Farmacie-pareri,barfe,nemultumiri

care ne mananca zilele
bitzu
Posts: 2
Joined: Wed Nov 30, 2005 4:06 pm

Farmacie-pareri,barfe,nemultumiri

Postby bitzu » Wed Dec 14, 2005 10:49 pm

Spuneti-va parerile despre orce va trece prin cap(atata timp cat e legat de farmacie)...materie,profesori,colegi,....ce stiu eu...ce vreti voi.
Apare mult prea rar subiectul "farmacie" in forumul asta si nu este decat vina noastra,asa ca hai sa facem ceva in privinta asta.Sunt foarte multe subiecte pe marginea carora se pote discuta mult si bine....ramane doar sa veniti voi cu sugestiile

andruskamaria
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sat Dec 10, 2005 1:34 pm
Location: u3
Contact:

Postby andruskamaria » Thu Dec 15, 2005 2:15 pm

Buna ideea!pai pt inceput poate are cineva amabilitatea,timpul si cheful sa-i bage in seama si pe bobocii(mai bine boboacele ca sunt in avantaj numeric) de la farmacie cu sfaturi despre cum se serveste facultatea asta in anul1,la ce materii trebuie atentie mai mare..
Mie pana acum mi se par cam ciudate cerintele unor profesori de a reda niste chestii exact exact ca in curs..si la fizica parca mi-e dor de problemele din liceu.. :(

bitzu
Posts: 2
Joined: Wed Nov 30, 2005 4:06 pm

Postby bitzu » Thu Dec 15, 2005 4:31 pm

ar trebui sa te obisnuiesti sa asculti la curs exact ce este scris in carti...la unele cursuri ai putea chiar sa urmaresti cu degetu` pe carte ce zice profesorul si nu vei gasi multe deosebiri...cat despre fizica poti sa-ti iei gandul de la probleme ca n-o sa te mai intalnesti cu ele decat daca vrei sa faci studiu suplimentar(care oricum nu iti foloseste pentru examen)
iar ca materii care ar putea sa-ti dea batai de cap te sfatuiesc sa ai grija la chimii...la toate...ca sunt singurele care te mai ajuta cat de cat si in anii viitori
multa bafta!

nykole31
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Mar 26, 2006 10:36 pm

mai multa atentie

Postby nykole31 » Sun Mar 26, 2006 10:42 pm

ar trebui sa se acorde mai multa atentie si FARMACIEI nu doar med si stoma(si ea ce-i drept tot cam in ceata).la ce folos k sunt doctori care dau tratamente dc nu are cine cine sa le dea pacientului.mai ganditi si asa!

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Mon Mar 27, 2006 9:22 am

cine sa acorde atentie??? noi ne bagam in seama de unii singuri... eu pt stoma am tot respectul si as vrea sa am un dentist tot timpul la cheremul meu pt diverse proceduri. ( stomatologice , evidfent) cu farma nush...de cand nu mai dati med fara reteta....hmm... parca nu va mai iubesc asa.
cred ca sunt ffff putini studenti de farma pe forum , deci nu are cine cui sa acorde " atentie"

User avatar
patry
junior
junior
Posts: 69
Joined: Mon Feb 27, 2006 2:17 pm

Postby patry » Mon Mar 27, 2006 1:27 pm

la forum parca ii zice Medicina si nu Farmacie din cate am vazut io..asa ca tre sa cauti in alta parte forumul de farmacie!!! de-aia ii zice si facultatea de "medicina si farmacie"..e doua!!!..diferite

nykole31
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Mar 26, 2006 10:36 pm

Postby nykole31 » Fri Mar 31, 2006 11:09 am

nu noi farmacistii nu dam med fara reteta,e vorba de casa se asigurari,alta mancare de peste,si dc te-ai interesa putin ai vedea k med pe care tu le luai pana acum fara reteta le poti lua si de acum incolo.da,e adevarat sunt putini studenti de la farma pe forum,dar si nr nostru e mult mai mik comparativ cu cei de la medicina,noi suntem 160 in an,iar voi 400 doar la stat,deci ........incet incet o sa prindem si noi aripi,totul e sa stim sa le folosim!

User avatar
i_mona_12
senior
senior
Posts: 175
Joined: Mon Feb 07, 2005 11:12 am

Postby i_mona_12 » Fri Mar 31, 2006 11:54 am

E bine ca o sa prindeti aripi si nu radacini..... :D .....acest forum este totusi al medicinistilor....nu vezi, scrie sus MEDICINA BUCURESTI
Daca ai o problema grea, da-o unui om lenes; el va gasi cea mai simpla cale sa o rezolve.

nykole31
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Mar 26, 2006 10:36 pm

Postby nykole31 » Fri Mar 31, 2006 11:58 pm

asta prindem si noi ce putem!am vazut ce scrie sus!probabil tu esti unul din acei studenti de la medicina care nu apreciaza pe nimeni,indiferent la ce facultate ar fi ei!pacat k suntem colegi si nu e frumos!

winsurfer
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Feb 16, 2006 10:21 pm

Postby winsurfer » Sat Apr 01, 2006 8:44 pm

bai frate ti-ai ales facultate ..farmacie , o sa vezi tu ca daca treci de anul 2 in timp util o sa fie bine ... e naspa facultatea prea multe fite si la profesori si la colegi aici inveti pt prima data ce inseamna pcr si sa te oftici de ce unii pot si tu nu...parca eram colegi de facultate doar suntem la umf? poate ma insel ...oricum pe forum farmacia e prea putin reprezentata ca de multe fete si putini baieti ...nici nu ai cum sa mergi si tu la o bere cu un coleg ca in toata facultatea nu sunt 50 de baieti -naspa facultate -ma mut la medicina -ma primiti?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Apr 01, 2006 11:25 pm

nu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

winsurfer
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Feb 16, 2006 10:21 pm

Postby winsurfer » Sun Apr 02, 2006 10:13 am

:) nici

User avatar
Rash
senior
senior
Posts: 125
Joined: Sat Mar 25, 2006 11:58 pm
Location: Unde este termopane...termopane!

Postby Rash » Sun Apr 02, 2006 11:17 pm

b]Tare discutia asta intre voi!Mi-a placut!Nimic din ce s-a spus pana acum n-a fost constructiv!Nici macar o barfa sau ceva...ma rog...ce voia omu' care a pus primul postul! :) Pe vremea cand eram eu in anul 1 am auzit o vorba mare de la Prof Ispas,si nu cred ca o sa o uit vreodata pt ca imi sare in ochi in fiecare zi.Era ceva de genul:"Rosiile se mananca cu branza si medicii intre ei".Daca e sa ne luam dupa ce zice profu si sa extrapolam....ajungem direct la discutia asta...ne-om fi mancand noi intre noi,dar pe restul ii luam cu fulgi cu tot!:) :) :) :)[/b]
Primum non nocere!

carol
junior
junior
Posts: 42
Joined: Sat Apr 23, 2005 7:30 pm

Postby carol » Fri Jun 23, 2006 8:05 pm

Farmacie bucuresti = spaga MARE
bei se aude? MAREEEEEEEEEEEEE

carol
junior
junior
Posts: 42
Joined: Sat Apr 23, 2005 7:30 pm

Postby carol » Fri Jun 23, 2006 8:12 pm

puscaria mafiotilor

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

Postby gargaritza » Wed Sep 27, 2006 1:55 pm

daca as vrea sa ma apuc de farmacie in ce an as intra?tocmai am terminat medicina.cineva imi zicea ca as intra direct in anul 3.ma cam indoiesc.e posibil sa intru in alt an decat in anul 1?daca nu,atunci mi s-ar recunoaste totusi cat de cat unele materii,adica as scapa de ceva examene?cam care e taxa?(am auzit ceva de 600 euro/an)
cei care sunteti la farmacie,stiti cumva cam din ce an iti poti permite sa ai si un job?

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Wed Sep 27, 2006 6:05 pm

pai e conflict de interese...nu poti tu sa dai medicamente si tot tu sa le vinzi. mai itneresant mi s-ar parea sa fii tot tu ala de le si cumpara. :wink:

User avatar
dice
senior
senior
Posts: 224
Joined: Sun Sep 11, 2005 12:53 am

Postby dice » Wed Sep 27, 2006 8:16 pm

taxa este de 19,5 mil/an.scrie undeva pe site-ul umf
Behind every great love is a great story

wiki
junior
junior
Posts: 58
Joined: Wed Oct 04, 2006 6:44 pm

Postby wiki » Sun Oct 15, 2006 4:03 pm

Intri direct in primul fara examen de admitere da pariem ca n-o termini ?
Vrei?
Poti lucra doar dupa ce-ti iei licenta ca in timpul n-o sa ai cum ca nimeni nu angajeaza un pseudofarmacist dupa care nu poate obtine fonduri de la casa si in plus de asta ai sa tragi la restante in fiecare toamna-iarna-primavara-vara acolo e sesiune non-stop
Nu te baga. Sincer nu prea vad cum o s-o duci la capat; doar daca ai sponsori nemuritori
Nemuritorii sponsorii....
Du-te si tu pe la fac de farmacie si numara restantele alora ca eu am vazut cele mai frecvente 9-10 iar cica din 300 in anul 1 au trecut doar vreo 70 in anul 2
Iar taxa e cam 600 pt tine ca ai mai facut ceva tot umf da nu e asta probema ca la taxa asta se mai adauga multe altele

nykole31
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Mar 26, 2006 10:36 pm

Postby nykole31 » Tue Jan 02, 2007 3:11 am

o sa intrii in anul 1.materii conune k sa ti se echivaleze prea putine(2 adik informatica si engleza),deci egal cu zero , k astea oricum nu sunt importante.taxa e e mai marede 600 sigur, nu stiu exact cat ,dar sigur e mai mare. de lucart se poate lucra,te angajeaza si dc esti "pseudofarmacist" si primesc puncte de la casa pt tine,nu asta e problema.totul e sa faci tu fata, si cu scoala si cu munk, k e greu.restantele altora nu trebuie sa te sperie, examenele se pot lua si pe invatat,dar si.........cum altii pot tu d c nu? eu sunt anul 4 si lucrez din anul 3 si mi e chiar f bine,am avut sesiune, am avut restante, am trecut peste! se merita!

nykole31
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Mar 26, 2006 10:36 pm

Postby nykole31 » Tue Jan 02, 2007 3:16 am

nu este adevarat k in anul 2 din 300 au trecut doar 70. FALS FALS FALS . in medie pe an renunta cam 10 maxim, din diverse motive, cum ar fi k unii mai uita k e toamna si se dau restantele si nu prea vin, si nu poti sa iei un examen dc nu te prezinti, asta mi se pare logic.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 81 guests