reumato la sf maria

care ne mananca zilele
ankpui
Posts: 1
Joined: Tue Dec 13, 2005 3:47 pm
Location: regie
Contact:

reumato la sf maria

Postby ankpui » Tue Dec 13, 2005 3:59 pm

a facut cineva reumato la sf maria? daca,da conteaza la ceva cazurile prezentate?concret as vrea.nota finala cum se calculeaza.mersi

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Tue Dec 13, 2005 5:00 pm

reumato la sf maria e unul din stagiile de care trebuie sa te feresti pe timpul celor 6 ani de facultate, in cazul in care nu ai ceva pile sau daca nu esti un geniu.
nu prea conteaza nimic, decat sa faci grilele de la sfarsit. oricum e de tot ****** stagiul ala. bafta!
Not kennt kein Gebot.

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Tue Dec 13, 2005 7:54 pm

:shock: I strongly disagree cu antevorbitorul meu, dar, ma rog, de gustibus... :)
nu, prezentarile de caz n-au contat la nimic (cred ca in tot stagiul am avut 3 sau 4 colegi care au prezentat - s-o mai fi schimbat "strategia" in ultimii doi ani, nu zic...), iar nota finala a fost exact nota de la scris (btw, mi s-au parut destul de gaussian distribuite notele ;)). Grilele alea ar fi fost, e drept, omenesti daca n-ar fi avut si doze :)...

P.S. Exista si un topic intitulat "Spitale anul 5" ;).
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
liana_ro2004
senior
senior
Posts: 124
Joined: Tue Aug 30, 2005 2:34 pm
Location: Acasa

Postby liana_ro2004 » Thu Dec 15, 2005 11:07 am

Intr-adevar, cazurile prezentate nu conteaza. Nici eu nu am fost decat o singura data, dar totusi ce am vazut m-a ajutat sa-mi fixez materia, la modul serios vorbind. Asa ca depinde de cat de mult vrei sa inveti la materia asta, eu personal te sfatuiesc sa te duci. Examenul e mai greut ca altele, dar se pot lua si note destul de mari si fara un efort considerabil. Anul trecut, pentru cei care nu s-au prezentat la examen, s-a mai dat o data si a fost relativ mai usor. Bafta!

User avatar
doctor jo
junior
junior
Posts: 94
Joined: Sun Dec 11, 2005 3:34 pm
Location: Bucuresti...dar tare mi-as dori sa fiu pe o plaja in hawaii drinking marguerita
Contact:

Postby doctor jo » Thu Dec 15, 2005 3:17 pm

dupa parerea mea dracu nu e chiar asa negru la sf maria. cazurile nu conteaza in nici un fel dar te ajuta pe tine sa mai pricepi cate ceva. ceea ce conteaza este sa fiti prezenti la cursuri intr-un numar rezonabil,mai ales la cursurile profei,care btw sunt foarte misto; daca sunteti putini se cam supara :evil: . nota este cea de la grile. grilele difera....noi am dat in prima "transha" si am avut numai cazuri clinice tip cascada,ceea ce mie mi-a convenit. cei care au dat in a 2a sesiune au avut foarte putine cazuri dar mult mai multa teorie. ideea e asa....pt nota mare(care nu e imposibil de obtinut) cursurile nu prea sunt suficiente,mai tb si cartea profei. :shock: fiindca este ingrozitor de multa materie sfatul meu este sa citesti cursul in ziua in care s-a predat....macar citit :roll: . reumato nu e genul de materie care se invata cu 2 nopti inainte de examen. :!: partea de inceput cu antiimflamatorii si inflamatia sunt mai aride,mai stii de ele dar apar subiecte,mai ales din antiinflamatprii. mai incolo cand se destzeleneste treaba si vin boli propriuzise e mai misto. :D
ce pot sa mai zic: este un examen la care tre sa inveti dar care se ia.si nu e intr-totul atat de nasol. :lol: mai afli una doua chestii interesante....mai ales k toti avem cate o bunica cu dureri de oase,articulatii si alte alea.
bafta! :D :lol:
'Tis better to be silent and be thought a fool, than to speak and remove all doubt.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests