Curs de psiho-oncologie

care ne mananca zilele
User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Curs de psiho-oncologie

Postby Phat Skidz » Tue Sep 30, 2003 8:50 pm

Asta e pentru cei din anul 6 sau absolventi.

Dr. Rodica Ivanov, oncolog la Pitié Salpetriere, organizeaza la Institutul Francez in perioada sept2003-iulie-2004, a doua editie a cursului de psiho-oncologie, adresat absolventilor de medicina, psihologie sau sociologie, sau cei din anul terminal al facultatilor respective. Cursurile au inceput deja (2/luna), dar va mai puteti inscrie si la urmatorul curs, pe 23 OCTOMBRIE. Nu e nici o taxa. Ba inca, pentru cei interesati de docomente, e si o diploma la sfarsit, aprobata de Ambasada Franceza (si de colegiul medicilor, ma rog, aici sunt niste amanunte pe care nu le-am retinut).
Conferentiaza medici oncologi, psihiatri, psihologi, preoti (!). Pare interesant.
Last edited by Phat Skidz on Tue Oct 07, 2003 1:09 pm, edited 1 time in total.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
damonik
senior
senior
Posts: 207
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:00 pm
Location: space, the final frontier
Contact:

Postby damonik » Tue Sep 30, 2003 10:45 pm

trebuie sa fi anul VI neaparat?
Ai avut sansa unica de a capata forma omeneasca. NU-TI PIERDE TIMPUL!

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Wed Oct 01, 2003 9:24 am

Asa scrie pe anuntul de la Institutul Francez, dar, cine stie, daca vorbesti direct cu dr. Ivanov...Asta in ceea ce priveste examenul si diploma. Oricum, nu te va da nimeni afara daca vrei sa asisti la cursuri.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

Olive
junior
junior
Posts: 83
Joined: Sun Jul 06, 2003 7:18 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Olive » Fri Oct 03, 2003 10:05 pm

Multumiri oficiale pentru informatie :D Desi am citit post-ul cu cateva zile intarziere sper sa nu fie prea tarziu. Ritmul pare ok, tematica interesanta. Oricum toti chirurgii si oncologii din Franta colaboreaza cu psihiatria de legatura pt a face macar o lucrare de psihosomatica. Asa ca ar trebui sa aiba si experienta metodologica, nu numai practica in domeniu.

Ai fost la vreun curs?Stii cum se desfasoara? Ce presupune examenul?

Sau...trebuie sa nu fiu lenesa si sa ajung odata si-odata pe Dacia sa ma informez singura :oops: ?

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Tue Oct 07, 2003 1:05 pm

Scuze pentru intarzierea raspunsului! :oops:
In primul rand, o corectie: urmatorul curs e pe 23 octombrie, nu noiembrie cum am scris eu acolo din greseala. (O sa corectez si in postul ala).
Apoi:
1)Da, am fost la 2 cursuri. Sunt invitati diversi conferentiari care tin o prelegere despre un subiect din tematica (logic :) ); de exemplu, ultima data a fost psiholoaga sefa de la Institutul de Oncologie care a tinut un curs despre modalitatile de adaptare a pacientului canceros. Cursurile sunt mai ales in româna (lucru pe care conducerea Institutului nu trebuie sa-l stie, altfel isi retrage ambasada sponsorizarea, asa ca sssst! )
2)Examenul din iulie consta in 2 lucruri:
-un test scris
-un memoriu despre un subiect "psihooncologic". Memoriul trebuie sa fie bilingv (romana-franceza), iar subiectul ramane la latitudinea studentului. E (cica) interzis sa faci un memoriu in romana dupa care sa-l duci la tradus sau sa ceri ajutor cunostintelor francofile (probabil conditia ambasadei), se apreciaza foarte mult efortul personal, oricat de jalnic ar fi, de a te descurca cu limba franceza.

Oliv, cred ca esti studenta ideala pentru acest curs, datorita dualitatii tale profesionale. Pentru ca asistenta e impartita in doua tabere: psihologi si medici, fiecare tabara are grave probleme in a intelege limbajul celeilalte (ce stiu psihologii despre diagnosticul in cancer? ce stiu medicii despre mecanismele defensive inconstiente?). Tu ai fi insa ca pestele in apa :)

Din pacate, am ratacit numerele de telefon ale Dr.Ivanov, organizatoarea, iar cei de la Institut nu stiu prea multe. Oricum, cursul urmator e pe 23 oct., cade intr-o joi, si mai e inca unul in lunea urmatoare.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Mon Oct 20, 2003 1:00 pm

Cursul de joi, 23, e la ora 15, la Institutul Francez, in Salon d'Honneur, la etajul 1. Se poate intarzia un pic :)
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

Olive
junior
junior
Posts: 83
Joined: Sun Jul 06, 2003 7:18 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Olive » Tue Oct 21, 2003 11:14 pm

Multumesc frumos...voi incerca sa ajung la timp macar de data asta :lol: :oops: Poate ne vedem pe-acolo :wink:

IKAR
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Oct 27, 2008 2:17 pm

Re: Curs de psiho-oncologie

Postby IKAR » Mon Nov 03, 2008 12:41 pm

Congres international psiho-oncologie (IPOS World Congress of Psycho-Oncology) VIENA 2009
http://www.ipos-society.org/ipos2009/

AdrianaD
junior
junior
Posts: 26
Joined: Sun Jul 02, 2006 4:53 pm

Re: Curs de psiho-oncologie

Postby AdrianaD » Thu Aug 06, 2009 10:51 am

Am facut si eu acel curs. In 2008, am dat si examen, si proiect si tot.
Intrebare: avem vreo sansa sa ne luam diplomele?


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 84 guests