U.M.F. Craiova

care ne mananca zilele
R.S.
junior
junior
Posts: 42
Joined: Wed Feb 02, 2005 9:49 pm
Location: In Pom
Contact:

U.M.F. Craiova

Postby R.S. » Mon Feb 07, 2005 8:36 pm

Ce parere aveti despre UMF Craiova ? Care sunt diferentele intre Bucuresti si provincie ?

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Mon Feb 07, 2005 11:37 pm

eu una nu am idee ca nu am facut la craiova. :D

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Tue Feb 08, 2005 1:20 pm

eu sunt din craiova....dar sunt studenta la umf bucuresti.
la craiova, din cate stiu eu, PILELE sunt de baza( am avut un coleg de liceu mai "slabutz" la IQ care la medicina craiova are bursa...guess what...tatal lui e medic :evil: ).....ei bine..poate si in Bucuresti se mai intampla chestii din astea...dar nu in modul barbar caracteristic Craiovei.
Asa ca .....sfatul meu e sa alegi Bucurestiul.....oricum nu e mult mai departe de Slatina decat e Craiova....iar viata si oamenii sunt total diferiti

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Tue Feb 08, 2005 4:55 pm

ironia face ca eu sa fiu din bucuresti si studenta la craiova. big mistake...., daca vrei sa faci ceva cu medicina si daca ai de ales uita de craiova. aici pilele de te omoara, daca eu nu am avut pile si nici bani de spaga, nu mi-au dat transferul si uite asa am fost nevoita sa raman la craiova. Sfatul meu fugi!!!!!!!

R.S.
junior
junior
Posts: 42
Joined: Wed Feb 02, 2005 9:49 pm
Location: In Pom
Contact:

Postby R.S. » Tue Feb 08, 2005 5:21 pm

Nu de alta dar se pare ca anul acesta e o explozie de "pretendenti" la Medicina , in fine , stau si ma consolez cu faptul ca e doar o miscare izolata. Ar fi bine sa se dea la alegere intre Fizica si Chimie la admitere , daca stiti ceva nou despre asta v-as ruga sa-mi spuneti si mie ; administratorul site-ului oficial pare sa se incapataneze sa nu pomeneasca nimic de admiterea 2005 .

R.S.
junior
junior
Posts: 42
Joined: Wed Feb 02, 2005 9:49 pm
Location: In Pom
Contact:

Postby R.S. » Tue Feb 22, 2005 12:16 am

Cica Departamentul de Gastroenterologie al UMF Craiova a realizat în premieră în România un modern si atractiv atlas on-line de ecoendoscopie liniară. Cazurile extrem de interesante prezentate aici sunt exemplificate prin imagini si filme de înaltă calitate înregistrate prin tehnologii digitale de ultimă oră (DVD). - http://www.eusatlas.ro/

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Feb 22, 2005 12:37 am

R.S. wrote:Nu de alta dar se pare ca anul acesta e o explozie de "pretendenti" la Medicina , in fine , stau si ma consolez cu faptul ca e doar o miscare izolata.


stai linistit, e doar expresia cresterii penetrantzei netului :wink:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue Feb 22, 2005 12:50 am

rs nu te stresa de acuma cu atlase de gastro si alte prostii...nu e asa o mare realizare cum pare.
In alta ordine de idei daca daca tot vrei sa te ratezi cu medicina, macar fa-o via Bucuresti.


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

R.S.
junior
junior
Posts: 42
Joined: Wed Feb 02, 2005 9:49 pm
Location: In Pom
Contact:

Postby R.S. » Tue Feb 22, 2005 12:58 am

Mdea...sunt de acord ca e cea mai buna solutie. Oricum, nu ma stresez cu atlase de gastro ( nici nu inteleg cine stie ce de acolo , inca :lol: ) dar eram in cautare si am dat peste MAREA Realizare a U.M.F Craiova . Si aveam oarecum chef de ceva comentarii pe tema asta :wink: .

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue Feb 22, 2005 1:16 am

pai nu ai aflat inca?
la diverse comentam radem si glumin.
Aicea discutam serios despre facultate.


k.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Feb 22, 2005 1:25 am

hehe, kooks. :wink:

rs-ule, daca e sa vorbim fara s-o dam in "diverse", comuna Slatina e mai aproape de Craiova decat de B, si cum zici intr-un post pe undeva ca esti un "obisnuit al salilor de operatie", pls consider that in alegerea ta. Prin Craiova poti as-ti continui obishnuintzele, in Bucuresti nu prea.

User avatar
Hanibal MD
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun Nov 09, 2003 11:56 pm
Location: " undeva in Romania "

Postby Hanibal MD » Wed Mar 09, 2005 9:06 pm

Draga R.S. nu te lua de realizarile unora decat atunci cand ii cunosti si stii ce le poate capul. Mai ales daca nu ai legatura cu fenomenul (Medicina). Esti inca la inceput.
Scuza-mi sfatul.
Care este limita ce desparte geniul de nebunie, normalul de anormal ?

R.S.
junior
junior
Posts: 42
Joined: Wed Feb 02, 2005 9:49 pm
Location: In Pom
Contact:

Postby R.S. » Tue Mar 29, 2005 12:29 am

O lipsa de respect mai mare ca a catedrei de anatomie din Craiova nu cred ca se gaseste altundeva in tara . Ma omor cu grilele de Craiova , la care domnii profesori nu au de gand sa publice nici macar o anexa care sa contina raspunsurile ( sau cel putin sa le includa in vreo varianta reeditata ) . Nu sunt in stare nici macar sa publice o tematica adecvata , asa cum publica celelalte UMF-uri din tara . Spun numai ca " La redactarea grilelor s-au luat in seama toate manualele agreate de MEC . " ... stau si ma intreb , oare si manualul vechi de Anatomie e inca agreat ?!? Multe din intrebarile din cartea de grile pt. admitere sunt de acolo ? Nu pot sa suport manualele astea alternative .... inca o afacere pt. unii . ! Nu se gaseste nimeni sa publice un manual atotcuprinzator ! SA renunte odata la copertile colorate , ma duc sa cumpar o carte nu o cutie de detergent ! O IMENSA BILA NEAGRA PENTRU CRAIOVA ! TOATE BILELE NEGRE DIN LUME PENTRU ROMANIA !

User avatar
EMMA
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Mar 16, 2004 10:31 pm

Postby EMMA » Sat Apr 16, 2005 12:40 pm

R.S. te sfatuiesc sa fugi kt poti de Craiova. Totul e pe pile, examenele se cumpara iar in anul 4 pica mai mult de juma de an la vreo 3 ex. In general ex sunt mult mai grele k aici, e mult mai mult de invatat si pana in anul 6 ai sesiuni! (Prietena mea cea mai buna e la Craiova si REGRETA). Iar in anul 1 si 2 Dragoi pica in draci la anatomie asa ca...... Faci cum vrei dar sa nu regeti si tu apoi!
Dak totusi ai pile MARI si poti sa te transferi dupa anul 1 incearca! Dar trebuie sai ti iei toate examenele, ceea ce e cam greu!

D.E.A.
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Aug 11, 2005 9:24 pm

Postby D.E.A. » Thu Aug 11, 2005 9:43 pm

Eu am facut patru ani la Craiova si in anul V m-am transferat la Bucuresti.Parerea mea:admiterea e mult mai grea la Bucuresti,dar odata intrat lucrurile merg de la sine.La Craiova pilele si mita sunt la putere,iar profii sunt cam neseriosi,cu toate ca cei mai multi sunt la fel de destepti ca cei din Bucuresti.Asa ca sfatul meu ar fi sa alegi capitala! :?
Remember:you live only once,but if you live right once is enough!

clau
junior
junior
Posts: 67
Joined: Tue Dec 28, 2004 12:46 pm

Postby clau » Thu Aug 11, 2005 10:09 pm

Pt R.S - alege Bucuresti!(cred ca faci pregatire cu prof.Combei,nu?)
Pt Trident (comuna Slatina e mai aproape de Craiova decat de B)- hai ca nu e deloc asa,e un oras mic, dar acolo sunt destui oameni bine instruiti, unii sunt la fac de medicina din bucuresti.

R.S.
junior
junior
Posts: 42
Joined: Wed Feb 02, 2005 9:49 pm
Location: In Pom
Contact:

Postby R.S. » Fri Aug 12, 2005 12:32 am

Nope, nu fac si nu am facut pregatire, si in privinta alegerii e cam tarziu , am intrat deja la Craiova . Sunt pregatit sa iau in considerare un transfer dar mai intai vreau sa vad eu cu ochii mei cat e dracu' de negru la Craiova. Wish me luck !

User avatar
columela
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat May 28, 2005 6:59 pm

Postby columela » Fri Aug 12, 2005 8:58 pm

trident wrote: comuna Slatina e mai aproape de Craiova decat de B,


wow! Da ce comuna!Are canalizare!wow! ce comuna, cu vreo 100.000 de locuitori! Sunt din Slatina si nu imi e rusine draga trident! Anul asta a fost pe locul 4 la admitere Ase ,dupa Bucuresti,Constanta,...
Si a avut pe deasupra la medicina cateva dintre primele locuri!

R.S.
junior
junior
Posts: 42
Joined: Wed Feb 02, 2005 9:49 pm
Location: In Pom
Contact:

Postby R.S. » Fri Aug 12, 2005 10:35 pm

Nu-i sariti in cap lui Trident. Mai demult eu aveam trecut la location "Comuna" Slatina , sa reflecte cat de cat starea de spirit . Asta asa , ca sa nu provoc masacru off-topic pe forum .

User avatar
columela
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat May 28, 2005 6:59 pm

Postby columela » Fri Aug 12, 2005 11:35 pm

Starea de spirit? atunci dintr-o comuna ai dat in alta! Craiova e o comuna cu putin mai mare dacat Slatina! :?

R.S.
junior
junior
Posts: 42
Joined: Wed Feb 02, 2005 9:49 pm
Location: In Pom
Contact:

Postby R.S. » Sat Aug 13, 2005 1:49 pm

Whatever. Deja m-am saturat de discutia asta . E alegerea mea si cu asta am terminat .

User avatar
columela
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat May 28, 2005 6:59 pm

Postby columela » Sun Aug 14, 2005 6:58 pm

whatever tot aia e!

User avatar
nightshadowmaster
junior
junior
Posts: 77
Joined: Sat Sep 10, 2005 11:42 pm

umf craiova- tara marii familii de pilosi

Postby nightshadowmaster » Sat Sep 10, 2005 11:52 pm

fratilor poimaine e licentza
shi ghiciti cine o sa ia 10...pilele vcare..le stiti cu totii
felicitari tuturorcare au avut inspiratia sa setransfere in alta parte
oricum sunt cativa profesori(din pacate mult prea putinei) care sunt ok dar..restul..
pilele shi doctoranzii sa se simta
aia care ne-au predat noua 6 ani ca asistenti de grupa shi ei habar nu aveau despre ce vb
a nu se uita faza "brat antebratz" sau hematochezie
cine doreste detalii sa ma contacteze personal sau sa urmeze cursuri la umf craiova
o sa iasa din facultate cu o foarte mare cultura medicala insuflata de asistenti care sunt acolo doar ca fac parte din marea familie de fapt cele 2mari familii care stapanesc umf craiova inrudite prin fini shi nasi
apropos stiti ca exista anastomoza duodeno recto-colica?????
daca nu stiati luati cursuri la sectia 1 chirurgie shio poate avetzi onoarea sa va explice asistentul care a inventat aceasta operatie revolutionara!!!
saptamana viitoare termin..din pacate mai...indobitocit shi cu mult mai putina cultura medicala decat atunci cand am intrat in facultate
apropos cine se simte sa stie ca la el m-am referit!!!!!!!
orice alta asemanare cu fapte reale nu este deloc intamplatoare

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Jun 09, 2006 1:09 am

suprinzator clasamentul invatamantului medical realizat de revista capital

http://www.capital.ro/index.php?a=24038&shift=1

MEDICAL
I 5,00 Facultatea de Farmacie, Universitatea de Medicina si Farmacie din Craiova
II 4,35 Facultatea de Farmacie, Universitatea de Medicina si Farmacie “Grigore T. Popa” din Iasi
III 4,25

Facultatea de Medicina, Universitatea de Medicina si Farmacie din Craiova

VI 3,25 Facultatea de Medicina Dentara, Universitatea de Medicina si Farmacie din Craiova
V 3,15

Facultatea de Medicina Generala, Universitatea “Ovidius” din Constanta

User avatar
Morfina
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Jul 31, 2006 2:48 am

Postby Morfina » Fri Aug 25, 2006 4:23 pm

fugiti de Craiova!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Sat Aug 26, 2006 11:53 am

pai R.S.T s descurk f bine la umf craiova :lol: ..adik s'a conformat cu sist d acolo.
P.S.: pt cei care mai vor umf cr:lasati-o balta dak n-aveti pile sau baniiiiii :shock:

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Sat Aug 26, 2006 12:24 pm

tu crezi ca nu mai la craiova e cu pile si bani?
Eu inteleg ca nu-ntelegi, dar nu-nteleg ce nu-ntelegi, de ma-ntelegi eu te-nteleg, M-AI INTELES?

User avatar
Morfina
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Jul 31, 2006 2:48 am

Postby Morfina » Sat Aug 26, 2006 4:04 pm

crisa_s wrote:tu crezi ca nu mai la craiova e cu pile si bani?
unde mai merge asa?

User avatar
Morfina
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Jul 31, 2006 2:48 am

Postby Morfina » Sat Aug 26, 2006 4:09 pm

cosmina-gabriela wrote:pai R.S.T s descurk f bine la umf craiova :lol: ..adik s'a conformat cu sist d acolo.
P.S.: pt cei care mai vor umf cr:lasati-o balta dak n-aveti pile sau baniiiiii :shock:
pai toti ne-am conformat sistemului...numai ca an de an suntem mai dezamagiti de tot ce se intampla si uitam pt ce am venit!!! si poti ceda nervos cand tu pici examene (pt ca trebuie sa-si faca profu norma pe sesiune, trebuie sa aiba si ceva restantieri) si altii trec cu atata usurinta....si numai cu nota 10... am vazut subgrupe de 7 studenti din care 5 sunt pilosi... cele 2 studente fara pila pica tot timpul, ba una, ba alta!...ba amandoua

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Sat Aug 26, 2006 5:26 pm

adica exista facultati la care nu se merge pe pile si bani?
n-as prea crede, eu cred ca este peste tot la fel, si in facultate e minciuna sa vezi dupa cum e treaba cu pilele si banii
Eu inteleg ca nu-ntelegi, dar nu-nteleg ce nu-ntelegi, de ma-ntelegi eu te-nteleg, M-AI INTELES?

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Sat Aug 26, 2006 7:48 pm

Morfina wrote:
cosmina-gabriela wrote:pai R.S.T s descurk f bine la umf craiova :lol: ..adik s'a conformat cu sist d acolo.
P.S.: pt cei care mai vor umf cr:lasati-o balta dak n-aveti pile sau baniiiiii :shock:
pai toti ne-am conformat sistemului...numai ca an de an suntem mai dezamagiti de tot ce se intampla si uitam pt ce am venit!!! si poti ceda nervos cand tu pici examene (pt ca trebuie sa-si faca profu norma pe sesiune, trebuie sa aiba si ceva restantieri) si altii trec cu atata usurinta....si numai cu nota 10... am vazut subgrupe de 7 studenti din care 5 sunt pilosi... cele 2 studente fara pila pica tot timpul, ba una, ba alta!...ba amandoua

tot grigoreasca si darie va manank zilele? :shock:

User avatar
Morfina
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Jul 31, 2006 2:48 am

Postby Morfina » Sun Aug 27, 2006 1:56 am

r-ar ai dracu...sunt mai multi...:))

ank
Posts: 1
Joined: Fri Sep 01, 2006 2:45 pm

Postby ank » Fri Sep 01, 2006 3:05 pm

eu acum am intrat la umf craiova... sper sa nu regret decizia luata, desi se pare ca am toate sansele vazand posturile voastre si vorbind cu studenti de la med... a fost greu sa iau decizia asta, pt ca intr-adevar nu cred ca merita, dar asta imi place (deocamdata :D ) si mereu as fi trait cu regretul ca nu am incercat. stiu ca ar fi fost mai bine la bucuresti, dar... sper sa nu regret, sa nu ma trezesc peste 10 ani ca mi-am ratat viata ca am dat la med....

User avatar
Rash
senior
senior
Posts: 125
Joined: Sat Mar 25, 2006 11:58 pm
Location: Unde este termopane...termopane!

Postby Rash » Sat Sep 30, 2006 1:42 am

Oricum te ratezi daca dai la medicina!Asta daca nu esti printre primii!Oricine are parte de o viata mediocra sau un pic peste(vorbesc din punct de vedere academic) n-are parte de mari realizari in domeniul asta!trebuie sa fii foarte bun...sau sa ai parte de niste bani care sa te traga dupa ei:gen cabinet privat sau tehnologie avansata in unul deja existent!
Primum non nocere!

danM
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Oct 06, 2006 4:14 pm

Postby danM » Fri Oct 06, 2006 4:58 pm

Cred ca sunt unii pe aici care vorbesc in necunostiinta de cauza, ca au "auzit" ei de pe la un var de-al 3lea al prietenului din provincie cat de cacao e la Craiova. Eu am terminat in 2005 si majoritatea profesorilor pe care i-am prins eu inca mai sunt si n-am avut pile la nici un examen si in afara de o restanta in anul I la anatomie la Dragoi ( ca i-am spus niste tampenii) si una in anul 5 la hematologie unde sunt probleme cu cei 2 profesori care au impresia ca hematologia e mama medicinei si unde s-a picat pe capete, nu am avut probleme pt. ca am invatat. Normal ca nu e ca in Bucuresti unde sunt cei mai renumiti profesori si cazuistica cea mai variata, dar din punctul meu de vedere, daca vrei sa faci medicina, un singur lucru conteaza: rezultatul la rezidentiat. Dar nu vorbiti de Craiova daca nu cunoasteti. Eu n-am dat un leu toata facultatea la vreun profesor in afar de vreun buchet de flori care il luam toata grupa sau o cutie cu bomboane. Facultatea conteaza mai putin unde o faci, pt ca daca esti lenes, poti sa o faci si la Harvard ca tot nimic nu va iesi din tine. Si inca ceva: nu te intreaba nimeni cu ce medie ai terminat, nici unde ai terminat si nici ce nota ai luat la nus ce examen si cum. Te incalzeste cu ceva ca ai terminat facultatea cu 10 si ai picat la rezidentiat? Sau iti e rusine ca ai terminat cu 8 si ai luat rezi? Din pacate la noi rezidentiatul conteaza si desi modelul francez de intrare in rezi e bun, e aplicat prost.

Eu nu zic ca nu au fost pile si ca nu se dadeau bani. Dar daca invatai nu aveai nevoie nici de pile nici de dat bani. Si ma indoiesc ca Bucurestiul nu are si el uscaturile lui ca peste tot. La Craiova problemele sunt altele, si anume locurile in spital, intrarea in invatamant, doctoranzii, etc. Facultatea, daca esti serios, o poti termina cu capul sus si am avut multi colegi care au luat rezi din prima si pe specialitati foarte bune.
Bafta!


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests