Ai mai da la medicina acum ?

care ne mananca zilele

Ai mai da la medicina (umf cd) acum?

1. da (si sunt an mic 1-3)
56
21%
2. da (si sunt in anu' 4-5)
23
9%
3. da (si tocmai termin anul 6)
29
11%
4. nu (si sunt an mic 1-3)
14
5%
5. nu (si sunt in anu' 4-5)
18
7%
6. nu (si sunt an terminal)
72
27%
7. parca nu prea stiu ce sa zic.
22
8%
8. am terminat medicina dar acum n-as da la medicina
14
5%
9. am termint medicina si as face inca o data tot asta
17
6%
 
Total votes: 265

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Ai mai da la medicina acum ?

Postby victor » Sat Jul 12, 2003 10:54 am

O intrebare clasica - prea clasica... oare de ce asa de clasica? ati mai da la medicina acum?
Last edited by victor on Fri Dec 01, 2006 2:44 am, edited 2 times in total.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sat Jul 12, 2003 11:57 am

Pai nesimtirea si dezinteresul sunt atat de mari incat nici nu se mai obosesc sa-l ascunda...Avnd in vedere ca nu ma incadrez la categoriile de mai sus, n-am votat.. :lol: ...da' n-as mai face facultatea asta, mai ales acu ca au plecat strainii...Am auzit zilele astea niste povesti la prima mana ...au fost si la noi dar scorurile se pare ca incep sa sara de 30$/cap student roman...
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sat Jul 12, 2003 10:20 pm

apropos - am uitat sa spun... anul acesta sunt 400 de locuri la mg, 100 cu taxa, si 15 pentru militari. ce parere aveti? se ocupa? daca da... cu cat se intra anu asta? :twisted:

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Sat Jul 12, 2003 10:22 pm

pai ma uitam la rezultatele de la simularea de admitere... the best avea 221, la fizica unu nu era peste 90-95 :roll:

User avatar
Hawkeye
senior
senior
Posts: 131
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:31 am
Contact:

Postby Hawkeye » Tue Jul 15, 2003 12:40 am

victor wrote:apropos - am uitat sa spun... anul acesta sunt 400 de locuri la mg, 100 cu taxa, si 15 pentru militari. ce parere aveti? se ocupa? daca da... cu cat se intra anu asta? :twisted:

Victore, mi-e frica sa ma gandesc... 500 de colegi noi? N-a bagat prof. Ispas chestia aia cu nota > 5 la admitere?
My lifestyle determines my deathstyle ! :usa

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Tue Jul 15, 2003 11:47 pm

este un numar urias de locuri ce sa faca 500 de oameni??? sa ajunga la rezidentiat si sa se cruceasca cand vad cate locuri sunt, sau si mai bine sa faca acelasi lucru dupa ce termina rezidentiatul

asa ca sa faci o facultate mai bine faci ASE, are 4 ani, usoara, timp liber ....

eu as zice maxim 200 de locuri cu totul 100 free/100 taxa;

oricum dinn facultatea asta poti sa iesi asa cum ai intrat ,,,, treci prin ea ca pestele prin apa daca vrei si nu neaparat cu pile si bani ......

macar pacat ca s-a ajuns aici sa produci "medici" pe banda rulanta
Viata lunga si prospera!

User avatar
damonik
senior
senior
Posts: 207
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:00 pm
Location: space, the final frontier
Contact:

Postby damonik » Fri Jul 18, 2003 4:19 pm

"oricum dinn facultatea asta poti sa iesi asa cum ai intrat "
Greshit dragul meu matrix.Poti iesi cu muuuult mai putine cunostinte decat ai intrat, intervenind si factorii:
1. uitare/delete "usefull or useless info"
2. tzicnire (unele materii constituind un "curat meshteshug de tampenie" :lol:

User avatar
HELGA
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:42 pm

Postby HELGA » Tue Jul 22, 2003 6:45 pm

Am auzit ca e plina psihiatria la cj de studenti mg 5 si 6,apropo de tzicnire... :cry:

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Sat Sep 25, 2004 8:57 pm

nu stiu daca ati vazut statisticile mondiale cu privire la nr. de medici/locuitori dar se pare ca suntem ultimii din europa, iar in lume ne situam pe langa uganda si alte tari africane ceea ce e destul de bine :) tinand cont ca pe acolo inca mai umbla malaria si ciuma si noi leam eradicat :) , e nevoie de un numar mult mai mare de doctori in special la tzara unde nu se baga lumea, poate cu initiativa celor 2500 parai, se va imbunatatii situatia, apoi sunt multe clinici si spitale la tara facute cu bani europeni la standarde UE care intrec spitalele din bucuresti, insa nu exista personal sa umble cu aparatura si sa trateze lumea, 200 e drastic , mai bine 400 , sau decat sa reduci numarul studentilor la fac din bucuresti, mai bine desfintezi alte facultati unde se da numai biologia si care nusi ocupa locurile anual si unde se trece prin facultate ca prin parc

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Sun Sep 26, 2004 1:10 am

Mai cunosc si in Bucuresti de-astia care au trecut ca prin parc, tot nu-mi dau seama cum, ca pentru majoritatea a fost al dracului de greu...
Peace

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Wed Sep 29, 2004 9:31 am

deabia am terminat primu an, si parca vreau sami iau inca o vacanta de vara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Sep 29, 2004 12:32 pm

Pai incepi acuma anul 2 si pana in decembrie o sa fii n vacanta de vara.


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Wed Sep 29, 2004 4:06 pm

Bai terminati cu prostiile astea gen ce-a zis koksee ca pina in decembrie esti in vacanta de vara, in anul 2. Tot aberati ca se trece ca prin brinza prin facultate. Poate daca ai bani si pile sa iti rezolvi toate examenele fara sa inveti. Eu sint intr-una din seriile lui Ispas unde se buluceste toata lumea ca, vezi doamne, e mai usor, si mi s-a parut anul 1 greu. Am invatat la toate examenele, n-a fost nici unul usor, sau sa se poata copia cum tot vad aici pe forum ca se spune ca ar fi. Ba din contra, a fost lume scoasa din examen pentru copiat. La unele materii a picat jumatate de serie. Si imi cunosc cam 70% din serie si stiu ca invatza si totusi unii au picat, unii au luat examenele cu note mici, citiva cu 9-10. Nu stiu pe nimeni care sa fi venit la examen fara sa fi citit sau sa fi trecut doar pe la cursuri, fara sa mai deschida cartea si acasa, si sa fi luat examenul respectiv. Nu stiu cum era pe vremea voastra sau daca pur si simplu pierdeti din vedere faptul ca pe parcurs ce inaintezi in facultate ti se pare tot mai usor ceea ce ai depasit.

Quote din alt thread, ca acolo ar fi fost off-topic:
andreiwb wrote:Vreau sa vad ce zici proaspetii boboci despre asta.
Si sa nu uit sa le mai zic ceva dupa 6 ani trebuie sa dai rezidentiatul(o bataie de joc in adevaratul sens al cuvintului) unde ai o concurenta 3,3/loc la medicala si 6/ loc la chirurgie, daca nu iei stai un an acasa ca medic stagiar (2.300.000/luna adica juma de salariu de gunoier) daca nici dupa terminarea anului de stagiu nu iei rezidentiatul TE_AI RAS! NICI MACAR SOMER NU ESTI! ADICA ESTI NIMIC, ESTI ZERO, NU TE ANGAJEAZA NIMENI IN ROMANIA (POATE DE SPALAT BAILE DIN DISCOTECI, SAU PLECAT IN ITALIA LA LOPATA)
Deci mult noroc pentru prietenii boboci din medicina!
Bun venit la facultatea de ratati din Romania (nici macar de someri)
Multa sanatate tuturor.


De unde iti iei informatiile ? N-a murit nimeni ca n-a luat rezidentiatul. Ca absolvent de medicina, fara rezidentiat, te poti angaja la firmele de medicamente ca medical representative (si iti dau mashina, mobil si salariu de 300 euro) ca sa ramii "in domeniu" ca vinzator, sau la absolut orice firma unde director e cineva tinar si inteligent si care intelege ca un absolvent de medicina e o persoana care va lucra foarte bine pentru el. Pe forum pe undeva da cineva exemplu de prieteni de-ai lui, absolventi, care s-au angajat creative la firme de advertising, ca administratori de retele si altele, pe salarii de sute bune de dolari. Ca au iesit din domeniul medical, asta-i alta poveste. Dar sa spui ca esti un zero, un nimic in Ro pentru ca n-ai luat rezidentiatul, asta-i o aberatie.
Ca in Ro situatia absolventilor de medicina e catastrofala si ca e o timpenie sa faci facultatea si apoi sa nu poti lucra ca medic, asta da, e o realitate. Dar nu e vina facultatii, ci a mintilor luminate de la Ministerul Sanatatii si Ministerul Finantelor care gestioneaza bugetul aiurea.

UMF Bucuresti nu poate sa isi reduca numarul de studenti pentru ca isi taie singura picioarele. Bugetul alocat de la Stat nu e in functie de numarul de studenti ? Iar desfiintarea UMFurilor-paraziti aparute in tzara, in afara de cele traditionale, iar nu merge, pentru ca sint si acolo interese. Si asta nu tine iar de facultate, ci de.. Ministerul Educatiei, cred.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Wed Sep 29, 2004 11:35 pm

Eu nu ma aberez cand spun ca stiu persoane care au trecut ca prin branza prin facultate. Am fost intr-o serie foarte buna in care aproape toata lumea invata, dar stiu pe unii care nu prea erau "pe faza" la multe examene si totusi luau. Fiecare vorbeste din proprie experienta, asa ca... de aia e forum, ca fiecare sa isi poata exprima parerea. Ma bucur ca tu nu ai avut neplacerea sa cunosti asemenea persoane ( in plus nu cred ca aveau bani sau pile, ci pur si simplu se "strecurau")
Asta e

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Wed Sep 29, 2004 11:49 pm

ai dreptate si eu cunosc destui care s-au strecurat langa cine trebuie la examene si vor fi egali cu altii care au muncit 6 ani...asta e fiecare cu pretentiile sale...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Thu Sep 30, 2004 12:15 pm

Lume care copiaza de la cel din fatza/lateral care a invatzat foarte bine am mai vazut, dar n-au luat note mari. Iar supraveghetorii de obicei ii vad si ii dau afara (s-a intimplat). Ca mai scapa cite unul, asta da. Dar din
1-2 din 100 sa se generalizeze si sa se afirme ca se trece ca prin brinza prin facultate. Spuneti si voi "CATIVA trec ca prin branza", ca altfel se intelege ca facultatea asta a devenit asaaa, ceva pe care o termina orice prost.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Thu Sep 30, 2004 12:44 pm

facultatea asta a devenit asaaa, ceva pe care o termina orice prost.


Eu, totusi, votez cu afirmatia asta in ciuda faptului ca imi dau cu tesla in [autocenzurat] fiind si eu absolvent al mg/umf-cd. Eu, unul, sunt constient ca, in termeni reali, faptul ca am terminat facultatea asta nu ma clasifica in nici un fel: nici drept prost, nici drept destept. Problema, in opinia mea, nu are mare legatura cu copiatul. Din contra, clasa ambigua a celor are "au muncit sase ani" ii contine si pe prostii la care ma refer. Si sunt multi, va jur, sunt multi. Si sunt imposibil de discriminat dupa note sau dupa alte criterii ce tin de facultate. E pacat, e inspaimantator chiar, dar oameni care sunt lipsiti de abilitati de gandire critica si care sunt incapabili sa opereze lejer cu concepte abstracte, nu au avut nici un fel de problema sa termine facultatea asta, cu note mari chiar. In schimb, am intalnit personaje extrem de dotate intelectual, cu preocupari savante si care, sunt sigur, vor avea cariere stralucite (aici sau aiurea) dar care, de ar fi judecati pe baza catalogului, ar fi drojdia umf. Aveti grija de sufletul vostru, evitati surprizele nasoale si nu blocati ceea ce stiti de fapt despre "criteriile" de evaluare din facultate doar ca sa va simtiti mai bine. :twisted:
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Thu Sep 30, 2004 4:27 pm

agree!

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Thu Sep 30, 2004 5:21 pm

Sistemul de notare e destul de invekit , ciudat si fara sens, unele catedre merg pe grile iar altele pe lucrari scrise si tot skimba. De ex la fizio pana anu trecut parca era cu grile, la noi sa rebagat scris sau la biocel lucrarile sunt grile si sunt nasoale iar ex e la fel scris, apoi e si ciudatenia asta sa kemi studentu sa extraga el subiectele pt o serie sau doua, pana cand ii convine profului ex la biocel, la biofizica in skimb merge cu grile in sensu ca nu sunt ambigue sau facute sa deruteze studentu cu capcane, iar la anato la ex de lp functie de profesorul la care esti, ori te inteaba asistentul 3 repere de pe cadavru ori ai de recunosctu 16 stegulete pe cadavru si sectiuni si peorma sa raspunzi la subiecte din palpare pe viu sau modul de ligaturare a vaselor si de anestezie a nervilor, asa ca notele nu sunt reprezentative, la grile poti avea bulan iar la scris tocesti si sa iei mai bine decat unu care a invatat constant, totul se reflecta odata la ex rezidentiat si apoi la succesul pe care il ai in practicarea acestei profesii insa si aici apar accidente ex la ciomu care a terminat cu 10 fac

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Fri Oct 01, 2004 1:43 am

Da, agree si eu cu asta, dar eu ma legam de afirmatiile ca orice prost termina facultatea. Unde "prost" nu e folosit in sensul ca n-are gindire logica si toceste sau ca are unul bafta sa invetze 3 subiecte din 200 si alea 3 sa ii pice, ci unul care nu invatza deloc sau care nu trece pe la nici un curs/lp, ceva in genul asta.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Sat Oct 02, 2004 5:41 pm

astia se cern din primu an, ca nu cred ca mere sa o tii asa pana in anu 6

User avatar
blondel
senior
senior
Posts: 122
Joined: Fri Oct 01, 2004 10:31 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby blondel » Sun Oct 03, 2004 5:39 pm

si la medicina este la fel ca latoate facultatile: unii invata si altii noi...nu suntem mai speciali....si la noi examenele se trec cu bani sau copiute sau poate doar cu noroc ca si la altii...

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Sun Oct 03, 2004 7:20 pm

io zic ca la medicina e totusi mai greu sa termini decat la alte fac, si lasa ca nu mere cu copiute,bani si noroc peste tot, odata si odata tot dai de o piedica
In Mozilla We Trust

http://www.spreadfirefox.com

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Wed Oct 06, 2004 1:06 am

Ai curaj sa pui pariu? :lol:
Nu mai vreau sa detaliez, dar sunt unii care n-au mai dat de greu in 6 ani.Si e foarte trist.Daca noi care am invatat nu stim sa facem mai nimic, astia ce-o mai fi de capu' lor?

User avatar
Mr.M
Posts: 4
Joined: Fri Jul 16, 2004 11:34 am
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Mr.M » Tue Oct 12, 2004 2:00 pm

sixtyne wrote:Ai curaj sa pui pariu? :lol:
Nu mai vreau sa detaliez, dar sunt unii care n-au mai dat de greu in 6 ani.Si e foarte trist.Daca noi care am invatat nu stim sa facem mai nimic, astia ce-o mai fi de capu' lor?

Stai ca nu inteleg......tu din ce categorie faci parte???? :D :D :D

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Tue Oct 12, 2004 2:34 pm

Imi pare rau s-o spun dar sunt in anu 4 si (cel putin pana acum) am ajuns la concluzia ca tre' sa ai probleme mari ca sa nu termini facultatea asta. Pai ce rost are ca la anato a picat Vlad 40% sau 60% din serie daca pana la urma la restante i-a trecut pe toti sau i-a mai chemat o data mai tarziu? Poate sunt eu prea exigenta dar mi se pare ca trebuiau sa pice mult mai multi din seria mea.
La imuno, anul trecut, la examen am luat 8 si am o prietena care a luat 4. Am facut contestatie (dupa parerea mea lucrarea era de 10, hai 9) si profu mi-a lasat impresia ca-mi cauta greseli asa ca am renuntat sa ma duc la marire. La restanta, prietena mea a luat 10 (si chiar ea a spus ca stia mult mai putin decat la examen unde luase 4).
Tot ea a avut anul asta 3 restante (chirurgie, imuno si farma) si n-a fost stresata de loc (s-a distrat, pe 10 septembrie a venit de la mare). Cand ii spuneam, ingrijorata, ca ar trebui sa mai invete imi zicea sa stau linistita ca in anul intai a avut 6 restante si tot le-a trecut asa ca....
La poli de exemplu sunt o groaza de oameni care repeta anul. Numai eu am trei cunostinte apropiate care au ramas un an (si nu sunt baieti prosti, dar nu s-au tinut de carte, au lipsit, etc). Pe cand la noi in serie, daca stau sa ma gandesc, n-a ramas pana acu decat o tipa repetenta. In 3 ani!
Eu nu zic ca nu se invata, numai eu stiu cat am invatat, dar numai eu stiu si cat si-au cam bagat picioarele si multi colegi de-ai mei, colegi care or sa ajunga sa opereze, sa prescrie medicamente, sa taie penisuri...

User avatar
blondel
senior
senior
Posts: 122
Joined: Fri Oct 01, 2004 10:31 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby blondel » Tue Oct 12, 2004 5:18 pm

din pacate ai mare dreptate...am colega care nu a trecut decat 2 examene in anul 4 si nu a venit la stagii decat in vizita, dar in sesiunea de restante in loc sa invete statea pe la usile profilor doar-doar se vor indura de ea si va scapa mai usor...nu a fost decat la un examen in ziua de drept stabilita, iar restul nu stiu cand le-a dat, cert este ca acum se numeste "studenta medicina anul 5"
Si totusi Pamantul se invarte!...

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Tue Oct 12, 2004 5:25 pm

..si mai ales, MumaPadurii, ai dreptate cu Poli...prietenul meu e student acolo in ultimul an si vad cat de greu se promoveaza la ei, chiar atunci cand invatza..au tot felul de reguli stupide, iar la ei la examene se poate sa nu ia nimeni 10 sau 9, ceea ce la noi nu prea ai sa vezi ...la noi se face Gauss intre 4 si 10...la ei intre 0 si 10, ceea ce inseamna aproximativ ca 7 la noi e 5 la ei. Iar ei cu absentele nu se joaca...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Tue Oct 12, 2004 10:11 pm

Hai bai, nu se poate.. Exemplele pe care le dati voi includ si bani sau alte favoruri oferite pentru restantele alea ? Ca mi se pare ireal ca un prof sa dea restanta asa, pe ochi frumosi..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Wed Oct 13, 2004 12:20 am

Nu e vorba de ochi frumosi. Cert e ca la restante profii de la medicina sunt mult mai indulgenti. Practic la restanta, daca ai invatat cat de putin, fara sa te chinui neaparat prea mult, ai trecut. Ceea ce nu mi se pare normal pentru niste oameni care vor avea in viitor responsabilitatea unor vieti.
La noi ideea cred ca e sa se pastreze un numar mare de studenti, nu stiu de ce, probabil ca sa nu se micsoreze numarul de cadre didactice sau banii acordati facultatii. Altfel de ce nu micsoreaza numarul de locuri? De ce se admit studenti cu punctaje ca astea, de ce promoveaza cam toata lumea? De ce medicina a ajuns un loc unde se imputineaza cei care dau din pasiune si se inmultesc cei care dau pentru ca n-au gasit altceva mai bun?
Si prietenul meu e la poli si mi-a zis la un moment dat ca i-a spus un tip din liga ca din 700 de studenti care intra in anul I doar vreo 200 ajung sa termine la timpul normal (restul renunta sau repeta un an, doi). Mie mi se pare un pic exagerata cifra, dar oricum, si exagerata...

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

ehhhh

Postby matrix » Wed Oct 13, 2004 9:48 am

din pacate toti prostii termina facultatea asta, mai ales ca poti sa treci ca pestele prin apa..sa nu se prinda nimic de tine...

daca esti strain..dai bani...daca esti roman ai pile sau nici macar daca treci macar 1 data prin materie iei 5 cu brio..trebuie sa fii tamp rau sa pici un examen in facultatea asta...:?: sau sa nimeresti un asistent care corecteaza la norma adica "eu trebuie sa pic 10% din studenti"

cu notele mari e mai greu ca pe unii iti vine sa-i starngi de gat cand vezi ca iti dau 9, iar unuia care de abia scoate 2 cuvinte ii da 5....asa ca de trecut nici o problema :twisted:

la Poli cu siguranta e mai greu, iar de ASE sa nu mai vorbim - aia nici nu e facultate :twisted:
Viata lunga si prospera!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Wed Oct 13, 2004 6:55 pm

matrix wrote:din pacate toti prostii termina facultatea asta, mai ales ca poti sa treci ca pestele prin apa..sa nu se prinda nimic de tine...

daca esti strain..dai bani...daca esti roman ai pile sau nici macar daca treci macar 1 data prin materie iei 5 cu brio..trebuie sa fii tamp rau sa pici un examen in facultatea asta... sau sa nimeresti un asistent care corecteaza la norma adica "eu trebuie sa pic 10% din studenti"


Exact genul de replici care ma enerveaza pe mine.. eu am picat un examen de anatomie la Ispas si nu sint tampa, daaa ? :D si citiva colegi la fel.
Zicea cineva ca in anii mici se mai pica dar in clinic deja e valabila replica de mai sus. Probabil voi zice si eu asa peste 5 ani dar momentan mi se pare foarte ciudat ce ziceti voi pentru ca eu vad (in seria mea) ca lucrurile nu stau asa.

Muma padurii: probabil raspunsul e "sa-i lasam sa termine ca si asa facultatea e grea si nu-ti trebuie mai nimic din ce invetzi in ea, ca vad ei cind termina si incep sa profeseze. Daca n-au ce le trebuie oricum vor renuntza." Combinat cu ce-a zis proful de micro "Pacientii supravietuiesc in ciuda medicilor" :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Wed Oct 13, 2004 9:34 pm

eu am picat un examen de anatomie la Ispas si nu sint tampa, daaa


Sper ca nu la asta se referea sau, daca se referea intr-adevar la asta, a trait in alta lume... ma rog. Bineinteles ca se pica examene, le pica si tampitii si oamenii inteligenti, se poate pica din accident, din greseala sau din rea-vointa din partea profului - sunt o mie si una de situatii in care se pica examenul Ce se intampla la RE-uri si la RE-RE-uri e buba. Problema serioasa este ca trebuie sa fii tamp rau sau sa iti doresti cu adevarat sa pici de tot un examen. Sau, ma rog, sa faci ceva (sau sa nu faci ceva) prin care sa fii dat afara din facultate. Eu, unul, nu am auzit de astfel de cazuri. Exista diverse stafii care bantuie prin facultate - oameni de 50 de ani care tot repeta cate un an de trei, patru ori apoi trec si, incet-incet se apropie de absolvire. Chiar exista, se pare. Zeci de studenti invizibili (i.e. colegi de grupa pe care nu ii vezi niciodata pe la cursuri si lp-uri) primesc aprobari fabuloase de a-si da toate examenele in toamna (desi, daca esti student normal si ai o problema de-adevarat, iti va fi destul de greu, nu imposibil, dar greu sa primesti o astfel de aprobare). Luati toate astea cu titlu de zvon, daca vreti.

Faptul ca nu exista nici un fel de selectie intre admitere si rezidentiat chiar e pagubos, zic eu. Perceptia mea - nu stiu daca este corecta sau nu - e ca intr-adevar cineva poate sa termine facultatea asta, nu neaparat in 6 ani, dar poate sa o termine fara sa stie nimic. Si asta nu e bine pentru noi, studentii cat de cat... pentru ca noi (cei mai multi) chiar am muncit cat de cat si am invatat cat de cat si am pierdut timp cat de cat... si diploma asta a noastra are un prestigiu scazut din cauza ca facultatea este prea toleranta. Chiar si diferentierea asta intre straini si romani e de natura sa scada prestigiul facultatii. Cum adica?... daca esti strain, e mai lejer? Unde se mai pomeneste asa ceva? Acest fapt pe care am ajuns sa il consideram "normal" face ca valorile in UMF sa fie.. "fuzzy". Si asta nu este suficient de admisibil pentru o Universitate.

In fine, asta e... eu cred in continuare ca problema exista si ca ea, problema, ma afecteaza si pe mine, ca absolvent. Viitorul facultatii ar trebui sa ne intereseze si pe noi, fostii studenti, pentru ca pe diplomele noastre va ramane scris UMF Carol Davila, asa ca e important, zic eu, ca scoala asta de medicina sa capete macar putin prestigiu...
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)



Get firefox

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Wed Oct 13, 2004 10:12 pm

b3 wrote:Muma padurii: probabil raspunsul e "sa-i lasam sa termine ca si asa facultatea e grea si nu-ti trebuie mai nimic din ce invetzi in ea

Nu stiu de ce, dar mie mi-a lasat impresia ca-ti trebuie cam aproape tot ce inveti in ea. Acum chiar regret ca n-am invatat mai serios la unele materii. Bineinteles, poti sa profesezi ca medic si daca ai cunostinte minime acumulate in facultate, poti sa te bazezi pe experienta, pe anumite diagnostice standard si sa n-ai habar de fiziologie sau anatomie. Dar ca sa fii un medic bun, un medic care pus intr-o situatie noua sa stie sa se descurce, trebuie sa intelegi mecanismele bolilor. Iar pentru asta trebuie sa ai baza aia de cunostinte pe care o acumulezi in anii preclinici.
b3 wrote:...ca vad ei cind termina si incep sa profeseze. Daca n-au ce le trebuie oricum vor renuntza
Adica tu propui ceva cam de genul: hai sa-i lasam si pe ei sa-si castige o paine si daca nu sunt potriviti pentru asta, dupa ce fac vreo cateva "prostioare" o sa-si faca autocritica si or sa renunte... :shock: :shock: :shock: No comment

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Wed Oct 13, 2004 10:23 pm

Nu este parerea mea, ba chiar din contra.
Presupun ca asta ar fi raspunsul dat la intrebarile tale de unii dintre profii care sint mai indulgenti la restante.
Si mie mi se pare aiurea.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Thu Oct 14, 2004 11:11 am

ma refeream la picatul unui examen de tot...ceea ce e aproape imposibil, dar daca vrei si te straduiesti mult se poate.. :D
problema e ca unii din colegii nostri nu ar trebui sa termine facultatea si daca am fi intr-o lume normala nici nu ar face-o,...

RE -RE-uri nu ar trebui sa existe, dar ar trebui sa existe o comisie de arbitraj..adica daca consideri ca teza de examen merita mai mult si puteai trece, sa existe alti profi care sa iti dea o a doua nota (asta daca chiar crezi ca a avut ceva proful cu tine la materia respectiva).

normal ca examene se mai pica...asistentul e nervos in ziua respectiva, ai picat pe niste subiecte EXTREM de nasoale....dar sa pici de tot, sau sa nu termini facultatea...ma indoiesc ..poate doar daca renunti din proprie initiativa
Viata lunga si prospera!

teo77
junior
junior
Posts: 35
Joined: Fri Oct 31, 2003 9:37 pm

Postby teo77 » Thu Oct 14, 2004 11:25 am

sa stii ca nu e imposibil sa pici un examen.nu stiu cum mai este acum la virusologie,dar cand am dat noi examen(si asta se intampla acum cativa ani) notele au fost date aleator. nu stim criteriul pentru care unii au trecut,altii au picat examenul.probabil daca numele tau era mai sonor treceai sau nu. nu conta ce ai scris in lucrare,daca numele tau nu ii placea celui care corecta,picai. asa ca e relativa treaba cu "chinuitul sa pici".....

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Thu Oct 14, 2004 11:55 am

A fost o faza "beton", asemanatoare, la oftalmologie in SUUB : din 43 de studenti , 38 de note de 10 si 5 de 9 (cei cu 9 chiar aveau nume mai putin "sonore", cu "...escu" ) ... Cand ma gandesc ca s-a copiat dupa cei cu 9 si s-a luat 10 ... :lol: Pe de alta parte, este "foarte posibil" ca pe alocuri tot pe acest principiu sa se "diferentieze" notele de 4 de cele de 5...:( Asta ar fi doar una din fazele care mi-au cam "rupt filmul" in facultatea asta si, din fericire, m-au facut in cele din urma sa "cujet" serios daca chiar asta vreau... wow, thanks... :twisted:
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Thu Oct 14, 2004 8:31 pm

dustweaver wrote:A fost o faza "beton", asemanatoare, la oftalmologie in SUUB : din 43 de studenti , 38 de note de 10 si 5 de 9 (cei cu 9 chiar aveau nume mai putin "sonore", cu "...escu" ) ...

Daca asta ti se pare "beton, asta cum este? La noi in serie la oftalmo in SUB am luat toti 10 !
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Thu Oct 14, 2004 9:14 pm

alcorsimona wrote:
dustweaver wrote:A fost o faza "beton", asemanatoare, la oftalmologie in SUUB : din 43 de studenti , 38 de note de 10 si 5 de 9 (cei cu 9 chiar aveau nume mai putin "sonore", cu "...escu" ) ...

Daca asta ti se pare "beton, asta cum este? La noi in serie la oftalmo in SUB am luat toti 10 !



Inseaman ca o sa fiti cu totii niste oftalmologi geniali!
:allright: :smilecolros: :lol: :lol: :lol:


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests