Recomandări cărți

care ne mananca zilele
CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Recomandări cărți

Postby CristianM » Fri Oct 08, 2010 9:08 pm

Aș dori să-mi spuneți niște titluri de cărți bune de fiziopatologie, morfopatologie, semiologie, în principiu pentru anul 3. Dacă se poate, cărți prin care ați trecut voi și știți că sunt bine structurate și conțin informații complete, nu cărți despre care ați auzit că sunt bune. Pot fi cărți românești sau în engleză.

Până acum am dat de:
Frizzell - Handbook of Pathophysiology
Color Atlas of Pathophysiology (S Silbernagl et al, Thieme 2000)
Kurachi Heart Physiology and Pathophysiology 4th Ed 2001

care mi se par bune, dar aș vrea să aflu opinia altora înainte să le printez.

Și românești:
http://www.librarie.net/carti/156658/Tr ... ie-Volumul
Semiologie medicala (George Ioan Pandele) Vol 1 - 2001
Semiologie Clinica Medicala (Tiberiu Moldovan) 1993
și de asemenea dețin Curs de Morfopatologie de Constantin Tașcă din 1994 de la Carol Davila

Aștept răspunsuri,
Mulțumesc

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Recomandări cărți

Postby ionutz_1185 » Fri Oct 08, 2010 9:42 pm

CristianM wrote:Aș dori să-mi spuneți niște titluri de cărți bune de fiziopatologie, morfopatologie, semiologie, în principiu pentru anul 3. Dacă se poate, cărți prin care ați trecut voi și știți că sunt bine structurate și conțin informații complete, nu cărți despre care ați auzit că sunt bune. Pot fi cărți românești sau în engleză.

Până acum am dat de:
Frizzell - Handbook of Pathophysiology
Color Atlas of Pathophysiology (S Silbernagl et al, Thieme 2000)
Kurachi Heart Physiology and Pathophysiology 4th Ed 2001

care mi se par bune, dar aș vrea să aflu opinia altora înainte să le printez.

Și românești:
http://www.librarie.net/carti/156658/Tr ... ie-Volumul
Semiologie medicala (George Ioan Pandele) Vol 1 - 2001
Semiologie Clinica Medicala (Tiberiu Moldovan) 1993
și de asemenea dețin Curs de Morfopatologie de Constantin Tașcă din 1994 de la Carol Davila

Aștept răspunsuri,
Mulțumesc

salut dupa cate vad tu esti de la UMF Galati sau faci la Bucuresti ??
pentru semio: I Bruckner- Semiologie Medicala... Si D.Georgescu-Semiologie Medicala
Fulga- Farmacologie medicala Morfopatologie- Maria Sajin- curs de anatomie patologica

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Recomandări cărți

Postby CristianM » Sat Oct 09, 2010 1:53 pm

Facultatea o fac la Galați. Mersi pentru recomandări.

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Recomandări cărți

Postby Cactus » Sun Oct 10, 2010 6:11 pm

[/quote]
salut dupa cate vad tu esti de la UMF Galati sau faci la Bucuresti ??
pentru semio: I Bruckner- Semiologie Medicala... Si D.Georgescu-Semiologie Medicala
Fulga- Farmacologie medicala Morfopatologie- Maria Sajin- curs de anatomie patologica[/quote]
no offense dar cartea lui sajin e o tampenie patenta!! e plina de greseli flagrante si in plus este tradusa mot a mot dintr-o carte englezeasca de unde si topica propozitiilor din care uneori nu se intelege nimic.... primul lucru dupa examenu a fost sa o arunc la gunoi :mrgreen: sper ca nu te-ai suparat ca am zis asta :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Recomandări cărți

Postby Riley » Sun Oct 10, 2010 6:36 pm

Cactus wrote:no offense dar cartea lui sajin e o tampenie patenta!! e plina de greseli flagrante si in plus este tradusa mot a mot dintr-o carte englezeasca de unde si topica propozitiilor din care uneori nu se intelege nimic.... primul lucru dupa examenu a fost sa o arunc la gunoi :mrgreen: sper ca nu te-ai suparat ca am zis asta :)

:allright:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Recomandări cărți

Postby ionutz_1185 » Tue Oct 12, 2010 12:19 am

Cactus wrote:

salut dupa cate vad tu esti de la UMF Galati sau faci la Bucuresti ??
pentru semio: I Bruckner- Semiologie Medicala... Si D.Georgescu-Semiologie Medicala
Fulga- Farmacologie medicala Morfopatologie- Maria Sajin- curs de anatomie patologica[/quote]
no offense dar cartea lui sajin e o tampenie patenta!! e plina de greseli flagrante si in plus este tradusa mot a mot dintr-o carte englezeasca de unde si topica propozitiilor din care uneori nu se intelege nimic.... primul lucru dupa examenu a fost sa o arunc la gunoi :mrgreen: sper ca nu te-ai suparat ca am zis asta :)[/quote]

nooo stai calm...eu am dat exemple teoretice....gen politica.."trebuie sa facem bine ca sa nu facem rau"
eu am gasit un papagal :devil: :devil: :devil: i-am vandut o cu 25 lei :devil:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Recomandări cărți

Postby Chingachgook » Tue Oct 12, 2010 1:12 am

ionutz_1185 wrote:eu am gasit un papagal :devil: :devil: :devil: i-am vandut o cu 25 lei :devil:


el citeste cartea aia si se desteapta.
tu tot vai de capul tau ramai
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Recomandări cărți

Postby CristianM » Tue Oct 12, 2010 10:31 pm

O întrebare: E ok dacă învăț direct din Harrison pentru Semio Medical și nu mă mai complic cu alte cărți ?

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Recomandări cărți

Postby holliday » Tue Oct 12, 2010 10:39 pm

CristianM wrote:O întrebare: E ok dacă învăț direct din Harrison pentru Semio Medical și nu mă mai complic cu alte cărți ?

daca intelegi, poti sa citesti de oriunde.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Recomandări cărți

Postby Phat Skidz » Wed Oct 13, 2010 1:31 pm

Harrissonul nu e făcut pentru semio, chiar dacă partea de clinical features ajută.
O carte bună e încă Bates, Physical Examination.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Recomandări cărți

Postby CristianM » Wed Oct 13, 2010 2:10 pm

Mersi Vlad. Pare bună cartea.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Recomandări cărți

Postby Riley » Wed Oct 13, 2010 2:56 pm

vlad s. wrote:Harrissonul nu e făcut pentru semio, chiar dacă partea de clinical features ajută.
O carte bună e încă Bates, Physical Examination.


Da, subscriu! Eu invat pt rezi acum (si) din Harrison si imi vine sa ma dau cu capul de pereti la unele paragrafe :shocked!: :shocked!: (nu stiu daca e numai de la traducere sau stilul cartii).

later edit: editia 14 aia din 1900 toamna evident :(
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Recomandări cărți

Postby CristianM » Wed Oct 13, 2010 3:17 pm

Pe internet e varianta în engleză ediția a 17-a. Dacă o vrei, let me know.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Recomandări cărți

Postby Riley » Wed Oct 13, 2010 4:05 pm

Mersi frumos, il am si eu doar ca pentru rezi trebuie cuvant cu cuvant din Harri 14.
Multa bafta :allright:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Recomandări cărți

Postby b3 » Wed Oct 13, 2010 5:29 pm

nu e carte, dar recomandarea lui vlad mi-a amintit de filmuletele de clinical examination de pe youtube si de pe siteurile unor facultati din vest. Bune daca asistentul de semio nu va invata sa faceti examen clinic. search dupa "clinical exam" pe youtube.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 86 guests