MIZERIA DIN CAROL DAVILA

care ne mananca zilele
User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby Alfa_omega » Wed Aug 03, 2011 5:58 pm

zagrean wrote:Stii ceva?Mi se pare ca supraevaluezi materia asta de FIZIOLOGIE in defavoarea ANATOMIEI, care este mult mai importanta, pentru ca degeaba stii coordonate, daca nu stii unde este situata inima!Nu crezi?


Atat anatomia cat si fiziologia sunt foarte importante, iar importanta lor depinde pentru fiecare in functie de specialitatea aleasa(de exemplu la anumite discipline cum ar fi radiologie iti trebuie in principiu anatomie, la fel cum la hematologie iti trebuie fiziologie). Cu toate ca mie imi place ceva mai mult anatomia, n-as putea spune ca "este mult mai importanta", asa cum spuneti dumneavoastra, din simplul motiv ca nu e adevarat. Fiziologia explica functiile si procesele care au loc la nivelul organelor, iar eu consider ca e foarte important(cel putin ca student la finalul anului II) sa stii despre efectele hormonilor, echilibrul acido-bazic, ventilatia pulmonara, procesele care au loc la nivelul nefronului, zgomotele cardiace, ciclul cardiac, etc. Ca sa nu mai spun de interpretarea buletinelor de explorari functionale(EKG, hemoleucograma, etc).
Dar repet, depinde mult de specialitatea aleasa.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

e.med
junior
junior
Posts: 50
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:02 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby e.med » Thu Aug 04, 2011 12:37 am

Ma sperie faptul ca un cadru didactic universitar poate aborda anumite probleme in felul acesta.


(In cazul in care intr-adevar este cine pretinde ca este.)

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby MedRx » Thu Aug 04, 2011 11:02 am

e.med wrote:Ma sperie faptul ca un cadru didactic universitar poate aborda anumite probleme in felul acesta.


(In cazul in care intr-adevar este cine pretinde ca este.)


Am un nebun pe sectie,(cadru didactic universitar) care umbla cu lopata dupa el in masina!daca se supara pe tine in trafic..iti o lopata in cap.!!

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby Cron0s » Thu Aug 04, 2011 11:09 am

Zagrean cred ca a descoperit netul si cand prinde o zi libera mai raspunde niste chestii :)
Ca sa raspund si eu civilizat la ce am vazut pana acuma.

1. Nu exista chestia asta ca inveti 2 saptamani ca nebunul si ai 10 la Y examen. As putea zice ca peste tot exista "genii" dinastea, insa nu prea ma impac cu conceptul de a sta plop la stagii fara sa intelegi nimic, si apoi sa bagi ca xeroxul curs dupa curs. Culmea e ca acesti indivizii mai au si tupeul ca mai apoi sa zica ca "ce incorect a fost, adica am invatat 1 saptaman non stop, si el imi da 9 ca nu i-am stiut eu cine stie ce chestie". Inveti in timpul anului, stai ca seful in sesiune si repeti, ai vrut sa faci altceva, asta e, tragi ca nebunul in sesiune, dar nu inseamna ca esti de 10. Nu inseamna ca nu se intampla ca la 1-2 examene din timpul anului sa nu aplici strategia asta, ca nah, poate nu iti place, nu ai avut timp ,etc, de aici si bancul cu limba japoneza :) Dar chestiile fundamentale se invata pe parcursul anului, nu in pre-sesiune.

2.Nu exista Anatomie mai importanta decat Fiziologie si invers. Cu o mica exagerare as putea zice ca Fizio vine ceva mai utila la toti, indiferent de specialitate. Multi au uitat o gramada de chestii de anatomie, si e firesc daca nu le folosesti, dar sa uiti anumite aspecte din fizio e mai nasol, pentru ca in primu rand te pui intr-o situatie jenanta cand nu intelegi de ce cutarica iti zice ca nu ai dreptate, sau ca gandirea ta nu e bazata pe logica. Si uite asa depistezi tonomatele care baga mare cu 2 sapt inainte de examen :)

3. Aproape niciodata nu am vazut situatie in care studentul sa stie si sa pice examenul, ba chiar sa il ia cu nota mica. Ca student iti poti da seama de ala care e staman pe materie, ala care a citit si a inteles o parte, si ala care da la ghici si se bazeaza pe cititul superficial de pe slideuri. Si chiar si de conjuctura te face sa pici (deh, se mai intampla) tot il iei in restanta.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby Chingachgook » Fri Aug 05, 2011 12:46 am

e.med wrote:Ma sperie faptul ca un cadru didactic universitar poate aborda anumite probleme in felul acesta.


(In cazul in care intr-adevar este cine pretinde ca este.)



pe mine ma sperie ca tu nu vezi ce se vede de pe luna.

sigur, asta in cazul in care esti cine pretinzi ca esti
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby Cactus » Fri Aug 05, 2011 8:20 pm

zagrean wrote:
Dmndash wrote:pai ori studentii sunt de cea mai joasa speta (primul post) ori profesorii sunt nu-si fac treaba in timpul anului si sunt exigenti in sesiune (postul numarul doi)
pe langa asta e foarte amuzant "domnule Zagrean" cum afirmati ca s-ar putea cumpara subiectele de catre studenti, de la propria catedra :lol:
iar exemplele oferite (Papacocea, Sfetea, Bubuianu) sunt cel mult amuzante. Daca nici dansele nu-si fac treaba :roll:

iar treaba cu saltu nu vad de ce ar interesa pe cineva. Si eu am intrat cu medie rusinos de mica, dar am muncit mult si anul trecut si anul acesta pentru media mare. Si soc, n-am dat bani nimanui :lol:

Daca nu esti copil de medic sau de senator(fara carte, pus doar politic, dar cu reusite in familie), n-ai sanse multe,oricat ai invata.
Iar faptul ca ai intrat cu medie rusinos de mica, si ai ajuns sa /
ai bursa, este curios rau de tot: ai curajul sa juri pe familia ta ca ai reusit pe fortele tale proprii?
In ceea ce privesc profesorii enumerati, a fost un exemplu, lista ar putea continua, cu altii.....dar ma intreb ce interes ai tu, sa crezi ca acestia isi fac treaba.....depinde ce legatura ai cu ei....tu!

Asta e o mizerie.... Si daca esti copil de medic, ce? chiar crezi ca parintii astia stau sa te bata pe tine la cap sa iti explice la varsta de 18-24 de ani? daca la varsta asta nu esti in stare sa te descurci e ceva in neregula. Am suficienti colegi care nu sunt copii de medici, stau singuri si invata, nu au nici macar o pila, se descurca mai mult de cat excelent. Plus ca sunt destui care au intrat cu medie micuta si si-au croit drumul catre locurile bugetate, fara pile. Nu e chiar operatie pe creier sa faci asta. Trebuie doar sa fii nitel consecvent la carte. Nu te pica nimeni daca ai citit macar un pic materia.

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby Cactus » Fri Aug 05, 2011 8:28 pm

zagrean wrote:
Lysthenon wrote:Un doctor spunea " Mai putin conteaza nota pe care ti-o da profesorul, mai relevanta este cea pe care ti-o da pacientul" . Acum...ideea e sa ajungi la acel pacient :D Trecand peste examene la care se copiaza pe rupte, examene cumparate, un prim triaj adevarat al studentilor ar trebui sa se faca la rezidentiat....dar si acela este cu dus-intors ...


Crezi ca eu nu stiu? Si ne mai miram de ce sunt salarii de 8 milioane la medici!!...Pai acesti medici, care au trecut pe copiat, mai bine faceau A.S.E.-ul pe cinstite.....ca si acolo se invata mai mult decat aici!

ce facultate ai facut matale?

zagrean
junior
junior
Posts: 51
Joined: Fri Jul 15, 2011 4:56 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby zagrean » Sat Aug 06, 2011 6:44 pm

Cactus wrote:
zagrean wrote:
Dmndash wrote:pai ori studentii sunt de cea mai joasa speta (primul post) ori profesorii sunt nu-si fac treaba in timpul anului si sunt exigenti in sesiune (postul numarul doi)
pe langa asta e foarte amuzant "domnule Zagrean" cum afirmati ca s-ar putea cumpara subiectele de catre studenti, de la propria catedra :lol:
iar exemplele oferite (Papacocea, Sfetea, Bubuianu) sunt cel mult amuzante. Daca nici dansele nu-si fac treaba :roll:

iar treaba cu saltu nu vad de ce ar interesa pe cineva. Si eu am intrat cu medie rusinos de mica, dar am muncit mult si anul trecut si anul acesta pentru media mare. Si soc, n-am dat bani nimanui :lol:

Daca nu esti copil de medic sau de senator(fara carte, pus doar politic, dar cu reusite in familie), n-ai sanse multe,oricat ai invata.
Iar faptul ca ai intrat cu medie rusinos de mica, si ai ajuns sa /
ai bursa, este curios rau de tot: ai curajul sa juri pe familia ta ca ai reusit pe fortele tale proprii?
In ceea ce privesc profesorii enumerati, a fost un exemplu, lista ar putea continua, cu altii.....dar ma intreb ce interes ai tu, sa crezi ca acestia isi fac treaba.....depinde ce legatura ai cu ei....tu!

Asta e o mizerie.... Si daca esti copil de medic, ce? chiar crezi ca parintii astia stau sa te bata pe tine la cap sa iti explice la varsta de 18-24 de ani? daca la varsta asta nu esti in stare sa te descurci e ceva in neregula. Am suficienti colegi care nu sunt copii de medici, stau singuri si invata, nu au nici macar o pila, se descurca mai mult de cat excelent. Plus ca sunt destui care au intrat cu medie micuta si si-au croit drumul catre locurile bugetate, fara pile. Nu e chiar operatie pe creier sa faci asta. Trebuie doar sa fii nitel consecvent la carte. Nu te pica nimeni daca ai citit macar un pic materia.

Daca cu doua materii la admitere, ai intrat cu medie micuta, cum de te-ai desteptat asa dintr-o data, la cele 9 materii din anul I, care sunt duble ca volum, si ai mai luat si 10?

zagrean
junior
junior
Posts: 51
Joined: Fri Jul 15, 2011 4:56 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby zagrean » Sat Aug 06, 2011 6:49 pm

Cron0s wrote:Zagrean cred ca a descoperit netul si cand prinde o zi libera mai raspunde niste chestii :)
Ca sa raspund si eu civilizat la ce am vazut pana acuma.

1. Nu exista chestia asta ca inveti 2 saptamani ca nebunul si ai 10 la Y examen. As putea zice ca peste tot exista "genii" dinastea, insa nu prea ma impac cu conceptul de a sta plop la stagii fara sa intelegi nimic, si apoi sa bagi ca xeroxul curs dupa curs. Culmea e ca acesti indivizii mai au si tupeul ca mai apoi sa zica ca "ce incorect a fost, adica am invatat 1 saptaman non stop, si el imi da 9 ca nu i-am stiut eu cine stie ce chestie". Inveti in timpul anului, stai ca seful in sesiune si repeti, ai vrut sa faci altceva, asta e, tragi ca nebunul in sesiune, dar nu inseamna ca esti de 10. Nu inseamna ca nu se intampla ca la 1-2 examene din timpul anului sa nu aplici strategia asta, ca nah, poate nu iti place, nu ai avut timp ,etc, de aici si bancul cu limba japoneza :) Dar chestiile fundamentale se invata pe parcursul anului, nu in pre-sesiune.

2.Nu exista Anatomie mai importanta decat Fiziologie si invers. Cu o mica exagerare as putea zice ca Fizio vine ceva mai utila la toti, indiferent de specialitate. Multi au uitat o gramada de chestii de anatomie, si e firesc daca nu le folosesti, dar sa uiti anumite aspecte din fizio e mai nasol, pentru ca in primu rand te pui intr-o situatie jenanta cand nu intelegi de ce cutarica iti zice ca nu ai dreptate, sau ca gandirea ta nu e bazata pe logica. Si uite asa depistezi tonomatele care baga mare cu 2 sapt inainte de examen :)

3. Aproape niciodata nu am vazut situatie in care studentul sa stie si sa pice examenul, ba chiar sa il ia cu nota mica. Ca student iti poti da seama de ala care e staman pe materie, ala care a citit si a inteles o parte, si ala care da la ghici si se bazeaza pe cititul superficial de pe slideuri. Si chiar si de conjuctura te face sa pici (deh, se mai intampla) tot il iei in restanta.

Sunt copii amarati care invata de innebunesc si care iau note foarte mici, si care la practic, stiu mult mai multe lucruri decat cei care au luat 10 si habar nu au!Stau in conditii mizere, n-au ce manca, n-au parinti,n-au curent electric...

zagrean
junior
junior
Posts: 51
Joined: Fri Jul 15, 2011 4:56 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby zagrean » Sat Aug 06, 2011 6:54 pm

Cactus wrote:
zagrean wrote:
Dmndash wrote:pai ori studentii sunt de cea mai joasa speta (primul post) ori profesorii sunt nu-si fac treaba in timpul anului si sunt exigenti in sesiune (postul numarul doi)
pe langa asta e foarte amuzant "domnule Zagrean" cum afirmati ca s-ar putea cumpara subiectele de catre studenti, de la propria catedra :lol:
iar exemplele oferite (Papacocea, Sfetea, Bubuianu) sunt cel mult amuzante. Daca nici dansele nu-si fac treaba :roll:

iar treaba cu saltu nu vad de ce ar interesa pe cineva. Si eu am intrat cu medie rusinos de mica, dar am muncit mult si anul trecut si anul acesta pentru media mare. Si soc, n-am dat bani nimanui :lol:

Daca nu esti copil de medic sau de senator(fara carte, pus doar politic, dar cu reusite in familie), n-ai sanse multe,oricat ai invata.
Iar faptul ca ai intrat cu medie rusinos de mica, si ai ajuns sa /
ai bursa, este curios rau de tot: ai curajul sa juri pe familia ta ca ai reusit pe fortele tale proprii?
In ceea ce privesc profesorii enumerati, a fost un exemplu, lista ar putea continua, cu altii.....dar ma intreb ce interes ai tu, sa crezi ca acestia isi fac treaba.....depinde ce legatura ai cu ei....tu!

Asta e o mizerie.... Si daca esti copil de medic, ce? chiar crezi ca parintii astia stau sa te bata pe tine la cap sa iti explice la varsta de 18-24 de ani? daca la varsta asta nu esti in stare sa te descurci e ceva in neregula. Am suficienti colegi care nu sunt copii de medici, stau singuri si invata, nu au nici macar o pila, se descurca mai mult de cat excelent. Plus ca sunt destui care au intrat cu medie micuta si si-au croit drumul catre locurile bugetate, fara pile. Nu e chiar operatie pe creier sa faci asta. Trebuie doar sa fii nitel consecvent la carte. Nu te pica nimeni daca ai citit macar un pic materia.

Pai tocmai asta e! Axeste locuri, sunt pentru cativa, care trebuie sa-si "croiasca" drum spre locurile "bugetate"...

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby Cron0s » Sun Aug 07, 2011 4:47 pm

Domnu Zagrean, oricat de sarac ar fi copilul, asta nu inseamna ca e si sarac la minte. Nu il influenteaza negativ cu absolut nimica, ba din contra ar trebui sa fie un impuls. Cunosc si eu colegi care nu au o situatie extraordinara, dar nici nu se chinuie sa iasa din ea. Adica ala de are bani e cumva mistic mai influentat sa stea la biblioteca si sa invete, iar ala de nu is permite atatea distractii, nu are timp sa invete ?
Sunt de-acord sa zicem ca ala sarac e chemat in vacante sa munceasca acasa,si aici poate pica vina parintilor ca nu stiu sa ii respecte timpul, dar in restul timpului nu poate sa puna mana pe carte ?
Nu stiti ce se intampla cu adevarat intr-un camin, si cum si ala sfant si pricajit , e defapt un puturos intelectual care nu intelege ca nimeni nu ii pune piedica sa ia bursa de merit si nu sociala.

zagrean
junior
junior
Posts: 51
Joined: Fri Jul 15, 2011 4:56 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby zagrean » Wed Aug 24, 2011 4:46 pm

Cron0s wrote:Domnu Zagrean, oricat de sarac ar fi copilul, asta nu inseamna ca e si sarac la minte. Nu il influenteaza negativ cu absolut nimica, ba din contra ar trebui sa fie un impuls. Cunosc si eu colegi care nu au o situatie extraordinara, dar nici nu se chinuie sa iasa din ea. Adica ala de are bani e cumva mistic mai influentat sa stea la biblioteca si sa invete, iar ala de nu is permite atatea distractii, nu are timp sa invete ?
Sunt de-acord sa zicem ca ala sarac e chemat in vacante sa munceasca acasa,si aici poate pica vina parintilor ca nu stiu sa ii respecte timpul, dar in restul timpului nu poate sa puna mana pe carte ?
Nu stiti ce se intampla cu adevarat intr-un camin, si cum si ala sfant si pricajit , e defapt un puturos intelectual care nu intelege ca nimeni nu ii pune piedica sa ia bursa de merit si nu sociala.

Vorbe-n vant.........habar nu ai ce spui.....
Nu ma poti contrazice cu ceva ce eu am trait si vazut.....

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby Chingachgook » Wed Aug 24, 2011 6:11 pm

nu contesta nimeni ca ai trait si ai vazut

problema e ca nu ai inteles nimic
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

zagrean
junior
junior
Posts: 51
Joined: Fri Jul 15, 2011 4:56 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby zagrean » Sat Aug 27, 2011 12:44 pm

kooksee wrote:nu contesta nimeni ca ai trait si ai vazut

problema e ca nu ai inteles nimic


Apropo, dace esti asa de destept, cand lucrezi?...tu care intelegi tot....ca esti mai tot timpul prezent.................nu crezi?

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby Allay » Sat Aug 27, 2011 9:32 pm

Cu riscul de a fi luata peste picior sau jignita, voi spune ca cel mai probabil domnul Zagrean nu e un parinte, asa cum afirma in posturile anterioare. Pare a fi copilul care se da drept mama sa. Afirmatiile sale sunt prea puerile, prea imature. Sincer, nu cred ca e vorba de un adult care scrie pe forum. (definesc adult, pentru aceasta postare, orice individ care a muncit ca sa isi intretina familia)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby Chingachgook » Sat Aug 27, 2011 11:07 pm

pun pariu ca erai cea care strica toate jocurile in copilarie.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby Allay » Mon Aug 29, 2011 11:31 pm

kooksee wrote:pun pariu ca erai cea care strica toate jocurile in copilarie.


Nu. Eu le inventam, de aceea inteleg substratul. :D

zagrean
junior
junior
Posts: 51
Joined: Fri Jul 15, 2011 4:56 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby zagrean » Sat Sep 03, 2011 9:07 am

rox wrote:la mine in anul I (sau II, nu mai stiu exact), in sesiunea de iarna a fost epidemie de pojar. si nu s-a dus nici un parinte sa vb cu vreun profesor, fiecare a lipsit pe barba lui la ce examen avea, l-a dat in vara/ restante, si asta a fost. nu e asa o mare drama....


....Si, ai luat bursa? anul urmator?

zagrean
junior
junior
Posts: 51
Joined: Fri Jul 15, 2011 4:56 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby zagrean » Sat Sep 03, 2011 9:13 am

MumaPadurii wrote:
zagrean wrote:Eu as propune o comisie din 3 examinatori la o materie unde s-a trecut examenul, din centre diferite de examinare, si cu camere de supraveghere, sa vedem daca nota pe care a luat-o este corecta!....Ce zici?????
Pe tine te deranjeaza ca a picat baiatul sau ca au trecut altii? Faptul ca au luat note mari cativa care nu meritau nu e o scuza pentru fiu ca n-a invatat si a picat. Mai bine sa puna mana pe carte.

De-aia nu dormi matale noaptea, ca e coruptie la UMFCD? Bine te-am gasit! Coruptie e peste tot (in orice domeniu) si-o sa mai fie si dupa facultate. Ba chiar la facultate as spune ca e foarte bine in comparatie cu ce-o sa urmeze. Asa ca inca nu e prea tarziu pentru o reorientare profesionala. Dar cred eu ca nu profesia e de vina, ci ca baiatul face parte din soiul ala pentru care e vina profesorilor c-a luat nota mica, a sefului ca nu e promovat la serviciu, cand o sa plece din tara (caci o sa plece daca ramane la UMF, probabil in Germania) o sa fie vina strainilor intoleranti ca nu reuseste, cand o sa divorteze o sa fie vina nevestei ca nu l-a inteles etc.



Cu cine semeni ...dumneata?
____________________
........aminteste-ti ca ai coarne, boule, nu aripi!

zagrean
junior
junior
Posts: 51
Joined: Fri Jul 15, 2011 4:56 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby zagrean » Sat Sep 03, 2011 9:16 am

Melania wrote:Drept sa iti spun nici mie nu imi place zagrean dar din alte motive decat zici matale.
Eu zic sa lasi copilul in pace sa faca ce vrea el, ca nu toti trebuie sa se chinuie cu medicina.
As propune infiintarea unor scoli de meserii.

..Auzi mai Melany,tu crezi ca, cata frunza si cata iarba, care ati terminat medicina, sau care va invartiti prin facultate, ca asistenti, sunteti docti? habar nu aveti ce stiti practic sa faceti!

zagrean
junior
junior
Posts: 51
Joined: Fri Jul 15, 2011 4:56 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby zagrean » Sat Sep 03, 2011 9:26 am

Cron0s wrote:Zagrean cred ca a descoperit netul si cand prinde o zi libera mai raspunde niste chestii :)
Ca sa raspund si eu civilizat la ce am vazut pana acuma.

1. Nu exista chestia asta ca inveti 2 saptamani ca nebunul si ai 10 la Y examen. As putea zice ca peste tot exista "genii" dinastea, insa nu prea ma impac cu conceptul de a sta plop la stagii fara sa intelegi nimic, si apoi sa bagi ca xeroxul curs dupa curs. Culmea e ca acesti indivizii mai au si tupeul ca mai apoi sa zica ca "ce incorect a fost, adica am invatat 1 saptaman non stop, si el imi da 9 ca nu i-am stiut eu cine stie ce chestie". Inveti in timpul anului, stai ca seful in sesiune si repeti, ai vrut sa faci altceva, asta e, tragi ca nebunul in sesiune, dar nu inseamna ca esti de 10. Nu inseamna ca nu se intampla ca la 1-2 examene din timpul anului sa nu aplici strategia asta, ca nah, poate nu iti place, nu ai avut timp ,etc, de aici si bancul cu limba japoneza :) Dar chestiile fundamentale se invata pe parcursul anului, nu in pre-sesiune.

2.Nu exista Anatomie mai importanta decat Fiziologie si invers. Cu o mica exagerare as putea zice ca Fizio vine ceva mai utila la toti, indiferent de specialitate. Multi au uitat o gramada de chestii de anatomie, si e firesc daca nu le folosesti, dar sa uiti anumite aspecte din fizio e mai nasol, pentru ca in primu rand te pui intr-o situatie jenanta cand nu intelegi de ce cutarica iti zice ca nu ai dreptate, sau ca gandirea ta nu e bazata pe logica. Si uite asa depistezi tonomatele care baga mare cu 2 sapt inainte de examen :)

3. Aproape niciodata nu am vazut situatie in care studentul sa stie si sa pice examenul, ba chiar sa il ia cu nota mica. Ca student iti poti da seama de ala care e staman pe materie, ala care a citit si a inteles o parte, si ala care da la ghici si se bazeaza pe cititul superficial de pe slideuri. Si chiar si de conjuctura te face sa pici (deh, se mai intampla) tot il iei in restanta.



...Iar tu ai descoperit TIMPUL....mai CRONos mai....!

zagrean
junior
junior
Posts: 51
Joined: Fri Jul 15, 2011 4:56 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby zagrean » Sat Sep 03, 2011 9:28 am

Cactus wrote:
zagrean wrote:
Dmndash wrote:pai ori studentii sunt de cea mai joasa speta (primul post) ori profesorii sunt nu-si fac treaba in timpul anului si sunt exigenti in sesiune (postul numarul doi)
pe langa asta e foarte amuzant "domnule Zagrean" cum afirmati ca s-ar putea cumpara subiectele de catre studenti, de la propria catedra :lol:
iar exemplele oferite (Papacocea, Sfetea, Bubuianu) sunt cel mult amuzante. Daca nici dansele nu-si fac treaba :roll:

iar treaba cu saltu nu vad de ce ar interesa pe cineva. Si eu am intrat cu medie rusinos de mica, dar am muncit mult si anul trecut si anul acesta pentru media mare. Si soc, n-am dat bani nimanui :lol:

Daca nu esti copil de medic sau de senator(fara carte, pus doar politic, dar cu reusite in familie), n-ai sanse multe,oricat ai invata.
Iar faptul ca ai intrat cu medie rusinos de mica, si ai ajuns sa /
ai bursa, este curios rau de tot: ai curajul sa juri pe familia ta ca ai reusit pe fortele tale proprii?
In ceea ce privesc profesorii enumerati, a fost un exemplu, lista ar putea continua, cu altii.....dar ma intreb ce interes ai tu, sa crezi ca acestia isi fac treaba.....depinde ce legatura ai cu ei....tu!

Asta e o mizerie.... Si daca esti copil de medic, ce? chiar crezi ca parintii astia stau sa te bata pe tine la cap sa iti explice la varsta de 18-24 de ani? daca la varsta asta nu esti in stare sa te descurci e ceva in neregula. Am suficienti colegi care nu sunt copii de medici, stau singuri si invata, nu au nici macar o pila, se descurca mai mult de cat excelent. Plus ca sunt destui care au intrat cu medie micuta si si-au croit drumul catre locurile bugetate, fara pile. Nu e chiar operatie pe creier sa faci asta. Trebuie doar sa fii nitel consecvent la carte. Nu te pica nimeni daca ai citit macar un pic materia.



....daca esti copil de medic ai bani mai multi ca tata.....

zagrean
junior
junior
Posts: 51
Joined: Fri Jul 15, 2011 4:56 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby zagrean » Sat Sep 03, 2011 9:33 am

Cron0s wrote:Domnu Zagrean, oricat de sarac ar fi copilul, asta nu inseamna ca e si sarac la minte. Nu il influenteaza negativ cu absolut nimica, ba din contra ar trebui sa fie un impuls. Cunosc si eu colegi care nu au o situatie extraordinara, dar nici nu se chinuie sa iasa din ea. Adica ala de are bani e cumva mistic mai influentat sa stea la biblioteca si sa invete, iar ala de nu is permite atatea distractii, nu are timp sa invete ?
Sunt de-acord sa zicem ca ala sarac e chemat in vacante sa munceasca acasa,si aici poate pica vina parintilor ca nu stiu sa ii respecte timpul, dar in restul timpului nu poate sa puna mana pe carte ?
Nu stiti ce se intampla cu adevarat intr-un camin, si cum si ala sfant si pricajit , e defapt un puturos intelectual care nu intelege ca nimeni nu ii pune piedica sa ia bursa de merit si nu sociala.


....."ala de nu is permite atatea distractii, nu are timp sa invete ", ----->timp are, dar iieste foame...!nu are putere...

zagrean
junior
junior
Posts: 51
Joined: Fri Jul 15, 2011 4:56 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby zagrean » Sat Sep 03, 2011 9:35 am

Allay wrote:Cu riscul de a fi luata peste picior sau jignita, voi spune ca cel mai probabil domnul Zagrean nu e un parinte, asa cum afirma in posturile anterioare. Pare a fi copilul care se da drept mama sa. Afirmatiile sale sunt prea puerile, prea imature. Sincer, nu cred ca e vorba de un adult care scrie pe forum. (definesc adult, pentru aceasta postare, orice individ care a muncit ca sa isi intretina familia)


Parca citezi din Sigmund Freud....

zagrean
junior
junior
Posts: 51
Joined: Fri Jul 15, 2011 4:56 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby zagrean » Sat Sep 03, 2011 9:38 am

Allay wrote:
kooksee wrote:pun pariu ca erai cea care strica toate jocurile in copilarie.


Nu. Eu le inventam, de aceea inteleg substratul. :D


Tu le inventai, KOOKSIEE le strica....conform LEGENDEI MESTERULUI MANOLE....

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby Cactus » Mon Sep 05, 2011 4:58 pm

zagrean wrote:
Allay wrote:
kooksee wrote:pun pariu ca erai cea care strica toate jocurile in copilarie.


Nu. Eu le inventam, de aceea inteleg substratul. :D


Tu le inventai, KOOKSIEE le strica....conform LEGENDEI MESTERULUI MANOLE....

foarte inteligente si constructive ultimele replici

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby Cron0s » Tue Sep 06, 2011 9:33 am

Cactus wrote:foarte inteligente si constructive ultimele replici

Nu-i asa ? : :lol:
Zagrean ne-a luat pe toti la inca o runda de raspunsuri si replici :)
Inteleg ca ala sarac nu are destui bani, dar sa nu aiba ce sa manance si de aici sa nu poata invata.....pai da asta inseamna ca nu trebuia sa pice Anatomia ci sa pice mort de foame. Am si exemple cu colegi care deabia au bani de camin, si cu toate astea se tin de carte, iau bursa, si nu numai ca se descurca cu facultatea, dar au castigat si respect. Si va zic eu ca e mai important sa fi privit cu admiratie decat cu compasiune.

zagrean
junior
junior
Posts: 51
Joined: Fri Jul 15, 2011 4:56 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby zagrean » Wed Sep 07, 2011 5:55 pm

Cron0s wrote:
Cactus wrote:foarte inteligente si constructive ultimele replici

Nu-i asa ? : :lol:
Zagrean ne-a luat pe toti la inca o runda de raspunsuri si replici :)
Inteleg ca ala sarac nu are destui bani, dar sa nu aiba ce sa manance si de aici sa nu poata invata.....pai da asta inseamna ca nu trebuia sa pice Anatomia ci sa pice mort de foame. Am si exemple cu colegi care deabia au bani de camin, si cu toate astea se tin de carte, iau bursa, si nu numai ca se descurca cu facultatea, dar au castigat si respect. Si va zic eu ca e mai important sa fi privit cu admiratie decat cu compasiune.


...de unde stii ca de-abia au bani si de camin?
...dar de drum de acasa la facultate deunde au?
....de carti?
....de halate?
.....etc?
.....stîrneşti compasiune......

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby Dmndash » Wed Sep 07, 2011 6:38 pm

erau mai amuzante la inceput postarile.aw :lol:
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby Cactus » Thu Sep 08, 2011 2:19 pm

Dmndash wrote:erau mai amuzante la inceput postarile.aw :lol:

da erau amuzante. acuma sunt pur si simplu obositoare.

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby Jerome » Wed Sep 14, 2011 12:36 pm

Oricat ati "combate" pe aici, "UMF" ramane o mizerie, si asta o stiti cu totii. O mai acoperim cat putem, ca pisica, dar tot pute, ca de...

raduku_s_y
Posts: 3
Joined: Thu Nov 24, 2011 9:27 pm

Fiziologie

Postby raduku_s_y » Thu Nov 24, 2011 9:39 pm

Daca sunteti interesati, privind ultimele noutati in Domeniu, o biblioteca de link-uri, va rog sa vizitati:

http://www.facebook.com/Fiziologie

Si daca aveti noutati, obiectii, reclamatii, nu va fie teama sa postati! (PS: Pls, in limba engleza)

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby mihai_525 » Thu Nov 24, 2011 11:23 pm

raduku you are very very on topic, the umfcd board of physiology really was and most likely is pretty much a "mizerie".
America first

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby Festina » Fri Nov 25, 2011 8:39 pm

mihai_525 wrote:raduku you are very very on topic, the umfcd board of physiology really was and most likely is pretty much a "mizerie".

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby Festina » Mon Dec 19, 2011 12:06 pm

zagrean wrote:
Cron0s wrote:
Cactus wrote:foarte inteligente si constructive ultimele replici

Nu-i asa ? : :lol:
Zagrean ne-a luat pe toti la inca o runda de raspunsuri si replici :)
Inteleg ca ala sarac nu are destui bani, dar sa nu aiba ce sa manance si de aici sa nu poata invata.....pai da asta inseamna ca nu trebuia sa pice Anatomia ci sa pice mort de foame. Am si exemple cu colegi care deabia au bani de camin, si cu toate astea se tin de carte, iau bursa, si nu numai ca se descurca cu facultatea, dar au castigat si respect. Si va zic eu ca e mai important sa fi privit cu admiratie decat cu compasiune.


...de unde stii ca de-abia au bani si de camin?
...dar de drum de acasa la facultate deunde au?
....de carti?
....de halate?
.....etc?
.....stîrneşti compasiune......

Eu imi plateam din bursa sociala caminul (la p20 stau),acasa ma duc o data la 6 luni sau...deloc...De carti am facut rost intreband studentii mai mari la inceputul anului daca au cate-o carte,cu unii m-am imprietenit si am facut rost de anumite carti pe gratis,apoi ca sa completez m-am dus la biblioteca,am stat la coada de mi-a venit rau,am luat si de-acolo niste carti dar am folosit doar vreo 2-3 si asta la neuroanatomie,un halat mi l-a croit mama(confectionera-o dau banii afara din casa),celelalte 3 halate mi-au fost daruite de cineva care a terminat medicina...De altfel eu nu am avut toate cartile pentru toate materiile,de aceea am fost nevoit sa fiu prezent la fiecare curs,si sa fiu si atent si sa iau si notite(ceilalti xeroxau dupa mine).Mi-am cumparat un laptop de mana a n-spea si asa am avut acces la net si automat la informatie si la alte milioane de carti.Pe laptop am dat 500 de ron si asta din salariul meu (am muncit in vacanta de vara).De altfel cele mai multe lucruri(de la periuta de dinti pana la haine etc) mi le-am cumparat tot din salar.Parintii mei ma ajuta cu fabuloasa suma de 200 de ron/luna si cu o plasa de mancare saptamanal...De moment ce sunt in anul 3 si tot la fara taxa si nu am fost la mariri si totusi am bursa de studiu asta inseamna ca am pile?Ca am copiat?De altfel as dori sa precizez ca bursa de studiu pe anul acesta este de 290 de ron/luna.Mi se pare un demers tampit sa va certati cu forumistii,mai ales ca unii sunt bine-merci plecati si nu mai au legatura cu umfcd...Si daca vreti sa va luati la tranta cu cineva,mergeti la prof si discutati...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby mihai_525 » Mon Dec 19, 2011 8:29 pm

uite eu am tot respectul pentru tine pentru ca am avut colegi ca tine si stiu cat munceau
dar sper ca imediat ce termini sa pleci in afara pe bani multi pentru ca daca ramai in tara cu salariile de acum si cu frustrarile si lipsurile adunate in 6 ani nu iti va fi foarte bine, eventual daca vrei sa ramai ia-ti ceva din care sa castigi mult (legala, anatomie patologica, dermato, etc) pentru ca e pacat sa fi muncit atata si sa te compromiti cu spagi etc
America first

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby Festina » Tue Dec 20, 2011 1:20 am

Nu m-am hotarat inca ce specialitate voi alege,eu sper doar sa ajung pana la rezidentiat si sa si primesc loc de rezi.Mihai,ieri m-am intalnit cu un fost coleg ce a dat la teologie si am observat ca e un cod intre el si colegii lui(cei cu care se respecta),si-si spun atunci cand se vad:Doamne ajuta!Pe acelasi tipar iti spun si eu:Multa sanatate!Sper ca intr-o buna zi si colegii mei de an se vor respecta reciproc si vor respecta in primul rand medicina.
Off topic:Tot aud la stiri genul de exprimari "Pacienta a murit dupa o BANALA operatie de apenticita"(corect este apendicectomie sau extirparea apendicelui,apenticita este doar inflamarea apendicelui),si ma intreb:daca operatia este banala,de ce nu o executa chiar ei reporterii?De altfel,partea cea mai amuzanta a fost atunci cand eram anul 1 si toate rudele asteptau deja sa le prescriu medicamente :lol: :lol: :lol: Cand le-am spus ca nu sunt in masura sa fac asa ceva mi s-a spus ca nu sunt doctor bun :lol: :lol: :lol: Oare oamenii cred ca studentul la medicina e ca lautarul?ii fredonezi melodia si el ti-o reda la prima vedere iar in caz contrar ii spui ca e varza?pentru ca alta asociere nu am putut face...Oamenii au impresia ca medicina e un talent(ca urechea muzicala) si se asteapta la rezultate palpabile intr-un timp super scurt(ca-n filmele americane unde eroul principal este infatisat timp de 2 minute antrenandu-se,bineinteles,ani la randul, pentru o mare batalie, apoi este filmat in timp ce-i rupe capul adversarului).Frustrarea mea este ca dupa ce muncesti 6+n ani,(citez) o tanti aglaia la o tigara cu cocoana maricica tot iti va spune ca nu stii medicina,ca a citit ea undeva intr-o revista si stie ea...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

Adriana
junior
junior
Posts: 53
Joined: Mon Jul 25, 2005 5:28 pm

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby Adriana » Mon Sep 10, 2012 10:10 pm

...de unde au bani de halate si de carti si....???? chiar asa ...sa opresti un copil care invata si se lupta cu acest sistem corupt la jumatatea drumului??? sa-i tai aripile si sa-i spui: nu mai poti merge mai departe ! adevarul este ca in aceasta facultate de prestigiu se copiaza pe rupte cu casti si cu telefoane! daca e cineva interesat din elita universitatii unde preda atatia oameni de prestigiu, le dau eu cateva nume sa le urmareasca evolutia ca din anul 1 copiaza cu casti,cu telefoane si ia 10 la acesti titani ai medicinei! trist si frustrant pentru un copil care invata !pe cine intereseaza??????????si sa nu spuneti ca ...minte copilul sa se scoata ...etc ca in cazul de fata nu este asa!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby Chingachgook » Tue Sep 11, 2012 2:21 am

subscriu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
MaVeriK
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Feb 23, 2010 5:07 pm
Location: pe o banca in mijlocul marii....

Re: MIZERIA DIN CAROL DAVILA

Postby MaVeriK » Thu Sep 13, 2012 1:14 am

ce de suferinzi pe aici .. pfff
Sa cumparam de undeva oglinzi in care sa ne vedem cum suntem visati de ceilalti


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests