In atentia celor care termina facultatea :)

care ne mananca zilele
User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Thu Aug 25, 2005 9:49 am

trident wrote:am auzit ca exista o foaie care terbuie plimbata pe la rectorat serviciu social biblioteca si altele..
daca stie careva care e deadline0ul sa-mi zica si mie... n-am chef sa pierd o ora ducandu-m apana acolo.

multmesc


hai sa fac si io pe zvonaciul: cica nu e asa urgent cu foaia aia....e tot timpul pana in februarie.........ideea e ca nu-ti elibereaza diploma de la fac pana nu aduci foaia aia bifata.

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

deadline

Postby Doll » Thu Aug 25, 2005 9:51 am

"deadline"-ul este cand iti ridici diploma.atunci iti trebuie si foaia respectiva.deci poti sta linistit.ai castigat o ora in plus de stat pe net si postat la toate topicurile inclusiv cele la care nu s-a mai postat de cateva luni.SPOR :D

User avatar
nickyspily
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Mon Aug 15, 2005 2:12 pm
Location: is

mersi

Postby nickyspily » Wed Aug 31, 2005 11:13 pm

eris wrote:
arsena wrote:Ce se mai aude cu somajul? A obtinut pana la urma cineva somaj? Sunt curioasa.


Am luat ajutorul de somaj pentru luna decembrie si il voi mai lua si pentru ianuarie. Apoi inca 30% pentru urmatoarele 4 luni, intrucat de la 1.02 ma voi angaja ca rezident.
Absolventii de medicina au dreptul la ajutorul de somaj conform legii 463 din 4 noiembrie 2004!

Sal! vreau sa-ti multumesc ca m-ai lamurit.....pe ce site sa intru ca sa fiu la curent cu eventualele schimbari din ac. lege...??? mersi+pa!
How you survive?

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Wed Sep 28, 2005 12:51 pm

de curiozitate......ce titlu ni se acorda in diploma aceea minunata de licentza?? :shock: :shock: :shock:

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Wed Sep 28, 2005 1:13 pm

Parca "doctor medic", dar nu introduc mana in foc. :oops:
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Re: deadline

Postby ralu_anto » Wed Sep 28, 2005 11:24 pm

Doll wrote:"deadline"-ul este cand iti ridici diploma.atunci iti trebuie si foaia respectiva.deci poti sta linistit.ai castigat o ora in plus de stat pe net si postat la toate topicurile inclusiv cele la care nu s-a mai postat de cateva luni.SPOR :D


Sa nu luati tzeapa ca mine si sa mergeti de 2 ori la rect-orat :twisted: serviciul social si serviciul contabil se semneaza obligatoriu ULTIMELE la rectorat!!

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Thu Oct 06, 2005 5:02 pm

Se poate lua adeverinta de promovare a licentei de la decanat. Nu intreaba nimeni pt ce va trebuie, se da un singur exemplar si inlocuieste diploma de medic pana la data primirii acesteia.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Thu Oct 06, 2005 6:00 pm

dustweaver wrote:Se poate lua adeverinta de promovare a licentei de la decanat. Nu intreaba nimeni pt ce va trebuie, se da un singur exemplar si inlocuieste diploma de medic pana la data primirii acesteia.


La Iasi trebuie sa te treci intai pe o lista apoi sa paltesti 200 000 si sa te duci peste cateva zile cu chitanta (in cazul meu marti!!! :cry: ), personal sau cu procura de la notariat, sa ridici blestemata de adeverinta de la BLESTEMATA DE UMF IASI SI D-NA SIMONA SECRETARA CARE NE MANANCA NERVII DE 6 ANI CU LENTOAREA SI INDIFERENTA DE CARE DA DOVADA IN ORICE PROBLEMA LEGATA DE STUDENTI!!!!!!!!!!!
Vestea buna e ca SCAP NAIBII DE EI!!!!!!!!!! :hammer: :byebye: :fist:

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Mon Oct 17, 2005 1:28 pm

salut! stie cineva care este treaba cu diploma de medic? ma refer la promotia 2005; odata cu dobandirea diplomei avem drept de libera practica? in lege scrie ca dreptul de libera practica este acordat de colegiul medicilor celor cu diploma de licentiat. deci la absolvire suntem medici generalisti sau nu?
multumesc
Not kennt kein Gebot.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Mon Oct 17, 2005 2:57 pm

Incepand cu promotia 2005, dreptul de libera practica se acorda numai dupa terminarea rezidentiatului.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Fri Nov 11, 2005 4:27 pm

poate ar fi o idee buna sa intrati pe forum pe rezi2005 - poate incercam sa avem un cuvant de spus refertor la ce vom face dupa "ORR" :shock:

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Fri Jan 27, 2006 11:13 pm

Porcaria asta o sa difere de la un an la altul suficient de mult ca sa nu mai intelegem niciodata nimic..... Nu stiu de ce, dar cuiva cu autoritate chestia asta pare sa-i aduca beneficii/sau macar placere.....
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Sun Jun 04, 2006 11:14 pm

la noi se organizeaza ceva de genul "cursul festiv", la finalul anului 6?..tocmai am vorbit cu cativa colegi din iasi, care au avut festivitatea asta si eram curioasa, ca parca nu am auzit sa existe asa ceva la noi...
treaba cu robelel e dupa licenta, nu?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Jun 09, 2006 7:35 pm

iasiul e un fel de stat in stat.
prostia cu robele este dupa licenta
nu exista curs festiv

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Jun 10, 2006 3:55 pm

trident wrote:prostia cu robele este dupa licenta


prostie , prostie da ne conformam.

:D
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Sat Jun 10, 2006 4:39 pm

la iasi faza asta cu robele se tine intotdeauna in iunie inainte de sesiune chiar....am auzit cum ca ar fi unii colegi care tot participa de cativa ani :roll: pt ca nu se tine cont de examene, licenta. anul trecut cand am fost eu festivitatii i s-aacordat o asa de mare importanta incat nu au fost de fata nici rectorul nici decanul....numai niste profi

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Mon Aug 28, 2006 7:04 pm

Treaba cu foaia-de-plimbat ramane ca anul trecut? Adica e un termen-limita candva dupa licenta? Ca eu am auzit ca trebuie sa o rezolvam inainte.
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Sep 13, 2006 3:00 am

faza aia e ca sa iti dea diploma. n-o faci nu ti-o da, deocamdata si pana in mai oricum nu exista diplomele, asa ca n-ai ce sa iei. deci nu. este o cerere de eliberare a diplomei, o poti face teoretic sin la 30 de ani, n-are cum sa existe deadline.

la rezi duci o adeverinta temporara pe care ti-o ofera la secretarit dupa licenta si pt care nu trebuie sa faci nimic decat sa dai licenta

User avatar
diacriss
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 03, 2006 10:24 am
Location: bucuresti

Postby diacriss » Fri Sep 29, 2006 2:59 pm

Si la cate adeverinte temporare avem dreptul?Ca mie mi-ar trebui 2.
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Fri Sep 29, 2006 3:26 pm

xerox color ;) Iese ok, n-ai probleme cu ea.

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Sat Sep 30, 2006 3:39 pm

sar'na de lamurire, copilash
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

wiki
junior
junior
Posts: 58
Joined: Wed Oct 04, 2006 6:44 pm

Postby wiki » Mon Nov 27, 2006 6:06 pm

io cand mi-am depus dosarul dupa ce s-au uitat prin el mi-au zis ca nu pot sa-mi dea prima de instalare pentru ca, contractul meu de munca este pe o perioada determinata (io eram atunci stagiara Babes) si n-am luat nika

User avatar
magla_any
Posts: 4
Joined: Sat May 01, 2004 12:01 am
Location: BUCURESTI
Contact:

Postby magla_any » Tue Nov 28, 2006 3:41 pm

Se pare ca trebuie sa ne cam grabim cu dosarul pt somaj....am aflat acum ceva de genul ca ar mai fi doar o zi la dispozitie (informatie de la cineva care isi face dosarul la Galati )...de alte parti nu stiu

User avatar
magla_any
Posts: 4
Joined: Sat May 01, 2004 12:01 am
Location: BUCURESTI
Contact:

Postby magla_any » Tue Nov 28, 2006 4:24 pm

si pentru depunerea dosarului la PLOIESTI...graba mare!!!!...sunt ultimile zile pt depunerea dosarului...

wiki
junior
junior
Posts: 58
Joined: Wed Oct 04, 2006 6:44 pm

Postby wiki » Tue Nov 28, 2006 6:57 pm

stie careva daca pt prima de instalare tb sa ai contract pe perioada nedeterminata sau determinata da pe o perioada mai mare de 1 an?
A mai fost cineva pana acu refuzat pe acelasi motiv ca si mine?

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Tue Nov 28, 2006 11:12 pm

LEGE nr. 76 din 16 ianuarie 2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă
Art. 76
(1) ÃŽncetarea raporturilor de muncă sau de serviciu din iniţiativa sau din motive imputabile angajatului, într-o perioadă mai mică de 12 luni de la data încadrării în muncă, atrage obligaţia restituirii integrale de către angajat a sumelor acordate drept prime prevăzute la art. 74 şi 75
Nu scrie nicaieri ca trebuie sa inchei contract pe perioada nedeterminata sau mai mare de un an!
Yeah...right!

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Mon Dec 18, 2006 2:50 pm

korect!
cereti-va banii! contractele de munca incheiate de rezidenti sunt perfect conforme cu posibilitatea acordarii primei de instalare in cazul in care centrul de rezidentiatr e la mai mult de 50 km departare de localitatea de domiciliu.

dar... daca cineva a trecut deja prin asta... ce demersuri trebuie facute pt obtinerea primei? probabil pasul 1 = dosarul de somaj. iar apoi? trebuie adusa adeverinta de angajare la mai mult de 50 km de resedinta? sau copie dupa contractul de angajare sau cum si ce? ...
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

andreeamunteanu
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 13, 2005 6:14 pm
Location: cluj
Contact:

Postby andreeamunteanu » Mon Dec 18, 2006 5:09 pm

la cluj nu dau somaj pe motiv ca daca am luat rezidentiatul in 19 nov inseamna ca suntem incadrati intr-o forma de invatamant postuniversitar si ca nu avem dreptu la banii aia....eram cu dosaru in mana gata sa-l depun si imi zice tanti respectiva ca nu mai are rost sa-l depun ca practic as primi somaj pe 3 zile ( din 15 nov de cand trebuia sa intru in somaj daca nu luam rezi, pana in 19 cand a avut loc concursul pe care l-am promovat)
Imi zice sa vin numai cand am contractul de munca si ca atunci primesc prima de angajare ( sunt din cluj si rezidenta tot in cluj, deci nu pretind 7 salarii, ci doar prima de angajare=1 salar min pe economie)
Acuma aflu de la o colega (ea a fost azi pe la somaj) ca nici prima asta nu ne-o mai dau tot pe motivul invatamantului postuniversitar.
Problema e ca am colegi din Alba sau Bihor sau Mures care au primit deja carnetul de somaj ( dupa depunerea celui de-al doilea dosar) si le dau si somaj o luna ( pe decembrie) si prima de angajare. cand le-am zis la proastele astea de la cluj au zis ca astia din judetele mentionate n-au citit legea

Ma scot din sarite scroafele astea care habar n-au care e situatia noastra si mai au tupeu sa se ratoiasca la noi ca nu avem dreptu la banii astia. Pe ele nu le intereseaza de cand avem noi contractu de munca si nici ca noi fara rezi nu ne putem angaja...chestii care se bat cap in cap ...plus ca pe perioada acestor trei luni minunate nu avem asigurare medicala...

User avatar
andrada
junior
junior
Posts: 71
Joined: Thu Aug 25, 2005 3:11 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby andrada » Thu Dec 21, 2006 1:53 pm

Ar trebui sa insisti.
Dosarul trebuie sa ti-l primeasca si sa-ti dea numar de inregistrare apoi sa primesti un raspuns in scris.
Daca raspunsul e negativ poti contesta decizia!
Verba volant scripta manent
well...anyway...nevermind...

User avatar
dr.rezidentx1
senior
senior
Posts: 341
Joined: Sat Jun 23, 2007 11:08 pm
Location: France

Postby dr.rezidentx1 » Sat Jul 21, 2007 12:43 am

lady galadriel wrote:care judet?...ala din buletin sau asta din Bucuresti unde stam...cu viza de flotant sau fara?
:oops: :oops: :oops:

User avatar
nicoletaghe
senior
senior
Posts: 493
Joined: Fri Feb 17, 2006 7:02 pm
Location: Bucuresti

Re: In atentia celor care termina facultatea :)

Postby nicoletaghe » Fri Jun 06, 2008 8:29 pm

adi wrote:Aveti dreptul prin lege (anexata in attachement-partile cu rosu va intereseaza, cateva comentarii personale probabil utile cu verde) la ajutor de somaj dupa absolvire in cazul in care nu lucrati in alta parte! Dar nu acesta e potul cel mare- daca probabil considerati ca ptr 1,2 mil/luna X2 luni +300mii lei inca vreo 4 nu merita efortul :) . Here comes the money, guys: daca sunteti (adica aveti domiciliul pe cartea de identitate) din alta localitate decat Bucurestiul (sau orasul corespunzator ptr alte centre universitare) si va angajati in B (or etc) aveti dreptul la o prima de instalare de -tatatataaaa- 20 mil lei- cu cdt de a va schimba domiciliul (buletinul) in B (usor daca aveti rude sau prieteni sau ce mama naibii, in partide sunt destui mosi pierde-vara care v-ar ajuta). daca nu vreti/puteti sa va faceti buletin nou, se ofera mai putin de 20 mil- vreo 5-6.
Va anunt de acum ca in unele judete veti intampina greutati din partea celor de la oficiul de protectie a muncii legat de durata contractului cu spitalul (vezi legea si comentariul), dar printati-va legea si bagati-o sub nasul respectivilor. De asemenea veti face probabil cateva drumuri, sta la cateva cozi in cazul in care nu cunoasteti pe careva de acolo, deci inarmati-va cu un pic de rabdare.

Succes!


stie cineva dc mai este in vigoare acesta lege?
chiar a fost cineva care sa primesca 20mil prima de instalare? :?:
si la sfarsit, mamotaaa....

User avatar
*EuGenius
senior
senior
Posts: 266
Joined: Sat Feb 23, 2008 2:10 pm
Location: cu burta pe carte

Re: In atentia celor care termina facultatea :)

Postby *EuGenius » Thu Jun 12, 2008 3:11 pm

nu mai este valabil..a fost valabil pana la 31.01.2008 (inclusiv) si cei care au fost destepti si s-au grabit cu dosaru au luat 3500 lei....
traiesc sa i fac pe altii nefericiti, deci sunt de folos:))

User avatar
*EuGenius
senior
senior
Posts: 266
Joined: Sat Feb 23, 2008 2:10 pm
Location: cu burta pe carte

Re: In atentia celor care termina facultatea :)

Postby *EuGenius » Thu Jun 12, 2008 3:17 pm

btw: beneficiati de ajutorul de somaj, in perioada de la absolvire pana la semnarea contractului, parca doar pe o luna, adica vreo 200 lei, plus un salariu minim pe economie si dupa un an alte 5 luni de somaj daca duceti in fiecare luna adeverinta de la spitalul angajator la fortele de munca.. asa stiu eu, in legatura cu soamju, de la cei care au luat in 2007 rezi....
traiesc sa i fac pe altii nefericiti, deci sunt de folos:))

User avatar
zambilica
junior
junior
Posts: 58
Joined: Wed May 14, 2008 9:55 pm

Re: In atentia celor care termina facultatea :)

Postby zambilica » Sat Jun 21, 2008 8:45 am

Stii cumva ce lege reglementeaza asta? Adica, sper din tot sufletul sa nu se fi schimbat nimic! :?
Yesterday is history.
Tomorrow a mystery.
Today is a gift.
That's why it's called the present!

tinairina
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Jun 26, 2008 5:35 pm

Re: In atentia celor care termina facultatea :)

Postby tinairina » Thu Jun 26, 2008 5:56 pm

În şedinţa de ieri, 26 martie 2008, Guvernul a adoptat Hotărârea prin care [uAutorităţile de sănătate publică judeţene şi a municipiului Bucureşti vor administra, în numele Ministerului Sănătăţii Publice, locuinţele construite de Agenţia Naţională pentru Locuinţe de care pot beneficia medicii rezidenţi şi alţi tineri specialişti din sistemul de sănătate. Imobilele care fac obiectul actului normativ sunt cele realizate în cadrul Programului de construcţii de locuinţe pentru tineri, destinate închirierii, Subprogramul privind construcţia locuinţelor în regim de închiriere pe terenurile aflate în domeniul public al statului şi în administrarea Ministerului Sănătăţii Publice.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: In atentia celor care termina facultatea :)

Postby b3 » Mon Oct 06, 2008 5:52 pm

*EuGenius wrote:nu mai este valabil..a fost valabil pana la 31.01.2008 (inclusiv) si cei care au fost destepti si s-au grabit cu dosaru au luat 3500 lei....



Daca nu mai e valabila legea ii scot "sticky"ul sa nu mai stea in capul forumului. Daca se schimba ceva dati-mi un mesaj sa-l pun la loc.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 108 guests