Beuran din nou profesor.

care ne mananca zilele
User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Beuran din nou profesor.

Postby HornySkunk » Wed Dec 14, 2005 3:06 am

Beuran din nou profesor.
Beuran din nou profesor.
Beuran din nou profesor.
Beuran din nou profesor.
Beuran din nou profesor.
Beuran din nou profesor.
Beuran din nou profesor.
Beuran din nou profesor.

eroare de copiator.

Organizatiile de studenti medicinisti (studenti-chirurgi, studenti-cu activitate stiintifica, studenti-integrati in europa etc) de care sunteti atat de mandri nu au nici un cuvant de spus in legatura cu reabilitarea lui Beuran? Sunteti multumiti ca aveti un profesor care e dovedit plagiator? Ce autoritate (morala?) ar mai putea avea Beuran in fata studentilor? Acceptati autoritatea profesorului facut cu xeroxul? Veti accepta s nu copiati la randul vostru la xamenul de chirurgie? Veti accepta ca beuran sa va faca subiectele la ex de rezidentiat?
Nu ca ar fi cazul sa facem o comparatie dar recent s-a intamplat un caz similar la Stanford (pastrand proportiile, evident); profesorul respectiv a zburat imediat, cu tot cu catedra. Beuran asta e ca un bumerang, oricat de tare te-ai chinui sa il arunci tot inapoi vine.

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Wed Dec 14, 2005 5:50 am

beuran e un neatent

rowana
junior
junior
Posts: 84
Joined: Thu Nov 17, 2005 10:10 pm
Location: romania

Postby rowana » Wed Dec 14, 2005 9:23 pm

Beuran mi-a fost prof. la chirurgie in anul 3 si pot sa va spun ca este unul dintre putinii profesori de la care am avut ce invata.
Este un bun pedagog,chirurg si profesor.
Este un Domn in adevaratul sens al cuvantului...........mai rar in facultatea asta de k...

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Wed Dec 14, 2005 10:44 pm

sunt de acord
drept cadru didactic, e super ok
si sa fim seriosi, stie cineva o acrte de medicina romaneasca care sa nu plagieze?
sunt al naibii de putine
poate ar fi bine sa vedem si cartile altor profesori de-ai nostri de unde sunt copiate
Ex
Ancar - Obstetrica - are numeroase fragmente "asemanatoare" cu Williams Obstetrics
Semiologia lui Georgescu - multe lucruri in comun cu Gherasim
Nefrologiile lui Ursea si Ciocalteu - Brenner&Rector si Oxford Nephrology
mai multe dupa meciuri

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Wed Dec 14, 2005 11:55 pm

cerbu wrote:beuran e un neatent

Un motiv in plus sa nu mai fie profesor (se pare ca e si contagios).

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Thu Dec 15, 2005 2:00 am

uite care e treaba. pana nu intelegeti gravitatea situatiei, degeaba mergeti la pseudocongrese si va datz pseudostiintifici.

beuran nu e un neatent pentru ca a copiat cartea aia a lui Marshall. Beuran e un neatent pentru ca nu e taur, adica nu a avut cojones sa recunoasca ca si-a pus semnatura pe cartea aia fara sa aiba habar ce copiaza coordonatzii aia, ca atatea alte " lucrari" publicate de atatia alti geniali( care folosesc lista lunga de plagiaturi inclusiv pentru a obtine titluri stiintifice).

DOMN este Marshall care, dupa ce a aflat de plagiat, mi-a spus ca se bucura ca studentii din romania pot folosi cartea lui si ca nu are pretentii financiare.

pentru a fi om de stiinta in adevaratul sens al cuvantului, e nevoie de un minimum de etica, notiune elusiva in climatul "stiintific" romanesc. de aia se mira sconxul de voi si spune ca treaba cu boul e contagioasa. pentru ca nu are drept de apel, indiferent cat de bun doctor este dumnealui( si aici nu ma pot pronuntza, habar nu am cine e, dar va cred pe cuvant).

plagiatul este plagiat si te umple de rusine pe tot restul vietii, adica te descalifica ca PhD.

popi
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Sep 24, 2003 7:51 am

Postby popi » Thu Dec 15, 2005 8:26 am

salut !

superbe argumente Cerbule!

numai ca tu si eu traIM PE ALTA PLANETA SI GANDIM DIFERIT !
imi pare rau pt studenti de azi ,sa aiba modele didactice si profesionale precum DR>BEURAN.

Eu sant din aceiasi generatie cu BeU Ran si va reamintesc ca ce
l pe care poate inca il idolizati e 1 fost gorjean PCR si UTC si student comunist.

Eu nu pot comenta in legatura cu capacitatea sa chirurgicala sau didactica!
Va pot spune ca cineva care ar plagia in Australia si care ar fi simplu doctor sau Prof .,isi va pierde pe viata TOATE privilegiile pe care i le-a conferit CASTA de doctor-medic.

mi se pare RUSINOS ce se intampla la voi !
PROF Marshall a fost un elegant cand nu a emis nici o pretentie financiara!
Noi cei ce am fost rezidenti (RMO )sau interni la spitale in austr. si am avut deseori in buzunar cartea lui prof MARSHALL ,S-am multam ca cineva a scris ceasta carte!
ma opresc aici cu comentariile !

Amintiti-va 1 singur lucru cand va e greu; TRUST YOUR SELF !
YOU CAN DO IT MATE !

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Fri Dec 16, 2005 5:37 pm


rowana
junior
junior
Posts: 84
Joined: Thu Nov 17, 2005 10:10 pm
Location: romania

Postby rowana » Fri Dec 16, 2005 7:51 pm

Il sustin pe prof Beuran.....Habar nu au unii studenti....sunt incantati ca vin la stagii si nu se face nimic,ca e super lejer....o sa vedeti ca timpul trece si degeaba ai facut o facultate...mai rar profi ca Beuran....Super om,super prof...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri Dec 16, 2005 8:18 pm

Un post cu laude era de ajuns, de la al doilea obtii efect invers.

Personajul în cauza e acuzat de altceva. Are totusi curaj si tupeu. Sa intre la curs stiind ca oricând se poate ridica un student în amfiteatru, sa-l întrebe daca a mai scos ceva Dr Marshall, ca sa cumpere ultima carte a lui Dr Beurean.

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Fri Dec 16, 2005 10:16 pm

Im wrote:Personajul în cauza e acuzat de altceva. Are totusi curaj si tupeu. Sa intre la curs stiind ca oricând se poate ridica un student în amfiteatru, sa-l întrebe daca a mai scos ceva Dr Marshall, ca sa cumpere ultima carte a lui Dr Beurean.


S-asa ma oftic ca nu sunt in miezul problemei si ca nu mai am ''calitatea'' de student, asa ca nu mai rasuci cutitul in rana...Nu de altceva, dar eu as face ceva in genul a ceea ce ai zis...
Great minds think alike

User avatar
cocomar
junior
junior
Posts: 49
Joined: Tue Jan 25, 2005 8:23 pm
Contact:

Postby cocomar » Sat Dec 17, 2005 2:05 pm

In primul rand as ruga pe cei care nu stiu despre ce e vorba sa se abtina cum ar fi cazul timisoarei pt ca e foarte usor sa te inseli cand vorbesti de afara.
In al doilea rand pentru cerbul. ai dreptate avem oarecum un prieten comun si sper ca vreodata voi ajunge si eu pe alte planete dar sunt pasionat de chir ...bine ca deja mi-am datstep I....dar sa revin .....chiar ai dreptate cu plagiatul si oricat s-ar chinui sa-i gaseasca o scuza nu are.....dar sunt lucruri si mai grave...eu am facut acolo si in urgente stau de vreo doi ani saptamanal asa ca stiu prea bine cazul...ne spunea la curs ca venele suprahepatice se varsa in cava superioara iar apoi vena un slide cu desen si zicea ca e gresit.......si multe altele.
Cat despre operatiile pe care le face mai bine ma abtin am fost prin multe alte spitale din bucuresti si afara in franta , germania.
Problema mea e cu totul alta si mult mai profunda .....cred eu.....ca si dk omul asta ar zbura nu stiu cine ar veni mai bun ecat asa prost....sau hai sa zicem ca sunt oamenii pregatiti acum...........dar problema o sa fie peste vreo20 de ani cand or sa vina genertiile noastre cand am intrat 2 pe loc la medicina si din astia cei mai buni mai si pleaca vezi cerbu state sau altii UK sau franta unde spitalele sunt pline de FFI romani........oare statul asta nu se gandeste ca peste 20 de ani doctorii buni vor fi ca florile de colt...pe cale de disparitie

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Sat Dec 17, 2005 4:41 pm

Pai sigur ca da: Timisoara si provincialii, tineti-va gura fraierilor!!!
Great minds think alike

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Sat Dec 17, 2005 6:14 pm

selena, chestia cu provincia e problema ta, nu a lui cocomar. cred ca ar trebui sa depasesti complexele astea.

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Sat Dec 17, 2005 8:26 pm

cocomar wrote:In primul rand as ruga pe cei care nu stiu despre ce e vorba sa se abtina cum ar fi cazul timisoarei pt ca e foarte usor sa te inseli cand vorbesti de afara.


dupa cum ai spus chiar tu, cerbule despre Beuran:
habar nu am cine e


I rest my case.
Great minds think alike

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Sun Dec 18, 2005 12:26 am

what's your "case" selena? I'm confused...

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Sun Dec 18, 2005 1:26 pm

cerbu wrote:what's your "case" selena? I'm confused...


:oops: too much work, too much stres..

Totusi am sa-l rog frumos pe cocomar sa-mi spuna de unde a tras concluzia cum ca nu stiu despre ce e vorba si ca ma insel vorbind '' din afara''.
De unde e sigur ca nu-l cunosc personal pe tovarasul Beuran si de altfel toata povestea..
Si sa-mi spuna daca 2 pm-uri ar trebui sa ma intimideze...sau? care a fost faza?
Great minds think alike

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Sun Dec 18, 2005 2:14 pm

pai nu stiu, intreaba-l pe el. ai zis ceva cum ca nu (mai) ai calitatea de student si o fi presupus ca nu ai legatura cu medicina. (orikum am senzatia ca nu a inteles ce vroiai sa spui, eu am inteles ca ai fi vrut sa faci ce spune IM, adeka sa-l faci de cacao pe bouran. de-aia am zis ca sunt confuz cu case-ul. )

tu ai luat treaba asta personal si ai crezut ca vorbeste de provincie, dupa care crezi ca a presupus ca nu-l cunosti pe bouran dupa care...

eu zik (everybody) take a deep breath. nu are sens sa ne certam pentru un neatent.

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Sun Dec 18, 2005 7:15 pm

ca bine zici! :allright: ah, newbie astia... :n00b: :evil:

Sarbatori fericite, everybody! Eu una ma intorc la origini...in cateva zile... :)
Great minds think alike

User avatar
cocomar
junior
junior
Posts: 49
Joined: Tue Jan 25, 2005 8:23 pm
Contact:

Postby cocomar » Sun Dec 18, 2005 7:58 pm

Multam de aperare ...pt cerbu.... chiar nu am probleme cu nimeni din provincie si chiar si eu vin de acolo si in anul 5 am vrut sa plec la Cluj....pur si simplu din ce ai scris tu asa se intelegea ca nu-l cunosti pe nea bouran si ca doar iti dai cu parerea despre un caz cu publicitate mare....iar daca il cunosti foarte bine atunci ar fi trebuit sa ne dai si noua niste exemple cum e ca profesor sau ca chirurg sau ca om.
Dar pe de alta parte chiar aveti dreptate ca se acorda prea mult caz unui bouran......pe mine nu stiu cat de tare ma deranjeaza persoana dimpotriva chiar ma mai ajuta dar sunt fffffff suparat cand vine vorba de principiu..... si cand ma gandesc ce se va intampla in viitor......dar sa ma uit putin si la prezentul asta trecator si sa spun la toata lumea: SARBATORI FERICITE! :D :lol: :D :lol:

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Mon Dec 19, 2005 7:23 pm

cocomar wrote:chiar ai dreptate cu plagiatul si oricat s-ar chinui sa-i gaseasca o scuza nu are.....dar sunt lucruri si mai grave

Hai sa te întreb un lucru. Sa zicem ca esti un cetatean model, si la un moment dat, calci pe bec si comiti o infractiune. Esti adus la tribunal. Cu ce te aperi ?

Cu "stiti d-nule judecator, sunt lucuri si mai grave pe lumea asta" ... :D

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Mon Dec 19, 2005 8:31 pm

Nu la fel e si cu omorul prin culpa? de pilda la un accident de masina, te duci in instanta si zici: stiti, n-am vrut... :lol:
Great minds think alike

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Dec 19, 2005 11:53 pm

curajosi din astia de la distanta..
cand cu circul cu cardiologul din tm nu imi aduc aminte sa fi protestat public.

k
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Tue Dec 20, 2005 1:57 am

las' ca si la noi la buc nu e singurul prof care are o carte "similara" (dar nu identica :) ) cu a altora...
si mai sint si altii care fac tot felul de "faze" stiute de multi.
si nu a luat nimeni atitudine nici aici! nici studenti si nici alte cadre universitare!

eu sint mai sceptic (paranoic chiar :) ) si cred ca faze de genul asta se intimpla din... intimplare (sic!) - extrem de rar, cind se gaseste vreun inconstient cu supercuraj - sau la comanda!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Dec 20, 2005 6:31 am

m-am saturat d nu mai pot de toate schimbarile astea la cate 4 ani.

m-am indobitocit cat s poate de tare cred-so that am ajuns de voiam tare tare de tot sa iasa tot aia care erau, numa sa nu se tot schimbe. sunt satul de greve cu Spate, de ssmbeul ala care era, de scandaluri beurane sau de-altele cand sunt atatea dar atetea copypasteuri, de aceleasi doua tabere care se tot calca prin rotatie.

nu sh, nu conteaza daca beuran e ok sau nu acolo unde e cat conteaza ca macar sa stiu si eu unde sa postez :P :P cand trebuie. sau sa ramana asha. sau altfel, dar sa ramana.

btw, think about cestii din materia de rezi as plagiate


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests