fizica sau chimie la admitere

care ne mananca zilele
epicfail55
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Apr 06, 2017 10:57 pm

fizica sau chimie la admitere

Postby epicfail55 » Fri May 05, 2017 10:36 pm

Salut,cum spune si titlul eu habar nu am cu ce se mananca admiterea asta.Toata lumea pe care am intrebat-o la ce da admitere spune ca vrea la chimie.Acum eu nu inteleg daca subiectele sunt mai accesibile.Ideea e ca eu nu stiu nimic la chimie fiindca am venit la liceu pe ideea ca dau la poli dar m-am razgandit.In schimb cu fizica stau foarte bine.Ma poate lamuri cum sta treaba? multumesc anticipat

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: fizica sau chimie la admitere

Postby M_Dan » Sat May 06, 2017 8:45 am

La chimie este mai usor de invatat. Cu fizica ceruta la admiterea la medicina este o mare problema. Subiectele de examen sunt din anii terminali (optica, atomica) si cei care se pregatesc sa sustina examenul la fizica sar peste mecanica si electromagnetism. Au dificultati la intelegerea teoriei din clasa a XII-a si pot sa greseasca la probleme. Este ca si cum ai vrea sa inveti analiza matematica fara sa treci prin algebra si trigonometrie.
Trebuie invatata toata fizica de liceu (teorie si probleme), chiar daca examenul este din capitolele din clasele a XI-a si a XII-a.

epicfail55
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Apr 06, 2017 10:57 pm

Re: fizica sau chimie la admitere

Postby epicfail55 » Sat May 06, 2017 7:42 pm

hmm,am inteles.Deci merg spre fizica.Adica s-o spunem pe aia dreapta eu nu ma gandeam in a 7-a ca vreau sa ma fac medic.Si nici nu am putut sa invat chimia oricat de mult m-am chinuit.Si cu fizica stau bine.Multumesc

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: fizica sau chimie la admitere

Postby M_Dan » Sun May 07, 2017 9:03 am

Chimia este foarte interesanta si extraordinar de utila, dar se preda prost in gimnaziu si la liceu. Se sare exact peste partea care ii atrage pe copii si ii determina sa se pasioneze de acest domeniu, adica peste laborator si experiment. Si la fizica situatia este asemanatoare, se preda multa teorie si nu se intra prin sala de laborator. Dotari nu sunt, sau sunt insuficiente, personalul tehnic este necalificat (are doar rolul de gestionar). Acest sistem de predare ii indeparteaza pe multi copii (tineri) inteligenti si le convine tocilarilor, care memoreaza orice din dorinta de a fi laudati de toata lumea.
Va dau un exemplu.
Un profesor pensionar mi-a povestit ca a avut un elev care nu invata serios. In anii '90 a emigrat cu familia in Australia, s-a inscris la o facultate de chimie, a absolvit ca sef de promotie si acum este cadru didactic universitar. A venit in vizita in Romania si s-a intalnit cu fostul lui profesor, care era uimit de performanta realizata. L-a intrebat :
" - Cum ai ajuns asa de cunoscut in Australia, sunt aia foarte prosti, sau sunt romanii extrem de destepti ? In Romania nu invatai la nimic, trageai chiulul.
- Nici una, nici alta. La facultatea respectiva au un laborator cu acces liber, pana la ora 21, cu personal (laborant) de deservire, cu toata gama de substante, unde puteam sa fac toate experientele care imi treceau prin cap. A inceput sa-mi placa si m-am pus pe citit. "

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: fizica sau chimie la admitere

Postby alimori » Sun May 07, 2017 11:05 am

In gimnaziu aveam ore de laborator de chimie (imediat dupa revolutie, intr-un cartier saracut din Bucuresti). S-ar putea sa nu fi fost totusi orele de chimie de baza, ci alea optionale (trebuia sa ne alegem o materie optionala din 3 parca). Asa ca daca voiam sa ma joc la chimie, puteam sa ma joc linistita.
singura legatura pe care o are domnu' Dan cu medicina e aia de pacient care se trateaza singur.

epicfail55
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Apr 06, 2017 10:57 pm

Re: fizica sau chimie la admitere

Postby epicfail55 » Sun May 07, 2017 11:58 am

nu comentez de fatul ca nu prea stam prin laboratoare,si stiu ca e foarte interesanta chimia.Eu eram doar indecis la ce sa dau admiterea :))

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: fizica sau chimie la admitere

Postby alimori » Sun May 07, 2017 12:46 pm

daca poti alege, da la ce te pricepi mai bine.
odata intrat, o sa vezi ca biochimia e mult mai grea ca biofizica :)

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: fizica sau chimie la admitere

Postby M_Dan » Sun May 07, 2017 4:31 pm

@alimori

Ma tratez singur dupa ce am fost la multi doctori si n-am rezolvat nimic cu eu. Slab pregatiti, neoameni, spagari. Multe ciume se duc la fac. de medicina doar sa se capatuiasca. N-ar trebui sa treaca pe acolo nici in vizita, ca pangaresc locul.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: fizica sau chimie la admitere

Postby Chingachgook » Mon May 08, 2017 11:38 am

epicfail ai un coleg in clasa despre care stii sigur ca nu il duce capul, nu intelege mai nimic, nu participa la evenimentele voastre sociale, e varza la jocurile pe calculator si il ia toata lumea la misto?

ala e M_dan aici

daca pui un NU in toate afirmatiile pe care le face o sa ai realitatea
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: fizica sau chimie la admitere

Postby M_Dan » Mon May 08, 2017 12:02 pm

@Chingachgook
Ai comportament de taranoi parvenit. Te-ai ajuns, cine mai e ca tine !


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests