Germania, erasmus, transfer

care ne mananca zilele
User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Germania, erasmus, transfer

Postby Burundanga » Wed Mar 18, 2015 10:55 pm

Salut, sunt student in anul 2, la anul vreau sa merg cu erasmus la Leipzig. Bursa e de un semestru. Eu doresc in timpul cat sunt acolo sa ma interesez ce trebuie sa fac si pt transfer, ca in anul 4 sa fiu deja transferat acolo. Insa, bursa fiind de un semestru asta inseamna ca pierd un sems de semio de aici si cand ma intorc dau de semio si restu materiilor. In cazul in care nu reusesc sa ma transfer, nu cred ca merita sa pierd semio aici doar pt un sems acolo. Orice informatie sau parere e bine venita. Multumesc mult

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Germania, erasmus, transfer

Postby Festina » Thu Mar 19, 2015 10:18 pm

paulcatalin wrote:Salut, sunt student in anul 2, la anul vreau sa merg cu erasmus la Leipzig. Bursa e de un semestru. Eu doresc in timpul cat sunt acolo sa ma interesez ce trebuie sa fac si pt transfer, ca in anul 4 sa fiu deja transferat acolo. Insa, bursa fiind de un semestru asta inseamna ca pierd un sems de semio de aici si cand ma intorc dau de semio si restu materiilor. In cazul in care nu reusesc sa ma transfer, nu cred ca merita sa pierd semio aici doar pt un sems acolo. Orice informatie sau parere e bine venita. Multumesc mult

Nu pierzi ba nimic la semio ... Ce-ai ? Semio din Ro se invata in 2 saptamani (MAXIM) ... Cat de greu e sa inveti sa spijini peretii ?
Nemtzii au vreo metodologie pentru transfer ?
Ai vorbit cu universitatea despre conditiile de eligibilitate ?
Daca esti cu adevarat destept si nu un pustan rasfatat cu multe fumuri , vei realiza ca ai muuuuuult mai multe de invatat de acolo intr-un semestru decat aci la noi !
Kooksee , stiu ca tu consideri ca UMF e Harvard , dar de la inaltimea ta e si normal sa vezi asa ...
Paul , daca ai cash-ul si puterea de munca si de sacrifice , dar in special cash-ul , GO !!! WTF ? Really ? Te ingrijorezi ca pierzi semio ?
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Germania, erasmus, transfer

Postby andy gavrilescu » Thu Mar 19, 2015 10:26 pm

o semio pierduta
e ca o putza rupta.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: Germania, erasmus, transfer

Postby Burundanga » Fri Mar 20, 2015 1:25 pm

Din cate m-am interesat ei au sistem modular inca din anul 3. semiologia se face abia in ultimul modul( si nu se numeste asa oricum,ci Blockpraktika Innere Medizin, ceva de genu) iar eu daca stau doar un semestru nu prind deloc. Pe langa asta, nu au nici morfopot ( ci Patologie, ca in america) si alte diferente. Asta m-ar cam da peste cap daca nu reusesc sa ma transfer imediat dupa, de aceea tot caut pe cineva cu informatii, care fie a mai facut asta fie stie cum stau lucrurile.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Germania, erasmus, transfer

Postby Riley » Fri Mar 20, 2015 9:16 pm

paulcatalin wrote:Salut, sunt student in anul 2, la anul vreau sa merg cu erasmus la Leipzig. Bursa e de un semestru. Eu doresc in timpul cat sunt acolo sa ma interesez ce trebuie sa fac si pt transfer, ca in anul 4 sa fiu deja transferat acolo. Insa, bursa fiind de un semestru asta inseamna ca pierd un sems de semio de aici si cand ma intorc dau de semio si restu materiilor. In cazul in care nu reusesc sa ma transfer, nu cred ca merita sa pierd semio aici doar pt un sems acolo. Orice informatie sau parere e bine venita. Multumesc mult


Intr-o situatie similara am fost eu acum ceva vreme, diferenta este ca eu nu am vrut sa ma transfer. Am facut (in Franta) primul semestru al anului III, unde nu faceau semio, nu faceau morfopat (aveau doar niste cursuri de semio in anul II la care m-am dus dar nu se comparau cu cele din Ro, in schimb ei faceau in anul III paraziti si micro-pe care eu le facusem deja in anul II). Pana la urma m-am intors in Ro, am dat toata semiologia in vara (de fapt am dat cam toate examenele in vara, mai putin farmaco partial pe care Prof Fulga l-a recunoscut cu nota pe care am luat-o acolo). A fost o experienta foarte buna si eu zic ca merita, adica faptul ca ai pierde un sem de semio chiar nu este relevant. Stiu cum pare din prisma ta acum, insa nu este deloc un capat de tara. Plus ca mai ai un semestru de semio aici, plus dupa toate stagiile clinice din anii mari. Mult succes!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania, erasmus, transfer

Postby Iepurita » Sat Mar 21, 2015 11:00 am

Din cate am inteles e cam greu sa te transferi. Intereseaza-te inainte. Nu te stresa cu semio, dai ex aici si gata.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Germania, erasmus, transfer

Postby Festina » Sat Mar 21, 2015 6:39 pm

paulcatalin wrote:Din cate m-am interesat ei au sistem modular inca din anul 3. semiologia se face abia in ultimul modul( si nu se numeste asa oricum,ci Blockpraktika Innere Medizin, ceva de genu) iar eu daca stau doar un semestru nu prind deloc. Pe langa asta, nu au nici morfopot ( ci Patologie, ca in america) si alte diferente. Asta m-ar cam da peste cap daca nu reusesc sa ma transfer imediat dupa, de aceea tot caut pe cineva cu informatii, care fie a mai facut asta fie stie cum stau lucrurile.

Stai dude in Ro... Aia-s prea prosti pt tine!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests