Ce parere aveti de licenta de anul acesta?

care ne mananca zilele

Licenta 2003?

1. a fost ok, mi-a placut/convenit
7
26%
2. a fost ok, dar mi-a displacut profund
6
22%
3. jalnic
8
30%
4. ma abtin
6
22%
 
Total votes: 27

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Ce parere aveti de licenta de anul acesta?

Postby victor » Wed Sep 10, 2003 3:14 pm

Asa in mare - legate de lucrurile pe care le stiti sau le banuiti: grile publice, protectionism al UMFurilor vs studentii proprii - etc. Anul trecut erau nervi mari la uni ca "in cele din urma" grecii au avut note mai mari decat romanii... stie cineva cand se afiseaza notele la licenta, chiar as fi curios sa vad daca se mentine traditia :lol:

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: Ce parere aveti de licenta de anul acesta?

Postby adi » Wed Sep 10, 2003 3:36 pm

se vor afisa probabil mai tarziu chiar in seara asta, cel tarziu maine dimineata. licenta a fost ok raportat la facultatea asta. daca cineva dintre noi ar fi terminat la Oxford si ar fi dat licenta asta aici, as fi zis sa fie nemultumit. dar asa, ma mira raspunsurile date la acest poll.
"jalnic"=2 , unuia chiar i-a displacut profund... hmm... ce ati fi vrut? dupa asa cursuri, asa profesori, de ce nu asa grile (alcatuite prin copy-paste din paragrafele cartilor)? ma impinge ceva sa spun si asa studenti (majoritatea)...

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Wed Sep 10, 2003 4:25 pm

Eu am citit mai mult pentru Rezi si am preferat sa las licenta deoparte asa ca situatia actuala mi-a convenit, de ce sa nu recunosc ... oricum tot sistemul e putred de la radacini, de ce n-ar confirma licenta inca o data lucrul asta?

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Wed Sep 10, 2003 4:32 pm

Nu numai copy/paste din carti, dar chiar copy/paste din grilele de pe net, majoritatea (vreo 90) de la Carol Davila. Amuzant e ca probabil au fost valabile si raspunsurile gresite de la unele dintre ele, si mi-e greu sa cred ca se va schimba ceva la eventualele contestatii.

PS. adevarul e ca mi-a convenit; nu conteza nicaieri si numai cu asta nu mai pierdeam timpul.

alin
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Jul 07, 2003 11:12 am

Postby alin » Wed Sep 10, 2003 5:50 pm

Nu pot sa zic ca nu mi-a convenit, unii zic ca nu conteza nota de la licenta (ca e pe spatele diplomei), eu cred ca uneori ai nevoie de ea.Depinde de persoana.Asa ca preferam intr-adevar pentru linistea mea grile stiute pe dinafara de toti,decat vreo surpriza.
Pe de alta parte, nu cred ca sunt singurul care incearca senzatia celui care a invatat (sau s-a chinuit) si caruia printr-un astfel de examen ii este sters tot efortul lui si este egalizat cu altii care nu au miscat un deget sperand intr-o comisie "indulgenta" si ca stau langa cineva care a invatat.Am colegi care chiar si cu grilele astea nu cred ca ar fi luat nota de trecere.Pe bune.Maine toti vom avea aceeasi nota (aproximativ).
Intr-un fel este ca pe vremea comunismului :toti trebuie sa treaca, nu exista corigenti.
Daca si rezidentiatul se va da in acelasi stil, nu mai stiu la ce sa sper.S-a trecut de la memoratul unor carti la memoratul unor grile.Poate urmatorul pas va fi memoratul raspunsurilor direct.Si poate ca atunci va trebui sa ne schimbam capul cu cate un hard-disk.

User avatar
pixxie
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Tue Jul 29, 2003 12:18 am
Location: timisoara

Postby pixxie » Wed Sep 10, 2003 6:10 pm

Cred ca cel mai potrivit cuvant cu care as caracteriza starea mea de dupa licenta este "scarbita".
Cred ca s-au inspirat din Terminator, cand au gandit aceste grile si acest examen. Grile gresite pe net si totusi se corecteaza dupa raspunsurile de acolo. Am avut vreo 6 intrebari din astea dubioase. Suntem considerati niste masinarii, mecanisme, care nu trebuie doar sa memoreze o groaza de date numerice (pe care oricum le uitam imediat dupa examen), ci si raspunsuri gresite. Penibil! Bine ca a trecut.
Grecii? Grecii isi iau licenta pe spatele nostru. La noi nu cred ca a fost vreunul care sa fi facut grilele inainte de examen. Dupa cum a zis un coleg de-al meu: ar trebui sa le fi cerut vreo 50 de euro pt raspunsuri in timpul examenului. Oare ar fi dat ? Sau platesc doar la foruri superioare? Sunt curioasa de rezultate.

Sper ca la rezi va fi mai bine...

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Wed Sep 10, 2003 7:28 pm

Au fost numai de pe net?
si secundo. De ce nu faceti contestatie? macar de amorul artei....
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
vacuta nebuna
senior
senior
Posts: 181
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:46 am
Location: bucuresti

Postby vacuta nebuna » Wed Sep 10, 2003 7:53 pm

la facultatea lu' peste adica la Titu Maiorescu au fost doar grilele de pe net majoritatea Carol Davila si Titu , o grila a fost de doua ori au fost si grile care aveau raspunsuri gresite pe net care nu stiu cum se vor corectasamd. Ba chiar am intrebat-o la ureche pe una din supraveghetoare despre o intrebare care era gresita pe net: aia cu gingivita ulcero-necrotica care ar fi cronica...si dupa cinci minute sefa comisiei de la noi din sala a spus ca citind grilele a observat ca unul din raspunsuri nu corespunde...
noua ne-au luat si ciornele si paginile cu grile dar ne-au spus ca vor afisa in seara asta raspunsurile corecte si maine putem face contestatii...eu una n-am memorat raspunsurile pe care le-am pus asa ca...
Nu vreau sa va suparati pe mine dar cel putin la Bucuresti stiu ca si studentii romani au facut ceva pe spinarea strainilor nu numai invers...
Imi cer scuze pentru incoerenta dar sunt cam obosita.

yyan
junior
junior
Posts: 82
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:47 pm

Postby yyan » Wed Sep 10, 2003 11:08 pm

Pe mine ce m-a ingrijorat a fost faptul ca extraordinar de multa lume din jurul meu recunostea grilele de pe net si punea direct raspunsul, chiar daca in unele cazuri era gresit flagrant. Contestatie nu face nimeni, ca asta e, a trecut, toata lumea e multumita pina la urma, la anu' va fi la fel, si tot asa pina crapa toata tara si se ia de la 0.
ok. who's next?

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Wed Sep 10, 2003 11:16 pm

de amorul artei? ar fi o pierdere de timp... neuroni... si cui i-ar folosi? daca as face asta, mi-ar sari in cap si profesorii si colegii, pentru ca i-ar afecta pe toti...
N/A

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Wed Sep 10, 2003 11:20 pm

La Bucuresti au aparut si notele...Brava la voi. 8)
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Sep 10, 2003 11:22 pm

la anu' va fi la fel


parca vad ca ne mananca la anu' proba practica, examen oral - de fapt ce sa mai zic - sunt aproape sigur de asta :evil:

yyan
junior
junior
Posts: 82
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:47 pm

Postby yyan » Wed Sep 10, 2003 11:51 pm

Ma refeream la stilul de examen, nu neaparat la probele care vor fi.
Am auzit si eu ca de la anul ar fi licenta mai serioasa pentru ca cei de la plata ar fi catastrofali, dar, pe de alta parte, cum au ajuns pana la licenta asa vor trece si de ea.
ok. who's next?

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Thu Sep 11, 2003 12:04 am

Da, acum am confirmarea. Grilele au fost luate cu raspunsurile de pe net, inclusiv cele care erau gresite. De fapt si stiam ca asa o sa se faca, gradul de tampenie e mult prea mare.

Arf
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sun Aug 31, 2003 10:05 pm

Postby Arf » Thu Sep 11, 2003 8:35 am

Aici gresesti profund...nu chiar toate au fost cu raspunsurile gresite de pe net sau chiar nici una dintre grile....intrebarea cu ir hipercabnica, raspunsurile lor corecte au fost a si e adica cele corecte, iti spun sigur asta pt ca eu am pus a si d acolo in ideea ca nu erau corectate si in rest am pus raspunsurile corecte....am mai facut o mica greseala pe undeva si nota a iesit, dupa formula data de ei (puncte*9/120+1) cam cum mi-am calculat-o si eu...asa ca ...Hai sa nu mai aruncam cu "pietre" in cine nu trebuie........sa condamnam sistemul corupt in care s-a desfasurat examenul!....dar grilele au fost ok.
The art of medicine consists in amusing the pacient while nature cures the disease. (Voltaire)

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Thu Sep 11, 2003 8:44 am

victor wrote:parca vad ca ne mananca la anu' proba practica, examen oral - de fapt ce sa mai zic - sunt aproape sigur de asta :evil:


Vai! Vai! Vai! Asa veste ne dai tu noua, cand nici nu ne-am apucat de invatat, sa ne scada de tot avantul? :cry: De la bataie de joc, cu grilele pe Net, sa faca toti la fel, stiu-nu-stiu, ca in comunism, la subiectivism in floare? O fi examenul oral mai relevant pentru examenele din timpul facultatii, dar pentru un examen "national" ... ORAL???
:cry:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
speedy
junior
junior
Posts: 40
Joined: Thu Sep 11, 2003 9:45 am

Postby speedy » Thu Sep 11, 2003 9:50 am

Poate sa imi spuna si mie cineva pe ce site sunt rezultatele Licentei de la UMF "Carol Davila" de ieri.[/quote]
Carpe Diem

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Thu Sep 11, 2003 10:03 am

arf, colegul meu de camera a luat 120p din 120, fara nici o pila, intrucat a pus raspunsurile a si d. Asa ca nu arunc cu pietre fara sa stiu despre ce vorbesc.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Thu Sep 11, 2003 11:07 am

Asa veste ne dai tu noua


madi - madi: dupa cum am spus, asta e speculatia mea: prea se vrea in senat sa se mearga numai pe examene orale, prea trimitea ministerul note catre universitati ce parere au despre descentralizare si examen de rezidentiat cu probe orala anul asta prin aprilie - prea urmeaza sa se schimbe legea invatamantului postuniversitar - se prea poate (dupa mintea mea) sa nimerim norocul asta - dar - din nou - e parerea mea: nu am mai auzit la nici un oficial cum ca la anu va fi asa. poate o fi, poate nu o fi. mai e un an - multe se pot schimba - 'om trai si 'om vedea.

yyan
junior
junior
Posts: 82
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:47 pm

Postby yyan » Thu Sep 11, 2003 2:19 pm

Azi a fost penibil, ieri a fost penibil.
Am terminat o facultate de care imi este rusine.
Din dimineata asta sunt somer. Si ma simt destul de bine deocamdata.
ok. who's next?

Arf
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sun Aug 31, 2003 10:05 pm

Postby Arf » Thu Sep 11, 2003 2:38 pm

eu am avut grila D si intrebarea cu pricina este 110, eu am pus a si d si asa tin minte ca m-am uitat la facultate la raspunsurile corecte si in grila d raspunsurile erau a si e...sa fi fost raspunsurile corectate numai la caietul meu?...
The art of medicine consists in amusing the pacient while nature cures the disease. (Voltaire)

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Thu Sep 11, 2003 2:38 pm

asa eram si noi anul trecut..
http://med.pub.ro/forum-old/viewtopic.php?t=423

asa vor fi si cei de anul viitor, probabil. si uite tot asa o tinem, generatie dupa generatie..

mai vorbim la anul.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Thu Sep 11, 2003 3:50 pm

Nu stiu ce sa-ti spun, dar altfel nu ar fi luat 10, nu?
Oricum prea mare importanta nu are la o adica.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 91 guests