regie camine

care ne mananca zilele
User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

regie camine

Postby tulip » Wed Feb 08, 2006 4:02 pm

regia de camin ar fi trebuit sa fie cu aproape 30 RON mai mica
UMF Carol Davila e cam singura universitate din tara in care nu s-amodificat regia de camin
de asemenea, la celelalte facultati au venit bani mai multi pentru burse...
in urma acestor constatari, va cerem parerea referitor la organizarea unor miscari de protest in vederea solutionarii acestor pb
daca vreti sa platiti mai putin si sa aveti burse mai mari, sapt viitoare pb ca se va organiza o miscare de protest
asta inseamna sa si veniti

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Wed Feb 08, 2006 5:12 pm

unde si ce tre sa fac?

armand
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Jan 18, 2006 8:37 pm

Postby armand » Wed Feb 08, 2006 6:02 pm

bine fratilor,s-o punem de-un protest!particip si mai aduc vreo cativa caminari...cand?unde?

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Wed Feb 08, 2006 7:33 pm

normal ca facem!!
trebuie sa facem!!
ca am ramas pe primul loc la burse mici si regie de camin mai mare decat ar trebui prin subventia ministerului...

:evil: asteptam asa ceva
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
kadissa
junior
junior
Posts: 36
Joined: Thu Feb 02, 2006 1:40 am
Location: Bucuresti

Postby kadissa » Wed Feb 08, 2006 8:46 pm

Eu de-abia astept sa ma revolt putin :D , vorbesc si cu ai mei colegi si iesim dom`ne la protest, ca nu se mai poate!!!
All people have the right to stupidity but some of them abuse the privilege.

User avatar
KeinEngel
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sun Jan 09, 2005 1:50 am

Postby KeinEngel » Wed Feb 08, 2006 10:14 pm

Name a time and a place. Doar sa nu fie in zi de examen, altfel vin cu cea mai mare placere :)

User avatar
kadissa
junior
junior
Posts: 36
Joined: Thu Feb 02, 2006 1:40 am
Location: Bucuresti

Postby kadissa » Thu Feb 09, 2006 12:06 am

Si inca ceva: preferabil sa nu fie - 2.. de grade si sa nu ninga prea tare.
Daca se poate, daca nu....tot o sa vin! :D
All people have the right to stupidity but some of them abuse the privilege.

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Thu Feb 09, 2006 2:27 pm

luni e birou de senat
poate atunci...
:)

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Thu Feb 09, 2006 5:08 pm

excelent! peste sedinta de birou senatorial :D

<sa-i lovim cand ii doare mai tare!>/(si sa speram ca nu in cot...)
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Fri Feb 10, 2006 1:24 pm

banii au venit de la minister - atat pentru camin - deci din noiembrie regia de camin ar fi trebuit sa fie cu 29 RON mai mica, cat si pentru burse (o suplimentare cu 8% a fondului de burse - sursa e MEC; lucrul a fost confirmat si de rectorat, care acuma o ia pe dincolo - sa vedem cum facem, daca putem sa miscoram regia de camin- asta in conditiile in care la celelalte univ din tara acest lucru s-a intamplat de mult
in aceste conditii,ar trebui sa fim idioti de-a dreptul sa nu facem nimic
suntem furati ca in codru
:twisted:
parerea mea este ca nu ar trebui sa mai platim regia de camin vreo 2 luni - oricum, pentru cei care au platit pana in feb cu 29 ron mai mult in mar - apr ar trebui sa plateasca doar 4 RON - asta fara sa punem in calcul dobanzile care de 4 luni se acumuleaza in banca,,,

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Feb 10, 2006 2:23 pm

Daca e asa cum zici, atunci scenariul predictibil pe perioada urmatoare e urmatorul: da, intr-adevar au venit banii de la minister, insa a fost iarna, o perioada foarte grea pentru noi toti si studenti in special (iarna e frig) :lol: utilitatiile au fost mult mai mari decat se astepta, cheltuieli adica; facturile de la agentiile alea cum le-o fi chemand termica si transelectrica pe perioada asta insa poti sa le vezi peste nu stiu cate luni, cand ... va fi vara. Se va aduce aminte atunci de ce nu a fost o vreme apa calda si cat au costat reparatiile din aceasta perioada - se vor face niste calcule (precis nu o sa se spuna cine face calculele ;) - cu inflatie, un coeficient de "daca nu vin banii de la minister mai tarziu, tot timpul au fost in intarziere" etc. Daca nu chemi curtea de conturi nu rezolvi nimic, iar daca nu ai de ce sa chemi curtea de conturi - iar nu prea merita - nu-i ceva $$ubstantial :) Umf are traditia de a avea un pret unic pe durata unui an la cazare, ce permite multe "anticipari" si "socoteli". Ar fi alternativa de la universitate sau poli - pret la cazare calculat lunar = dar cine sa o sustina? si de ce?

Umf nu are voie sa tina banii la banca, e institutie bugetara - ii tine la trezorerie, unde nu se da "dobanda". Trezoreria nu e banca (sau ma rog, banca institutiilor bugetare) - se circula taxe, impozite (intrari) - salarii, achizitii bugetare(numai prin licitatie :lol) - iesiri etc. Daca ai motive sa crezi ca sunt intr-o banca (cu dobanda) banii de cazare de la studenti, ca sa ii treaca banii intr-o "banca", ar insemna sa faca ceva "smecherii" de a-i scoate din trezorerie - iar asta numai curtea de conturi poate "descoperi" (dpv legal). Sau ma rog - UMFul, intr-o autocritica :)

Ameninta-i cu curtea de conturi (dacai ai baza)- si o sa fie alt scenariu, insa fara curtea de conturi nu va stii nimeni exact "ce" ar trebui sa fie.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Fri Feb 10, 2006 7:27 pm

"ameninta-i" ??

poate ar trebui toti sa facem ceva nu numai el... de asta ce zici?

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Feb 10, 2006 7:56 pm

Absolut. Ma refeream (si sper ca tulip a inteles ideea) ca in asemenea discutii e bine sa te bagi (mai ales daca vrei sa misti ceva) ca persoana juridica, ca ssm de pilda.

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Sat Feb 11, 2006 2:09 am

asta se va si intampla...
parerea mea este insa ca putem pune presiune si altfel... un articol intr-un ziar central, ceva...
sa fie insa ceva sigur - respectiv sa fim siguri ca nu vor sa modifice regia de camin... desi sincer ma indoiesc ca vor schimba ceva

User avatar
llcrisll
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Jun 25, 2005 6:13 pm

Postby llcrisll » Sat Feb 11, 2006 2:41 pm

Pai ....cand si unde?
A! asa , ca o sugestie, cred ca e nevoie de o mai buna 'popularizare ' a protestului, pt mai multi participanti, de genul afise, post-uri pe retea, chestii de-astea.
Viata nu inseamna sa supravietuiesti fiecarei furtuni, ci sa inveti sa dansezi in ploaie

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Sun Feb 12, 2006 1:34 am

ai dreptate... insa agitatie asa mare nu poate fi facuta degeaba...
in primul rand trebuie sa fim siguri!
asa ca... intai trebuie facute mai multe sapaturi...
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
damonik
senior
senior
Posts: 207
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:00 pm
Location: space, the final frontier
Contact:

Postby damonik » Sun Feb 12, 2006 4:24 pm

daca stai sa tot faci n-shpe sapaturi vine iulie si ghici ce mare afacere o sa mai fie atunci 8)
Ai avut sansa unica de a capata forma omeneasca. NU-TI PIERDE TIMPUL!

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Sun Feb 12, 2006 4:52 pm

bine, bine...
sa sapam repede si decis atunci!
sa vedem cum si pe ce stam si sa reactionam in consecinta...
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
alice18
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Apr 01, 2004 1:26 pm
Location: Bucuresti

Postby alice18 » Mon Feb 13, 2006 11:41 am

am vazut ca a solicitat cineva niste poze din camine. ar fi o idee buna totusi ca e ceva de care trebuie sa te ocupi din timp. treaba cu parintii e relativa, ca unii vor sa mai dea si copiii lor de greu :lol: sa vada cum e, in speranta ca vor aprecia in sfarsit ce au avut acasa.
care e cel mai tare? am inteles ca in U sunt niste conditii bestiale, 2 in camera, baie, balcon, bucatarie... suna bine insa am inteles ca si shpaga e de vreo 10 mil. oricum, e pe bune sau sunt doar bancuri?
deci pot sa ma bazez pe voi ca puneti niste poze? :D

User avatar
patry55ro
junior
junior
Posts: 50
Joined: Mon Nov 24, 2003 3:20 pm

Postby patry55ro » Mon Feb 13, 2006 2:52 pm

daaaa
sunt conditii de hotel..stai singur in camera
dormitor cu pat de mijloc si sufragerie cu canapea de piele
si spaga e de 1000$
get a life woman!!

LAN
senior
senior
Posts: 228
Joined: Mon Jul 25, 2005 10:32 pm
Location: Towards you

Postby LAN » Mon Feb 13, 2006 2:57 pm

dear alice eighteen,
u-urile sunt garsoniere (camera +baie+bucatarie+balcon) -3persoane in camera.
b-urile sunt garsoniere (camera +baie)- 2persoane in camera.
e-ul este o camera -2persoane.
alege ce iti place..eu as alege b, if i were u. :twisted:

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Mon Feb 13, 2006 4:34 pm

patry55ro wrote:daaaa
sunt conditii de hotel..stai singur in camera
dormitor cu pat de mijloc si sufragerie cu canapea de piele
si spaga e de 1000$
get a life woman!!


ce-ai ma?

User avatar
kadissa
junior
junior
Posts: 36
Joined: Thu Feb 02, 2006 1:40 am
Location: Bucuresti

Postby kadissa » Wed Feb 15, 2006 4:17 am

Eu am inteles ca in consiliul profesoral de ieri s-a hotarat ceva legat de reducerea regiei de camin. Are cineva vreo noutate?
All people have the right to stupidity but some of them abuse the privilege.

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Wed Feb 15, 2006 9:41 am

inca nu e nimic sigur cu regia de camine
da
s-a discutat
in principiu ar trebui sa scada

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Thu Feb 16, 2006 1:01 am

in principiu... ar fi trebui sa scade de-o vreme deja...
(dar principiile nu-s tocmai punctul nostru forte // suntem in Romania totusi)
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
kadissa
junior
junior
Posts: 36
Joined: Thu Feb 02, 2006 1:40 am
Location: Bucuresti

Postby kadissa » Thu Feb 16, 2006 2:17 am

eu inca mai cred in miracole, oare gresesc?
All people have the right to stupidity but some of them abuse the privilege.

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Thu Feb 16, 2006 11:42 am

pai nu gresesti prea grav...
iepurashul ori nu sare deloc, ori sare cam de unde nu te-astepti :lol: :lol:
asa ca putem sa speram... la urma urmei regia de camin chiar AR TREBUI sa scada. poate o va si face :)
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Sat Feb 18, 2006 7:52 pm

regia de camin scade cu 10 ron incepand din februarie - cine vrea sa afle de ce nu s-a scazut mai mult, rectorul are zi de audiente miercuri

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Sun Feb 19, 2006 5:19 pm

nu poti sa ne zici si de ce?

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Sun Feb 19, 2006 11:48 pm

explicatiile au fost peste putinta mea de intelegere
sunt sigur ca si peste putinta celor care le-au elaborat
ceva de genul ca banii care vin de la minister sunt dati pe transe pe diferite actiuni si ca nu exista un fond de rulment care sa acopere banii in plus care ar trebui platiti pentru regia de camin in urma cresterii gigacaloriei cu 14,1%
si ca studentii ar face bine s nu mai puna atatea resouri in camera ca e caldura suficienta de la calorifere samd
explicatiile frizau absurdul - cel putin asta e parerea mea - asa ca daca mai e cineva interesat de asta nu are decat sa incerce sa faca lumina - dar fara sa consume prea mult curent ca iarasi pune pe butuci fondul de rulment al umfului

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Mon Feb 20, 2006 11:12 pm

explicatiile oferite asadar doar naucesc...
sa facem lumina nu avem cum fara sa crestem la loc regia de camin... :lol:
cred ca asta e atunci... or sa scape iarasi cu matza in sac (si banii pt camine in cont) iar noi... ca de obicei... o sa ne multumim cu... 100 :)
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Tue Feb 21, 2006 2:56 am

administratoru de la u1: ca s-a scumpit gigacaloria, k studentii baga resouri in priza, k se consuma 12 mii de kw pe luna in u1, etc etc etc..

creq astea`s explicatiile...

User avatar
llcrisll
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Jun 25, 2005 6:13 pm

Postby llcrisll » Tue Feb 21, 2006 8:06 pm

Ma, nu stiu daca se poate, dar parerea mea e ca n-ar trebui sa ne multumim. Pe asta se bazeaza si ei cand ne fura, pe faptul ca noi nu ne interesam suficient si decat sa stam de scandal cu ei mai bine o lasam balta. Chiar nu se poate merge pana in panzele albe, pana ni se va da tot ce trebuie sa ni se dea? In stilul asta, cu "asta e", nu facem decat sa-i incurajam. Ce sa-ti spun: tin studentii resouri in priza. dar numai medicinistii tin resouri in priza, de numai la ei se scade cu doar 10 RON?
Ce sa mai vb atunci de pierderi in P-uri?
Mie tare mi-ar placea ca cineva dintre "reprezentantii" nostri sa aiba mai mult tupeu si sa fie ceva mai interesati. :!:
Viata nu inseamna sa supravietuiesti fiecarei furtuni, ci sa inveti sa dansezi in ploaie

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Tue Feb 21, 2006 11:23 pm

cu totii ar trebui sa fim! ei si noi care-i sprijinim...!!
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Fri Feb 24, 2006 12:27 pm

llcrisll wrote:Ma, nu stiu daca se poate, dar parerea mea e ca n-ar trebui sa ne multumim. Pe asta se bazeaza si ei cand ne fura, pe faptul ca noi nu ne interesam suficient si decat sa stam de scandal cu ei mai bine o lasam balta. Chiar nu se poate merge pana in panzele albe, pana ni se va da tot ce trebuie sa ni se dea? In stilul asta, cu "asta e", nu facem decat sa-i incurajam. Ce sa-ti spun: tin studentii resouri in priza. dar numai medicinistii tin resouri in priza, de numai la ei se scade cu doar 10 RON?
Ce sa mai vb atunci de pierderi in P-uri?
Mie tare mi-ar placea ca cineva dintre "reprezentantii" nostri sa aiba mai mult tupeu si sa fie ceva mai interesati. :!:

si cine ma rog sunt reprezentantii nostri?
si de ce numai ei trebuie sa se implice?
daca vrea cineva sa faca ceva poate oricand sa se implice
si in nici un caz daca un"reprezentant" sau 2 incearca sa faca ceva nu o sa reuseasca fara un sprijin
ceea ce in nici un caz nu are de la cei care i-au ales
asa ca, daca vrei sa faci ceva, fa mai mult decat sa postezi pe forum
cu asta nu rezolvi nimic

User avatar
llcrisll
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Jun 25, 2005 6:13 pm

Postby llcrisll » Thu Mar 09, 2006 9:14 pm

Hmmmm, hai sa vedem,...
De ce reprezentantii???? Buna intrebare! Pt ca DE-AIA SUNT EI ACOLO, ca sa fac chestii de genul, ca sa apere interesele studentilor. Daca stii tu vreun alt motiv, spune-mi.
Reprezentantii nostri sunt...sa vedem, nu ma pricep prea bine dar cred ca SSM-ul e cel mai aproape de definitia asta.
De ce ei si nu toata lumea? I ghici: pt ca de-aia s-au inventat liderii, c sa nu pui o 'gloata' sa vorbeasca cu alta 'gloata'.
De ce nu va sprijinim? Pai de obicei, tot 'liderii' sunt aia care dau tonul, iar eu n-am auzit pe nimeni sa zica sus si tare: hai sa protestam, hai sa strangem semnaturi sau chestii de genul si sa nu particip.
Cam asta e,..
Daca mai ai intrebari,...
Viata nu inseamna sa supravietuiesti fiecarei furtuni, ci sa inveti sa dansezi in ploaie

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Sat Mar 11, 2006 1:25 am

daca tu vrei sa stai si sa astepti pana cand "reprezentantii" vor face ceva sau unii dintre ei "vor da tonul" activitatilor noastre... atunci asa sa faci si sa vedem noi daca o sa reusesti sa schimbi ceva sau sa participi la vreo schimbare cat de mica...
eu nu prea cred...
pt ca schimbarile bune din lumea asta se intampla suficient de greu ca sa fie nevoie de participarea activa a cator mai multi...
gandeste-te la asta.
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
Lastjunk
junior
junior
Posts: 81
Joined: Mon Sep 27, 2004 7:54 pm
Location: here and there and everywhere
Contact:

Postby Lastjunk » Sat Mar 11, 2006 9:11 pm

S-a mai schimbat ceva intre timp cu regia?
Die Young

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Sun Mar 12, 2006 6:24 pm

llcrisll wrote:Hmmmm, hai sa vedem,...
De ce reprezentantii???? Buna intrebare! Pt ca DE-AIA SUNT EI ACOLO, ca sa fac chestii de genul, ca sa apere interesele studentilor. Daca stii tu vreun alt motiv, spune-mi.
Reprezentantii nostri sunt...sa vedem, nu ma pricep prea bine dar cred ca SSM-ul e cel mai aproape de definitia asta.
De ce ei si nu toata lumea? I ghici: pt ca de-aia s-au inventat liderii, c sa nu pui o 'gloata' sa vorbeasca cu alta 'gloata'.
De ce nu va sprijinim? Pai de obicei, tot 'liderii' sunt aia care dau tonul, iar eu n-am auzit pe nimeni sa zica sus si tare: hai sa protestam, hai sa strangem semnaturi sau chestii de genul si sa nu particip.
Cam asta e,..
Daca mai ai intrebari,...

de la tine din serie cati sunt inscrisi in ssm?
nu mai bine mergi frumos la seful tau de serie si ii zici oful - sefii de serie sunt in consiliu si senat si ei ar trebui sa faca cate ceva - cei din ssm sunt in senat doar in masura in care sunt sefi se serie sau alesi de colegi de serie
asa ca daca vrei reprezentanti - ii gasesti acolo -
si inca ceva - ca sa fie reprezentativi acesti reprezentanti, ei trebuie sa te reprezinte - majoritatea nici macar nu merg la consilii, sau daca merg tac malc, inghit si semneaza tot ce primesc de la profi - in cazul asta cum ai vrea sa se micsoreze regia de camin sau sa creasca bursa?!?!?!?!


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 102 guests