facultate pe care am vrut sa o fac l-am trait oricum, eu si cu mine. Nu am nevoie de circ pentru asta.

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Mon Oct 06, 2003 12:21 pm

agree, tapire! numa ca io m-am si dus...si zau ca mi-a parut rau... asa ca de ciuda m-am dus la bere cu amicii de breasla... :lol:
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Mon Oct 06, 2003 1:35 pm

tapirul wrote:
Da. De fapt nu m-am dus pentru ca presimteam mascarada. Momentul unic de a fi terminat o facultate pe care am vrut sa o fac l-am trait oricum, eu si cu mine. Nu am nevoie de circ pentru asta.


Aha...that's the whole point...Si apropos de festivitatea asta imi aduc aminte de un tip in P20(gaurika, stii de cine e vorba 8) )care in seara de dinaintea festivitatii umbla pe hol cu roba si cu toga, dar in rest gol pusca, si ne arata la astia mici cam cum se prezinta un tanar doctor... :lol:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 105 guests