De ce continui?

care ne mananca zilele
User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Mon Jul 21, 2003 10:43 pm

cand credeti ca un student la medicina isi da seama de ce il asteapta dupa terminarea facultatii? si daca isi da seama de ce o mai continua ??
e inertie? lipsa de curaj ?
Viata lunga si prospera!

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Mon Jul 21, 2003 11:03 pm

parerea mea e ca e inertie sau mai bine zis daca tot am inceput de ce sa nu termin si eu cu o diploma sa fie acolo, chiar daca o sa fac altceva

dupa mine daca nu-ti place sau nu vezi vreo luminita la capatul tunelului mai bine faci altceva de ex ASE e simplu si poate acolo ai mai multe sanse, desi pile si relatii sunt peste tot....

eu am stiut de la inceput de pile, posturi, $$$ -nu foarte concret - dar cel mai bine le-am aflat de la o rezidenta in anul 1-- adica preturi cui dai, ce dai cat conteaza.......sanse de apleca in strainatate... burse ...cam tot.....

poate sunt eu idealist, dar cred ca se poate sa reusesti si in medicina la noi aici, ce-i drept mult mai greu decat in alta parte
Viata lunga si prospera!

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Mon Jul 21, 2003 11:39 pm

ce-i drept e o "leading question" cea cu care incepi topicul.
poate ca unii considera ca se poate face ceva cu medicina, isi dau seama ca mai sunt zone in care se mai poate misca ceva. eu am terminat deja facultatea, mai am putin din stagiu si inca nu sunt convins ca nu se poate face chiar nimic in tara asta. cat am facut stagiu pe medicala am vazut ca daca vrei sa inveti ceva si te faci remarcat sunt si oameni care sa vrea sa te invete ceva.
eu inca sper sa fac ceva ca medic in tara, de plecat as pleca in ultima instanta, daca chiar nu s-ar mai putea de loc.
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
Nautilus2000
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:55 am
Location: In fata calculatorului

Postby Nautilus2000 » Tue Jul 22, 2003 11:54 am

De ce? Pentru ca nu imi place sa nu termin ceea ce am inceput si pentru ca nu imi place sa ma declar invins! Dar cum in orice lupta trebuie sa existe si invinsi, voi incerca sa imi iau masuri in cazul in care ma voi numara printre ei (eu sper sa nu se intample asa ceva!). :wink:
Noi sa fim sanatosi....

User avatar
nina
Posts: 2
Joined: Mon Jul 21, 2003 12:48 pm

Postby nina » Tue Jul 22, 2003 12:10 pm

cred ca ne pare rau de neuronii irositi :lol: si incepe sa ne placa senzatia " te pot face bine,taica/maica,daca EU vreau! "
oricum,e cea mai frumoasa meserie din lume,cum naiba sa renunti usor la ea ?

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Tue Jul 22, 2003 1:30 pm

Eu am terminat facultatea si stagiatura...
Daca ar fi din nou sa aleg, as vrea sa fiu medic sau pilot. Dar, cum sufar de agorafobie... :D :D :D

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Tue Jul 22, 2003 6:33 pm

sincer cred ca poti sa scapi de neuroni irositi doar daca inveti doar pt tine - medicina de fapt asa ar trebui sa fie invatata

eu incerc cat de mult pot sa fac asa, restul il fac pt bursa pt ca am nevoie de banii aia nenorociti, dar s-ar putea sa renunt la bursa in favoarea unui job

nu-mi place sa ma dau batut si am vazut ca daca inveti si esti mai destupat la minte decat restul poti sa reusesti; nu-ti trebuie doar cunostiinte ci si un gram de strategie sa stii sa te descurci, oricum o sa fi remarcat

momentul cheie care-ti poate decide in mare masura cariera, cel putin initial este alegerea spitalului la rezidentiat( trebuie sa cunosti ce fel de oameni sunt acolo)

in rest la capatul tunelului e o luminita si tine de noi sa o facem reflector
Viata lunga si prospera!

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Tue Jul 22, 2003 6:38 pm

daca as pleca as decide acest lucru doar dupa terminarea rezidentiatului, dar si in strainatate e destul de greu mai ales in medicina

cred ca se poate sa reusesti problema e doar cat vrei sa sacrifici viata de familie, timp, energie, nervi .....
Viata lunga si prospera!

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Tue Jul 22, 2003 6:50 pm

chiar de ce considerati ca este cea mai frumoasa meserie din lume?

ce zic eu :
pt ca-i ajutati pe cei care au nevoie de acest lucru
pt ca imbina perfect stiita cu practica obtinand o meserie de detectiv captivanta, noua mereu(daca te intereseaza 8) )
pt ca e o meserie in care poti fi respectat( macar cu atat sa ramai :D ), ai o multitudine de alternative- specialitati, poti avansa profesional mereu

pt mine cel mai imp motiv a fost faptul ca imbina stiita, cercetarea si ajutarea bolnavilor;

as prefera sa fac cercetare, sa fiu omul din spate, dar cred ca mai devreme sau mai tarziu voi simti lipsa bolnavilor
Viata lunga si prospera!

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Thu Nov 13, 2003 4:37 pm

otalen wrote:poate ca unii considera ca se poate face ceva cu medicina, isi dau seama ca mai sunt zone in care se mai poate misca ceva. eu am terminat deja facultatea, mai am putin din stagiu si inca nu sunt convins ca nu se poate face chiar nimic in tara asta. cat am facut stagiu pe medicala am vazut ca daca vrei sa inveti ceva si te faci remarcat sunt si oameni care sa vrea sa te invete ceva.



auzi draguta, nimeni nu te impiedica sa inveti ceva, ba chiar te ajuta, DAR! he, he... ti-ai pus problema daca te vor pe post de "coleg" ?

tu crezi ca le convine ca la urmatoarele "restructurari", cand va fi sa dea afara domn director X medici ce vor fi fortati sa se pensioneze cu cativa ani mai devreme, ce crezi tu ? ca le va conveni sa stie ca ei pleaca si tu ramai ca esti mai tinar ?

crezi ca astia te vor ajuta si sa iti gasesti vreun post ?

doar asa, de inima larga ?

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Thu Nov 13, 2003 4:54 pm

matrix wrote:cand credeti ca un student la medicina isi da seama de ce il asteapta dupa terminarea facultatii? si daca isi da seama de ce o mai continua ??
e inertie? lipsa de curaj ?


e un paradox.
dar cred ca: un student la medicina isi da seama de ce il asteapta abea cand incepe anul de stagiu si simte pe pielea lui.

apoi cred ca o continua din mai multe motive:

- in primul rand nu stie sa faca altceva. - cred ca asta e principalul motiv - dupa 6 ani de brainwashing, daca in acesti ani nu ai avut un job, majoritatea ajung sa fie convinsi ca ei nu sint "pregatiti" pt nimic altceva decit medicina... (de parca pt multe meserii banoase iti trebuie vreo pregatire anterioara...). E-he, dar ei nu stiu asta pt ca sint obisnuiti din medicina cu vesnica lozinca comunista "intai sa inveti si sa muncesti si dupa aia sa te gandesti si la bani" si cred ca in orice trebuie neaparat sa fie ca in medicina - intai sa te pregatesti 10 - 12 ani ca sa fi "calificat"...

- ii e frica sa riste. - again, dupa 6 ani de brainwashing si dresaj (al umilintei, mersului pe burta, sarutminushitzei, etc), citi isi iau inima-n dinti sa sara in necunoscut si sa incerce altceva ?

- sint prea obositi psihic si prea imbatriniti emotional ca sa aiba energie de investit in a lua startul in altceva - dupa eternii 6 ani... (pt cei care isi dau seama dupa ce termina facultatea)

- este logic sa termine facultatea intai. - pt cei care isi dau seama inainte.

PS. sa vedem cine are curajul sa ma contrazica... ;-)
[/img]


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 81 guests