Surgery Summer Camp 2010

care ne mananca zilele
gabitzu87
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Tue Jan 09, 2007 10:52 pm
Contact:

Surgery Summer Camp 2010

Postby gabitzu87 » Tue May 25, 2010 1:19 pm

Esti pasionat de chirurgie? Iti place marea? Vrei sa deprinzi tainele chirurgiei… la mare?

Atunci ar trebui sa stii ca Societatea Studenteasca de Chirurgie (SSCR) impreuna cu Asociatia Studentilor la Medicina si Tinerilor Medici din Constanta (ASMTMC) si cu ajutorul Catedrei de Chirurgie a Facultatii de Medicina din Constanta, organizeaza o serie de 4 workshop-uri de o saptamana in perioada 2-29 august, sau mai bine zis… Surgery Summer Camp (SSC).

O sa ai ocazia sa inveti tehnici de baza in chirurgie care iti vor fi de folos data viitoare cand vei intra intr-o sala de operatie. O sa incepi cu instrumentele, apoi vei invata sa faci noduri, sa suturezi o plaga. Apoi te specializezi si treci la lucruri mai serioase: anastomoze intestinale si suturi vasculare, ca intr-un final sa treci intr-o lume virtuala cu ajutorul simulatoarelor noastre de laparascopie.

Nu mai spun ca toate lucrurile de mai sus o sa le faci intr-un mediu pe cat de profesionist, pe atat de prietenos. O sa cunosti colegi de-ai tai de la alte facultati de medicina din tara si ne vom distra cu totii pentru ca iti oferim si un program social atractiv. Dupa ce terminam treaba mergem la plaja, ne impuscam la paintball sau mergem sa dansam.

Ce zici? Nu suna bine?

Noi te asteptam sa te inscrii pe sscr.ro, dar vezi ca inscrierile se termina pe 15 iunie. Pe acelasi site poti sa afli mai multe informatii despre SSC, dar si despre tot ce facem noi in SSCR.

Daca totusi n-ai aflat ce te intereseaza de pe site, atunci da-ne un mail la ssc@sscr.ro si iti vom raspunde imediat.


Echipa de organizare SSC

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby CristianM » Sat May 29, 2010 2:55 pm

Sună bine. Dacă sunt organizate bine taberele pe cât se spune, ar fi super ok. Taxa nu mi se pare extrem de mare pentru 6 zile de mare + experiență în chirurgie.

Dacă a mai fost cineva la vreo ediție, să împărtășească opinii/sfaturi.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby b3 » Sat May 29, 2010 5:23 pm

Este extrem de bine organizat. E la editia a 3a sau a 4a. http://www.youtube.com/watch?v=bEmyegZ6IWU
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21957
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby Melania » Sat May 29, 2010 10:40 pm

Trebuie sa fii cretin sa stai sa faci noduri pe adidashi de porc (?!) in loc sa te duci sa stai cu dosul la soare.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby Iepurita » Sun May 30, 2010 1:32 pm

Melania wrote:Trebuie sa fii cretin sa stai sa faci noduri pe adidashi de porc (?!) in loc sa te duci sa stai cu dosul la soare.




He?!?!?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby Chingachgook » Sun May 30, 2010 2:55 pm

ce vrea sa spuan melania e ca vacanta e pentru stat

si pe mine ma dixtreaza maxim astia care care incearac sa imbine utilul cu placutul.

probabil frustrati pe colegii lor de liceu care sunt corporatisti si merg in timbildinguri

daca e vreunu interesat sincer de chirurgie se baga in seama pe sectia pe care face stagiul, merge in garzi si vede mai multe lucruri decat in "surgery summer camp"
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

gabitzu87
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Tue Jan 09, 2007 10:52 pm
Contact:

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby gabitzu87 » Sun May 30, 2010 4:23 pm

Daca vrei doar sa "vezi" ceva pe o sectie de chirurgie e foarte bine sa te duci in garzi. Dar daca vrei sa si "pui mana" si sa "faci" ceva trebuie sa ai habar cu ce se mananca. Nu cred ca sunt foarte multi doctorii care sa aiba rabdarea sa te invete nodurile si notiunile de baza. Daca ai notiunile elementare altfel discuti cu ei, iti spun din proprie experienta.

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby CristianM » Sun May 30, 2010 9:54 pm

Cine bagă în seamă pe secția de chirurgie un student de anul 1, 2, 3 ? Filmul The Invisible Man e slab.

Și nu văd absolut nimic rău în a combina utilul cu plăcutul, atât timp cât nu se petrec concomitent. În program scrie că de la 9 la 14:30 au loc cursurile, apoi ești liber.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby Iepurita » Mon May 31, 2010 11:44 am

CristianM wrote:Cine bagă în seamă pe secția de chirurgie un student de anul 1, 2, 3 ? Filmul The Invisible Man e slab.

Și nu văd absolut nimic rău în a combina utilul cu plăcutul, atât timp cât nu se petrec concomitent. În program scrie că de la 9 la 14:30 au loc cursurile, apoi ești liber.



Pai daca te vad interesat te baga in seama. Eu in anul 3 , la semio chirurgicala am intrat prima oara in sala si in practica de vara inceputa imediat dupa sesiune in operatie. Pt. asta a fost nevoie de interes din partea mea , ca bunavoimta din partea lor era.
Oricum , nu vad nimic de ras in initiativa asta , mi se pare chiar foarte buna pt. cei interesati si indragostiti de chirurgie.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby cosmina-gabriela » Mon May 31, 2010 11:56 am

ma oftic ca n-au locuri si pt astia de la dentara protest.gif


anu trecut am auzit ca a fost f tare ,dar cam greu cu selectia.. :mrgreen:

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Mon May 31, 2010 11:59 am

@Ioio : crezi ca are rost sa explici farmecul activitatilor extrascolare unora care stiu ca exista dar prefera sa nu se procupe decât de învatat pentru examene si distractie ? Lasa lucrurile sa se desfasoare natural, cu totii murim pe limba noastra. :)
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21957
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby Melania » Mon May 31, 2010 2:31 pm

kooksee wrote:daca e vreunu interesat sincer de chirurgie se baga in seama pe sectia pe care face stagiul, merge in garzi si vede mai multe lucruri decat in "surgery summer camp"

De acord cu Kooksee. Si poti sa te duci in garzi la chirurgie si in afara stagiului ala de doua luni. Te poti duce oricand.
Summer camp asta e o modalitate interesanta de a agatza. In rest nu-i vad utilitatea.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby Iepurita » Mon May 31, 2010 2:50 pm

Este o modalitate de a invata.
Fiecare cumentalitatea sa , stiu si eu studenti care se duc la toate congresele posibile si intalnirile sau schimburile studentesti doar pt. distractie , dar de ei faceam misto la stagii cand habar n-aveau sa faca o anamneza si ne explicau noua ca sunt voluntari la Crucea rosie si merg de nu stiu cate ori pe an la schimb prin alte orase.
Pe langa ei mai sunt si altii care vor sa invete , pt. aia e ceva interesant.
Ca una e sa faci noduri acasa si alta e sa faci in operatie. Chestia asta cred ca e ceva intermediar intre scaun si sala.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21957
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby Melania » Mon May 31, 2010 4:51 pm

Ioio wrote:Chestia asta cred ca e ceva intermediar intre scaun si sala.

Cand spui 'scaun' te referi la taburet?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby b3 » Mon May 31, 2010 7:53 pm

chiar nu inteleg rostul mistoului pe subiectul asta. A sesizat vreunul din voi doi (melania si kooksee) ca este un proiect studentesc in care au fost cooptati profesori/chirurgi ? Si ca nu este doar un alt proiect de voluntariat/socializare ci un curs practic pe un domeniu complet neacoperit in facultate ? In timpul stagiilor sau in timpul liber este nevoie de foarte multa rabdare si insistenta ca sa iti explice cineva cum se fac noduri, cum se coase si sa te si lase sa faci ceva practic. Cursul asta inseamna 30 de ore (sau mai mult) de cusut, noduri, invatat diverse tehnici, totul practic. Fiecare cu adidasul lui de porc, pense, bisturiu, ace, ate, nimeni nu sta doar sa se uite.

Daca nu te atrage mersul la mare, exista si varianta din timpul anului scolar, numita basic surgical skills, in timpul saptamanii dupa-amiaza si in weekend toata ziua. Si asta are si o zi de microchirurgie, in care pui cristalin artificial la un ochi de neatent parca, si lucrezi sub microscop. Zi care a stat la baza cursului de 6 zile dedicat in intregime microchirurgiei, in care fiecare cursant lucreaza cu microscopul lui si cu sobolanul lui :D
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby Iepurita » Mon May 31, 2010 9:56 pm

Melania wrote:
Ioio wrote:Chestia asta cred ca e ceva intermediar intre scaun si sala.

Cand spui 'scaun' te referi la taburet?



pai la fecale sigur nu ma refer. Era vorba despre celebrul scaun pe care toti invata sa faca nodurile.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby Chingachgook » Tue Jun 01, 2010 2:58 am

b3 wrote:chiar nu inteleg rostul mistoului pe subiectul asta. A sesizat vreunul din voi doi (melania si kooksee) ca este un proiect studentesc in care au fost cooptati profesori/chirurgi ? Si ca nu este doar un alt proiect de voluntariat/socializare ci un curs practic pe un domeniu complet neacoperit in facultate ? In timpul stagiilor sau in timpul liber este nevoie de foarte multa rabdare si insistenta ca sa iti explice cineva cum se fac noduri, cum se coase si sa te si lase sa faci ceva practic. Cursul asta inseamna 30 de ore (sau mai mult) de cusut, noduri, invatat diverse tehnici, totul practic. Fiecare cu adidasul lui de porc, pense, bisturiu, ace, ate, nimeni nu sta doar sa se uite.

Daca nu te atrage mersul la mare, exista si varianta din timpul anului scolar, numita basic surgical skills, in timpul saptamanii dupa-amiaza si in weekend toata ziua. Si asta are si o zi de microchirurgie, in care pui cristalin artificial la un ochi de neatent parca, si lucrezi sub microscop. Zi care a stat la baza cursului de 6 zile dedicat in intregime microchirurgiei, in care fiecare cursant lucreaza cu microscopul lui si cu sobolanul lui :D



b3, ca de la mefist la mefist
nu mai pune botul la toate aiurelile
ai usoara predispozitie de a te impresiona cand auzi de chestii oficiale, acte, legi, profi, si mai ales limbaj lemnos

daca au facut un aranjament cu 2 chirurgi din constanta si i-au dat un nume englezesc nu inseamna mare vrajeala.
sigur si eu as merge pentru componenta distractiva a evenimentului.
asta cu o componenta neacoperita in facultate e bs
adica aia care nu merg la cursul asta minune ce vor face?

pot sa pun pariu ca majoritatea viitorilor rezidenti de ep chirurgie nu au mers la din astea, sau daca au mers, noduri au invatat sa faca in prima luna de rezi nu in anul 3 de facultate


am fost inteles gresit, nu opresc lumea sa se inscrie.
comentam doar pe marginea faptului ca i se da o mai mare importanta decat are.
repet, cineva interesat de chirurgie sincer merge in garzi, citeste, etc. peste tot sunt oameni dispusi sa te lase intr-un colt si sa te uiti, cu timpul sa si pui mana. normal nu din prima, dar te lasa.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby b3 » Tue Jun 01, 2010 2:44 pm

pai tocmai aici e diferenta, tu doar ai auzit pe un forum de cursurile astea, eu le-am vazut live si ii stiu si pe cei care le organizeaza. E treaba serioasa si f utila. Toti participantii sunt extaziati, le lauda la prieteni si de la o editie la alta numarul celor care vor sa participe creste, de ajung sa se "bata" 4/loc.

Si nu "pun botul" la nimic, ai devenit tu prea cinic din cauza tuturor tampeniilor care se intampla in Romania si in umf/sanatate in particular.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Jun 01, 2010 3:33 pm

În plus chiar daca ar fi sa se mai lase si cu agatzat, exista nenorociri mai mari. :)
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21957
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby Melania » Tue Jun 01, 2010 3:35 pm

Am auzit ca in afara de noduri pe adidasi mai fac si cate o spirala pe plaja.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby Chingachgook » Wed Jun 02, 2010 12:34 am

b3 e aceeasi isterie care era care era acum cativa ani cu cursurile de la smurd mures

maaaama ce misto, agitatie, serii de oameni care se bateau sa ajunga acolo, etc

cu ce te ajuta pe tine ca mefist de frunte a patriei cursurile?
nu-mi spune ca faci suturi in cabinet


concluzia

pentru aia care fac chirurgie e oricum prea putin
pentru aia care nu fac e inutil
merita sa mergi ca e la mare
daca era la iasi sau in alta parte mergea p.ulea
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Jun 02, 2010 12:36 am

Depinde câte iesence puneau pe afis. :mrgreen:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby Iepurita » Wed Jun 02, 2010 8:39 am

kooksee, afirmatia ta
"pt aia care nu fac e inutil" e cam aiurea.
Poate ala care nu vrea chirurgie ajunge nu stiu unde si trebe sa faca o sutura sau un nod, ce face , se uita ca neatent?
Asta e valabil si pt. nasteri , atat am stat la gineco pana m-au lasat si pe mine sa asist singura 2 nasteri, nu neaparat ca ma gandeam sa fac gineco dar asa , pt. mine , naiba stie cand se intampla sa trebuiasca sa asisti o nastere si tu nici nu stii pe unde iese copilu'.
Cred ca nimic din facultatea asta (ma refer la clinic) nu este "inutil" , toate te ajuta la ceva.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

gabitzu87
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Tue Jan 09, 2007 10:52 pm
Contact:

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby gabitzu87 » Wed Jun 02, 2010 5:02 pm

kooksee wrote:b3 e aceeasi isterie care era care era acum cativa ani cu cursurile de la smurd mures

maaaama ce misto, agitatie, serii de oameni care se bateau sa ajunga acolo, etc


isteria asta tine de vreo cativa ani buni incoace si nu da semne ca s-ar stinge

kooksee wrote:cu ce te ajuta pe tine ca mefist de frunte a patriei cursurile?
nu-mi spune ca faci suturi in cabinet


ai fi surprins sa afli cati mefisti voiau sa vina la cursurile noastre tocmai din motivul ca venea lumea la ei sa scoata niste fire, sa faca un pansament, sa ingrijeasca o plaga. nu te invata nimeni asta in facultate.


kooksee wrote:pentru aia care fac chirurgie e oricum prea putin


e un inceput foarte bun pentru aia care fac chirurgie. una e sa intri in rezidentiat si sa te uiti ca vitelu` la poarta noua, alta e sa fii capabil sa intri din primul an in sala la masa si sa pui mana... si aici nu ma refer sa fii valveur.

kooksee wrote:pentru aia care nu fac e inutil


nimic din ce inveti practic vreodata nu este inutil. o sa te lovesti de diverse ocazii, chiar daca esti mefist, si n-o sa stii ce sa faci. ca mefist tre sa stii cate putin din toate. dar daca scopul tau ca student la medicina este sa iesi mefist... e nevoie de toate categoriile de doctori.

kooksee wrote:merita sa mergi ca e la mare


aici ai dreptate. poate pentru prima data de cand comentezi. ca sa fiu mai precis, caminul este chiar la intrare in mamaia.

kooksee wrote:daca era la iasi sau in alta parte mergea p.ulea


se face cursul asta si la bucuresti, si la iasi, si la craiova, si la cluj, si la constanta...culmea ca peste tot cererea este mai mare decat oferta.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby Chingachgook » Wed Jun 02, 2010 8:22 pm

da ma ai dreptate

isteria asta tine de vreo cativa ani buni incoace si nu da semne ca s-ar stinge

am fost si eu la cursul ala. frumos impachetat dar fix acelasi lucru se face si la floreasca si la pantelimon si intr-o multuime de alte centre

ca sa nu ami zic de lp de ati din anul 6 unde ca sa vezi, am facut aceleasi protocoale

daca vezi cursul ca o minivacanta al tg mures e misto

ca sa mergi sa inveti protocoalele de resuscitare inseamna ca nu ai habar pe ce lume traiesti

ai fi surprins sa afli cati mefisti voiau sa vina la cursurile noastre tocmai din motivul ca venea lumea la ei sa scoata niste fire, sa faca un pansament, sa ingrijeasca o plaga. nu te invata nimeni asta in facultate.


vai de capul lor, ce sa zic
daca in 2 ani de chirurgie (anul 3 si 4) nu inveti sa scoti niste fire si sa toaletezi o plaga (ca doar nu face altceva un mefist) inseamna ca te-a durut la basca. si am mari indoieli ca i-a apucat acuma brusc seriozitatea si invata intr-un curs de 7 zile la mare.

e un inceput foarte bun pentru aia care fac chirurgie. una e sa intri in rezidentiat si sa te uiti ca vitelu` la poarta noua, alta e sa fii capabil sa intri din primul an in sala la masa si sa pui mana


ce an de facultate esti?

imi place cum le stii pe astea cu rezidentii ca un om mare :lol:

nimic din ce inveti practic vreodata nu este inutil.


da da
in sens filozofic zici?
sau asa, cu apliabiliate directa?

ca mefist tre sa stii cate putin din toate



esti complet pe din afara problemei, ca sa nu zic varza
mf-ul are o patologie specifica. numai babele de la tara cred ca mefistul e un doctor care se pricepe cate putin la toate

ce nu inteleg e daca e asa cerere mare ce va zbateti cu anunturi pe imed?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby b3 » Wed Jun 02, 2010 11:58 pm

wow, pe bune, chiar nu-ti trebuie ca mefist sa stii sa cosi ? de ce, ca toti mefistii practica medicina in buricul targului ? tu chiar iti crezi argumentele astea ? eu stiu o groaza de mefisti care cos si asista nasteri pentru ca pur si simplu nu exista alta asistentza medicala in zona, tzaranul n-are bani sa se duca la oras iar gravida prefera sa stea pana in ultimul moment sa nasca in sat cu mefistu' decat sa cheme ambulanta (pe care si mefistu cand o cheama ajunge prea tarziu), ca la oras stie ea ca trebuie sa dea spaga la doctori.

si faza cu inutil e aiurea rau. asa n-au fost inutile si toata imunologia detaliata si mecanismele de la histopat si farmacologie ? sau toate detaliile de specialitate de la toate stagiile din facultate ?

nu stiam ca pe imed nu se pot anunta cursuri sau ca se anunta doar cand nu-s destui doritori. de asta si-or face si aia de la targurile de recrutare reclama pe forum, din lipsa de doritori. la ce balacareala a iesit pe topicul asta nici nu cred ca-l vor mai anunta pe imed, si asa isi fac reclama suficienta prin fostii participanti si prin afise in facultate si spitale. de zbatut nu s-a zbatut deloc, doar a aparat imaginea cursului cand doi imedisti plictisiti l-au luat la misto.

iar la primul quote la care ai raspuns cu experienta ta de la smurd el se referea la cursul asta, nu la cel de la smurd. despre cel de la smurd am si eu aceeasi parere. mai nou la smurd floreasca au gasit si o chichita prin care nu-ti dau diploma decat daca faci si voluntariat la ei 12 garzi (1/luna sau toate in 2 sapt, la alegere). diploma inutila oricum, ca nu e curs rescunoscut de BLS/ALS.

si nu pricep nici de ce il ataci cu faza cu rezidentiatul pe chirurgie. am si eu destui colegi care sunt lasati sa "puna mana" chiar din primele luni de rezidentiat. si nu-s copii de profi sau mai stiu eu ce super pile. oameni normali care si-au dat interestul, intamplator au fost si la surgery summer camp sau la basic surgical skills unii dintre ei.

chiar asa rau te plictisesti ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby danhia » Fri Jun 04, 2010 8:53 am

ce vrea el sa zica e ca le poti invata pe youtube, skills-urile alea.
tb putina imaginatie si o conexiune buna la internet.
dar are si el dreptate, nu e ca-n tabara unde cunosti o colega, un coleg...mai bei o bere , mai cosi o plaga...
Red Apple

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby b3 » Fri Jun 04, 2010 1:18 pm

diferenta fata de autodidactii cu youtube este ca aici trebuie sa stai (peste) 5 ore sa lucrezi efectiv, cu adidasul, artera, mezenterul, ochiul de porc in fata si cu instructori in jur pe care poti sa-i intrebi cum sa faci si vin si stau langa tine pana iti iese. Unora le place asa, altora cu youtube.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

ferret
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Oct 04, 2008 10:34 pm

Re: Surgery Summer Camp 2010

Postby ferret » Wed Sep 08, 2010 8:31 am

hmmm sincer nu am avut rabdare sa citesc chiar tot ce s`a scris aici..tot ce vreau sa precizez e ca, personal, pe mine m-a ajutat foarte mult sa stiu sa fac noduri si suturi. am intrat in sala din anul 1 dar doar am asistat, din anul 2 insa, dupa ce am invatat lucrurile astea, l-am intrebat din prima pe dr daca ma lasa sa fac sutura si m-a lasat. a fost impresionat ca eram doar anul 2 si stiam sa fac lucrurile astea. stia ca si studentii au o societate de chirurgie dar nu stia cu ce se ocupa exact si i-a placut f mult ca ne ajutam intre noi.
poate unora li se par chestii inutile, asa cum si mie 90% din proiectele SSMB-ului mi se par inutile, fiecare cu ce il intereseaza pe viitor. dar pt cineva care tinteste spre chirurgie chiar si o sutura banala e lucru mare. eu cred ca daca ai interes maxim si stii acolo basic-ul, dr te ia in vizor si iti arata.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 75 guests