Se strang semnaturi pt fiziologie

care ne mananca zilele
User avatar
Deesse
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Sep 14, 2006 9:40 pm
Location: Danger Zone
Contact:

Postby Deesse » Tue Sep 19, 2006 8:36 am

kooksee wrote:aerian mai esti.
600 de locuri la cu taxa (+ 400 fara) sunt din aceeasi perioada imemoriala in care eram si eu anu 1 (parca chiar cu un an inainte)
evident ca nu toti sunteti ratati.
eu ma refeream la aia care nu pot decide in 60 de secunde daca stiu sau nu sa rezolve o grila. doar nu vrei sa cred despre ei ca sunt niste capabili?!?!
avand in vedere ca nu prea s-au vandut grile (saracu cb pentru cine isi aduce aminte) aia care au trecut cum au facut?


Chiar vb serios? Eu nu am auzit sa fie 600 cu taxa si 400 fara pana anul trecut. Au fost 400 la fara si 100 si ceva la cu taxa.
Si nu ai timp de decizie 60 de secunde. 60 de secunde e tot timpul alocat.Trebuie citita si inteleasa intrebarea ,apoi te uiti la variante...care , apropo, nu sunt cu raspuns simplu, unele sunt cu multiplu. Si inainte de examen au zis : girle cu un singur raspuns.
Imi spui mie cum raspunzi la o intrebare de genul : "hormonii care actioneaza asupra glicemiei sunt"....unde clar sunt mai multe raspunsuri verificate si in guyton si haulica!!!!
Eu ce sa fac? Sa pun doua raspunsuri sau sa las liber si sa pierd un punct pe care il stiam?

adiung
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Sep 18, 2006 1:46 pm
Contact:

Postby adiung » Tue Sep 19, 2006 9:40 am

kooksee wrote:
adiung wrote:Fratele meu, voua vi s-a spus clar dupa ce sa invatati la vremea voastra, noi nu stim nimik,


dai o bere daca iti spun?
guyton si haulica.

daca vreunu le invata pe astea si pica eu imi dau foc la contul de pe imed


Si inca o greseala care s-a facut este ca noi nu am dat partial, nu mi se pare corect, pana acum se dadea iar anul asta s-au trezit sa nu se mai dea. In care centru universitar nu se da partial la fizio, as vrea exemplu cu argumente. Noi suntem de vina pt ca treb sa ne spunem punctul de vedere, acum e prea tardiv dar nu imposibil

User avatar
little scorpio
senior
senior
Posts: 185
Joined: Wed Aug 30, 2006 12:32 pm
Location: bucuresti...stranger from cbu...

Postby little scorpio » Tue Sep 19, 2006 11:21 am

sistemul de evaluare la fizio mi se pare cam aiurea, desi e bine ca se iau in considerare si notele de la lp-uri, ca astea in principiu ridica nota...faza nasoala e cu grilele alea...in seria mea au trecut 30% si asta pentru ca s-au calculat notele dupa curba lui Gauss ca altfel picam vreo 90%... :!:

grilele , pentru seria mea, or fost facute in aceeasi dimineata cu examenul (asa se lauda zagrean...ca le-o facut simple, pentru toata lumea care o invatat cat de cat...)...mda...simple da' gresite vreo 2-3...asta n-o zic eu ci ne-am uitat prin carti dupa examen si...surpriza!

si daca treci de grile (dupa ce astepti vreo 2 ore pana profu' mai bea o cafea, se mai invarte aiurea pe-acolo...stiti si voi...) mergi la oral...inc-un hop! :roll:

eu as vrea sa mai citeasca si zagrean forumu' asta...poate mai invata si el ceva... :D

apropo...cursurile de endocrin se fac foarte bine daca o prindeti pe stefanescu (parca asa o cheama...)...scrii de-ti rupi mainile da' alea chiar is super bune pt examen! :!:
Be who you are and say what you feel, because those who mind don't
matter and those who matter don't mind.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue Sep 19, 2006 11:50 am

Deesse wrote:Imi spui mie cum raspunzi la o intrebare de genul : "hormonii care actioneaza asupra glicemiei sunt"....unde clar sunt mai multe raspunsuri verificate si in guyton si haulica!!!!
Eu ce sa fac? Sa pun doua raspunsuri sau sa las liber si sa pierd un punct pe care il stiam?


pune si variantele asa cum au fost in grila de examen si ne lamurim daca a fost tententioasa sau nu. chiar sunt curios.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
No More
senior
senior
Posts: 170
Joined: Tue Jun 13, 2006 9:54 pm
Location: Diham
Contact:

Postby No More » Tue Sep 19, 2006 2:44 pm

M-am uitat din curiozitate pe listele cu restantieri la anu' II... si incredibil... cred 95% din cei afisati au Fiziologia... gen numai X-uri de-alea pe coloana cu Fizio. Ffffoarte rar se intrerupea sirul de X... e clar ca e ceva...

bafta cu semnaturile alea.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Postby Riley » Tue Sep 19, 2006 3:09 pm

Stiu, au picat f f f multi la anu 2, tin minte ca fusese o serie la care luasera 5 oameni.... :shock: :shock: imaginati-va...
Pe de o parte DA, e f stresant sistemul asta, nu ai timp, daca e si emotia care iti scade cu 50 -70% randamentul..gata..o intrebare acum la care nu esti sigur nu pui rasp, inca una iar nu pui, inca una.....deja te intrebi.. e ceva cu mine???? parca stiam chestiile astea :shock: si incepi si pui raspuns.. eu am luat dar recunosc ca la vreo 10-15 intrebari am pus bulina cu sange rece, nefiind sigur, dar gandind totusi ca alta varianta nu poate sa fie....(pe sistemul complement simplu, "the best answer"). M-am pregatit mult pt ex asta, am citit si din timpul anului, cardio-vasc il maturasem deja de 2 ori...am plecat cu ceva avantaje dar tot mi-a luat vreo sapt pana sa ma dezmeticesc si sa pun la punct materia. Si nu va spun ce saptamana....am luat la puricat toate cursurile si am confruntat cu Guyton apoi am cautat si pe net..pana la urma se facu lumina. Si la examen am avut momente de dubii...normal. Totusi, 60 sec iti ajung pt intrebarile simple,tin minte ca au fost max 10 intrebari la care nu m-am putut hotari la var de rasp si atunci ce credeti ca am facut? am lasat gol si am scris pe spatele foii nr intrebarii si despre ce era(pe scurt).La o intrebare usurica, dupa ce o rezolvam ma uitam si la celelalte numere(eu am fost 4, ma uitam la 3) si rezolvam si intrebarea lui(in cap, fara sa notez nimic), stiind k la un moment dat intrebarea va veni(si cand dadeam de ea, imi aminteam f repede "pe asta am facut-o").Pana la urma dc te concentrezi si uiti de frica si emotie ex, se poate. Daca se intampla sa dau si de intrebarea notata pe spatele foii, cu atat mai bine, vreo 3 intrebari asa le-am facut....si am regretat k m-am prins de asta de la intrebarea 12-13, deja pierzand vreo 2 intrebari. Dar recunosc, primele 10 intrebari au fost oribile...nu eram sigur mai pe nimic (mai ales ca au fost din hemostaza la numarul meu, zic eu dintre cele mai grele si de detaliu).
Eu nu consider pe nimeni retardat, pentru ca stiu ca toti avem potential nu suntem prosti,trebuie doar sa ne stapanim emotiile(daca ai invatat, STII, dar exista riscul acesta al emotiilor care scad f mult randamentul, acele momente de BLANK,peste care trebuie sa trecem, da?). Este doar un hop mai mare peste care pana la urma veti reusi sa treceti, sunt sigur de asta!
Si capu sus, nu incepe si nu se termina NIMIC cu ex de fizio :D :D
BAFTA SI MULT SUCCES

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Tue Sep 19, 2006 3:16 pm

f frumos spus :D

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Tue Sep 19, 2006 3:58 pm

peste toate astea si total in afara subiectului...unde se gaseste faimoasa petitie? e pe vreun forum, site, ceva?una din secretarele de la facultte ne-a spus neoficial ca e pe site-ul facultatii, da' eu n-am vazut nimic de genul asta pe acolo
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Deesse
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Sep 14, 2006 9:40 pm
Location: Danger Zone
Contact:

Postby Deesse » Tue Sep 19, 2006 5:02 pm

kooksee wrote:
Deesse wrote:Imi spui mie cum raspunzi la o intrebare de genul : "hormonii care actioneaza asupra glicemiei sunt"....unde clar sunt mai multe raspunsuri verificate si in guyton si haulica!!!!
Eu ce sa fac? Sa pun doua raspunsuri sau sa las liber si sa pierd un punct pe care il stiam?


pune si variantele asa cum au fost in grila de examen si ne lamurim daca a fost tententioasa sau nu. chiar sunt curios.


Daca ma intrebai ieri iti ziceam. Azi nu mai stiu, ca am capul varza de la reluat a 3-a oara fiziologia! Oricum nu ma intereseaza daca crezi sau nu! Cei care au dat stiu despre ce vorbesc si stiu si ei ca unele au fost ori gresite, ori cu rasp multiplu, ori cu un raspuns care difera de carte.

User avatar
Deesse
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Sep 14, 2006 9:40 pm
Location: Danger Zone
Contact:

Postby Deesse » Tue Sep 19, 2006 5:17 pm

rox wrote:peste toate astea si total in afara subiectului...unde se gaseste faimoasa petitie? e pe vreun forum, site, ceva?una din secretarele de la facultte ne-a spus neoficial ca e pe site-ul facultatii, da' eu n-am vazut nimic de genul asta pe acolo


Asta vreau si eu sa stiu. Si mai ales daca se poate...ce anume contine?
Ca sa ne dea bibliografia e cam tarziu....iar exemple de grile...o sa zica ca le-am vazut in vara.

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Tue Sep 19, 2006 8:14 pm

hmmm...nu se mai dau re re-uri la zagrean?auzisem ca poti sa dai un exam de 3 ori!daca nu-l iei repeti anu!(la zagrean)e adevarat? daca il pic again ca nu stiu ce bafta am la grile si poate ma lacomesc again sa pun mai multe decat trebuie ce fac? mor in anul 1?daca nu ma prezint acum in toamna pot sa dau in sesiunea prelungita din octombrie?ce recomandati?

User avatar
Deesse
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Sep 14, 2006 9:40 pm
Location: Danger Zone
Contact:

Postby Deesse » Tue Sep 19, 2006 8:45 pm

groopy wrote:hmmm...nu se mai dau re re-uri la zagrean?auzisem ca poti sa dai un exam de 3 ori!daca nu-l iei repeti anu!(la zagrean)e adevarat? daca il pic again ca nu stiu ce bafta am la grile si poate ma lacomesc again sa pun mai multe decat trebuie ce fac? mor in anul 1?daca nu ma prezint acum in toamna pot sa dau in sesiunea prelungita din octombrie?ce recomandati?

din cate zise el...se poate da in sesiunea prelungita...dar nu se stie exact in ce perioada...s-ar putea tot in septembrie...dar nu se merita
Daca te duci acum mai ai o sansa. Daca nu direct in sesiunea de prelungiri...si daca nu nici atunci...ramai cu credit.
Asa ca du-te acum...e cel mai bine. Poate reusesti!
Multa bafta

User avatar
tess
senior
senior
Posts: 152
Joined: Thu May 25, 2006 7:53 pm

Postby tess » Tue Sep 19, 2006 11:57 pm

sunteti culmea, unu domne nu se gaseste sa dea exemplu de grila, da nimic. pauly, ultima speranta
A good reliable set of bowels is worth more to a man than any quantity of brains

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Sep 20, 2006 3:32 am

tre sa recunosc ca nu inteleg de ce nu ati cumparat grilele de pe forum in vara, ba chiar v-ati si suparat cand vi le-a oferit careva

care petitie ca nu e nici una pe siteul facultatii si daca zagreanul asta e rau cu voi insemna ca vrea ceva. asa ca daca il giniti cu 'ceva' ar fi singura sansa. desi nu prea cred. sau protocol baban, hai ca shtiti voi. toti sunt(em) oameni in definitiv

eu cred ca e totusi f suparat ca nu au facut-o pe Ea confa, e ceva recent cica, asa ca cred ca e cu capsa pusa pe tot umf-ul. umbla vorba

@kooks: pt rezi la medicale nu sunt 400 de pagini, sunt mult mai multe, vreo 700 cam asha

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Sep 20, 2006 10:38 am

am calculat eu ca daca scoti pozele, diagramele si notele de subsol raman 400
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

adiung
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Sep 18, 2006 1:46 pm
Contact:

Postby adiung » Wed Sep 20, 2006 10:50 am

trident wrote:tre sa recunosc ca nu inteleg de ce nu ati cumparat grilele de pe forum in vara, ba chiar v-ati si suparat cand vi le-a oferit careva

care petitie ca nu e nici una pe siteul facultatii si daca zagreanul asta e rau cu voi insemna ca vrea ceva. asa ca daca il giniti cu 'ceva' ar fi singura sansa. desi nu prea cred. sau protocol baban, hai ca shtiti voi. toti sunt(em) oameni in definitiv

eu cred ca e totusi f suparat ca nu au facut-o pe Ea confa, e ceva recent cica, asa ca cred ca e cu capsa pusa pe tot umf-ul. umbla vorba

@kooks: pt rezi la medicale nu sunt 400 de pagini, sunt mult mai multe, vreo 700 cam asha



A fost cardeala chestia cu grilele! A facut cineva misto.
S-au strans 257 de semnaturi; mai puteti trimite inca mail. Rectoratul a fost informat despre situatia de la fizio, inca nu s-au dus semnaturile

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Wed Sep 20, 2006 11:22 am

adiung wrote:
trident wrote:tre sa recunosc ca nu inteleg de ce nu ati cumparat grilele de pe forum in vara, ba chiar v-ati si suparat cand vi le-a oferit careva

care petitie ca nu e nici una pe siteul facultatii si daca zagreanul asta e rau cu voi insemna ca vrea ceva. asa ca daca il giniti cu 'ceva' ar fi singura sansa. desi nu prea cred. sau protocol baban, hai ca shtiti voi. toti sunt(em) oameni in definitiv

eu cred ca e totusi f suparat ca nu au facut-o pe Ea confa, e ceva recent cica, asa ca cred ca e cu capsa pusa pe tot umf-ul. umbla vorba

@kooks: pt rezi la medicale nu sunt 400 de pagini, sunt mult mai multe, vreo 700 cam asha



A fost cardeala chestia cu grilele! A facut cineva misto.
S-au strans 257 de semnaturi; mai puteti trimite inca mail. Rectoratul a fost informat despre situatia de la fizio, inca nu s-au dus semnaturile

ne bucuram ca mai putem, daca am sti si unde poate am trimite....
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Sep 20, 2006 11:47 am

ce treaba au mailurile?
sau strangeti semnaturi electronice?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Deesse
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Sep 14, 2006 9:40 pm
Location: Danger Zone
Contact:

Postby Deesse » Wed Sep 20, 2006 6:50 pm

adiung wrote:
trident wrote:tre sa recunosc ca nu inteleg de ce nu ati cumparat grilele de pe forum in vara, ba chiar v-ati si suparat cand vi le-a oferit careva

care petitie ca nu e nici una pe siteul facultatii si daca zagreanul asta e rau cu voi insemna ca vrea ceva. asa ca daca il giniti cu 'ceva' ar fi singura sansa. desi nu prea cred. sau protocol baban, hai ca shtiti voi. toti sunt(em) oameni in definitiv

eu cred ca e totusi f suparat ca nu au facut-o pe Ea confa, e ceva recent cica, asa ca cred ca e cu capsa pusa pe tot umf-ul. umbla vorba

@kooks: pt rezi la medicale nu sunt 400 de pagini, sunt mult mai multe, vreo 700 cam asha



A fost cardeala chestia cu grilele! A facut cineva misto.
S-au strans 257 de semnaturi; mai puteti trimite inca mail. Rectoratul a fost informat despre situatia de la fizio, inca nu s-au dus semnaturile


Unde anume se mai primesc mailuri.Ce tre sa contina mailul?
Am inteles ca sefii de serie tre sa stranga...dar la noi nu e cazul...No Comment!
Poate ne zici mai exact.

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Postby doareu_mm » Thu Sep 21, 2006 12:44 pm

Salut Kooksee! Dintre cate mi-ai spus tu, esti rezident pe medicina de familie, nu? Oare de ce? Ai invatat atat de mult incat n-ai prins la Medicale nimic, si acum ne spui noua ca suntem niste lenesi care nu prea deschid cartea? Decat sa fac 6 ani de Medicina si sa ajung la mf, mai bine ma duc distribuitor de produse farmaceutice... fara suparare...
Cat despre examenul de fiziologie, eu zic ca doar cei care L-AU DAT pot spune cu adevarat cat de greu/ usor a fost.
Bibliografia la Rezidentiat cuprinde niste CARTI din care sunt selectate niste PAGINI.
Bibliografia pentru examenul de fiziologie consta in NISTE CARTI pe care le-as putea invata in intregime doar daca in anul 2 as face doar fiziologie. Mai uita-te pe site-ul catedrei daca nu ma crezi.

BIBLIOGRAFIE RECOMANDATA

In limba romana

1. Fiziologie Umana - I. Haulica

2. Fiziologie (Guyton, ed V) sub redactia R. Carmaciu

3. Fiziologia glandelor endocrine - Elena Nicolescu

4. Digestia si absorbtia - Ioana Anca Badarau

5. Neurostiinte - principii fundamentale - L. Zagrean

6. Elemente de neurobiologie - L. Zagrean

In limba engleza

1. Textbook of Medical Physiology, Arthur C. Guyton, John E. Hall - ed.9 sau 10

2. Textbook of Medical Physiology, Walter Boron, Emile L. Boulpaep - ed.1

3. Physiological Basis of Medical Practice - John B. West - ed. 12 sau >

4. Principles of Human Physiology - William Germann, Cindy Stanfield

5. Review of Medical Physiology - W.F. Ganong - ed. 17 sau >

6. Molecular Biology of the Cell - W. Alberts, A. Bray

Ei , ce zici?...Mie mi se par cam greu de citit intr-un an de zile. Poate sunt eu mai ...
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Sep 21, 2006 1:18 pm

mda, pe privat nu erai asa agresiv.
hai sa iti spun ceva nou. sistemul de sanatate de peste tot se spijina pe mefisti. la noi mai greu, dar spre aia tindem. cu aceeasi logica iti spun si eu ca de cat sa fiu reprezentant medical si presh pe la toti doctorii, prefer sa fiu mefist. examen de fizio am dat si eu.
cand nu ai habar despre un subiect mai bine taci.
examenul de rezidentiat nu are DECAT BIBLIOGRAFIE. nu si paginatie. aia e neoficial facuta de noi pentru uz intern.


cu ultima ta afirmatie
"pote sunt eu mai..."
nu pot fi decat de acord.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Thu Sep 21, 2006 1:25 pm

kooksee wrote:hai sa iti spun ceva nou. sistemul de sanatate de peste tot se spijina pe mefisti. la noi mai greu, dar spre aia tindem. cu aceeasi logica iti spun si eu ca de cat sa fiu reprezentant medical si presh pe la toti doctorii, prefer sa fiu mefist


x2

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Postby doareu_mm » Thu Sep 21, 2006 1:26 pm

Asa cum sunt eu , mai ..., am luat examenul la fiziologie din prima si cu nota mare , iar mef-ista n-o sa ajung niciodata - cel putin nu in Romania.

P.S. Chestia cu copiatul la examene , cand vrei tu sa ne "inveti cum se face" mi se pare in afara spiritului academic, mai ales la Medicina.

P.P.S. : Te respect ca si coleg, atata vreme cat si tu arati respect fata de mine si fata de colegii mei.
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Sep 21, 2006 1:29 pm

doareu_mm wrote: am luat examenul la fiziologie din prima si cu nota mare , iar mef-ista n-o sa ajung niciodata - cel putin nu in Romania.



nu te-ai prins pana acuma ca nu mai suntem in scoala primara sa te lauzi ca ai luat nota cea mai mare din clasa?

scuteste-ma cu pretentiile de respect.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Postby doareu_mm » Thu Sep 21, 2006 1:42 pm

Incercam doar sa te fac sa intelegi ca e greu sa iei examenul la fiziologie, si ca e iritant sa-l asculti pe un "senior" persiflandu-i pe cei mai putin norocosi / pregatiti pentru examen, care nu l-au trecut .
Un fel de "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face". Mai ales cand tu CHIAR N-AI FOST IN SALA DE EXAMEN ASTA VARA ! :D
P.S. :Ai dreptate cu chestia cu distribuitorul de medicamente...ma mai gandesc...schimbarea inseamna progres...
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Postby doareu_mm » Thu Sep 21, 2006 1:47 pm

Respectul intre colegi e foarte important.
Si-asa ne huiduie toti :( , ce-ar mai fi daca am uita de respect si noi intre noi? Pe mine asa m-a invatat un doctor mai in varsta.
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

adiung
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Sep 18, 2006 1:46 pm
Contact:

Postby adiung » Thu Sep 21, 2006 2:25 pm

Deesse wrote:
adiung wrote:
trident wrote:tre sa recunosc ca nu inteleg de ce nu ati cumparat grilele de pe forum in vara, ba chiar v-ati si suparat cand vi le-a oferit careva

care petitie ca nu e nici una pe siteul facultatii si daca zagreanul asta e rau cu voi insemna ca vrea ceva. asa ca daca il giniti cu 'ceva' ar fi singura sansa. desi nu prea cred. sau protocol baban, hai ca shtiti voi. toti sunt(em) oameni in definitiv

eu cred ca e totusi f suparat ca nu au facut-o pe Ea confa, e ceva recent cica, asa ca cred ca e cu capsa pusa pe tot umf-ul. umbla vorba

@kooks: pt rezi la medicale nu sunt 400 de pagini, sunt mult mai multe, vreo 700 cam asha



A fost cardeala chestia cu grilele! A facut cineva misto.
S-au strans 257 de semnaturi; mai puteti trimite inca mail. Rectoratul a fost informat despre situatia de la fizio, inca nu s-au dus semnaturile


Unde anume se mai primesc mailuri.Ce tre sa contina mailul?
Am inteles ca sefii de serie tre sa stranga...dar la noi nu e cazul...No Comment!
Poate ne zici mai exact.



Mailu e adi_snowww@hotmail.com vorbiti cu sefii de serie si ei ma anunta cate semnaturi avem in total. pana acum 278

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Thu Sep 21, 2006 6:22 pm

Cred ca-i o idee tare buna sa ajunga la Zagrean numele nemultumitilor... Se va distra teribil omul cand va da note... Si ce va veti mai distra voi :lol:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Sep 21, 2006 9:19 pm

poate il pasioneaza enigmistica.
de ex, adiung.
e clar ca e adrian, si poate ungureanu (sau o variatie)
va tzinem pumnii in rere
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
radu
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:51 pm

precizari..

Postby radu » Sat Sep 23, 2006 1:32 pm

1.kooksee , si cei mai "batrani" au inteles logica acestui tip de examen. Este in natura studentului sa fie nemultumit si sa mai vrea mereu cate ceva. Grile cu punctaj negativ au fost cu multi ani inaintea experimentului de doi ani cu examenul scris. Faptul ca strangeti semnaturi impotriva profesorului nu o sa schimbe maniera de examinare, este o maniera care a fost votata in unanimitate in catedra. Noutatea consta in impartirea notei voastre in trei componente - una din timpul anului, una din grila si una din oral. Iar statistica vis-a-vis de acest sistem de examinare este extrem de incurajatoare, pentru ca a crescut nivelul de cunostinte in randul studentilor. Dupa ce o sa treaca cativa ani peste voi o sa recunoasteti cu mana pe inima ca o sa stiti mai multa fiziologie asa decat daca examenul ar fi fost mai facil. IAR DACA EXISTA UN STUDENT CARE VINE LA MINE RADU BRAGA SA IMI SPUNA CA EL A INVATAT GUYTONUL IN ROMANA (CARTE FACUTA PENTRU ASISTENTI MEDICALI) SI A PICAT EXAMENUL EU IL IAU DE MANA SI MERG LA PROFESOR SI O SA FIU PRIMUL CARE O SA CONTEST ACEST SISTEM (si pot sa va spun ca imi revendic in oarescare masura drepturile de implementare asupra acestui stil de examen alaturi de profesor si cativa colegi). Mai mult exista cativa profesori de la alte catedre care urmaresc sa introduca metoda de examinare si la ei in catedra. Iar sistemul este 100% occidental, va spune o persoana care nu este foarte departe de varsta voastra (am terminat in 2002) si care a avut ocazia sa vada ce inseamna sa faci invatamant academic in tari occidentale de prima mana. Este conceput sa va oblige sa fiti prezenti si sa va manifestati activ in timpul anului, asigura o triere fara risc de frauda a celor care stiu, si un examen oral care sa certifice ca rezultatele obtinute nu sunt intamplatoare.
2. Filozofia grilei negative e simpla: RASPUNZI NUMAI LA CE STII. Grila simpla clasica favorizeaza studentul cu pana la 30%. Noi vrem sa stim exact cat stiti. In plus ati ales o profesie in care nu aveti voie sa gresiti, si acest lucru trebuie inteles din primii ani. Si eu am trecut prin facultate, si eu am injurat profesori la unele examene, pentru ca ulterior sa inteleg ca asa a fost mai bine pentru mine din punct de vedere al cunostintelor acumulate. Si apoi vi se cere sa identificati 10 intrebari corecte! asta inseamna ca pragul de trecere e la 20%! Noi in catedra am facut zilele astea un experiment: am intrebat studentii care ar fi pragul de trecere sugerat de ei daca grila ar fi clasica (fara negative) Raspuns unanim: 50%. In varianta clasica trecea din seria respectiva o singura persoana, cata vreme cu grila negativa u trecut 23.. asa ca exista suficienta indulgenta din partea noastra atunci cand va cerem sa identificati 10 raspunsuri corecte din 50. Si ca sa nu spuneti ca sunt grilele de vina, va spun ca acestea au fost folosite pe generatii intregi de studenti, si s-au luat foarte multi de zece pe aceste grile, deci se poate daca invatati. Referitor la proiectie, ne-am saturat sa facem politie. Kooksee a spus mai devreme si pot sa certific si eu care am dat ca student tot grila negativa la fizio pe hartie, ca nu era greu sa identifici colegi cu aceeasi grila si sa copiezi.. Si va pot spune ca nu este nimic mai frustrant pentru un student care invata sa vada ca un coleg care este tabula rasa ia mai mult ca el prin frauda. iar timpul de 60 de secunde este arhisuficient pentru o persoana care invata, ca sa raspunda. noi am verificat si in randul studentilor la 80% din intrebari se raspunde in primele 20 de secunde.
3. CONCLUZIE: suntem deschisi la sugestii, la feedback constructiv. Kooksee iti multumesc pt disponibilitate, astept cu interes sugestiile tale. Iar pentru studentii care nu au dat inca examenul.. nu stiu cum sa va spun sa INVATATI! aveti niste carti afisate pe pag de web. Nu conteaza din care cititi. DACA INVATATI ESTE IMPOSIBIL SA NU TRECETI, sunt mai multe grile banale decat va imaginati. Si va mai pot GARANTA ca in afara de restante mai mult de un rere NU o sa existe (cum a fost in alti ani), iar cei care nu invata NU O SA TREACA. Asa ca va doresc spor la invatat, sunt deschis la sugestiile voastre constructive, daca aveti nelamuriri intrebati, chiar sunt de partea voastra.

drancafrunza
junior
junior
Posts: 32
Joined: Tue Sep 19, 2006 9:29 am

Postby drancafrunza » Sat Sep 23, 2006 2:11 pm

Pot sa confirm ca ,intr-adevar, sistemul acesta de examen nu este o noutate decat pentru studentii medicinisti romani.In multe alte tari din lume se practica acest sistem de "supervizare" a notei de la scris printr-un examen oral,care nu este celebrul examen practic clasic pentru care stim cu totii cu cata constiinciozitate ne pregatim.Nu am nicio legatura cu catedra de fiziologie, nu am avut si nici nu o sa am, poate nu am invatat suficient :D si tocmai de aceea, ca un student medicinist "de rand" care a ajuns in anul 6 o sa-mi permit sa le urez succes celor din catedra cu noul sistem si sa va dau un sfat celor mai mici: fiziologia nu este cel mai rau lucru care vi se poate intampla in facultatea asta si, cu siguranta, nici cel mai inutil,desi poate acum asa vi se pare; fiziologia este o chestie la care apelezi de fiecare data cd vrei sa iti explici ceva in medicina asta.Cunostintele vi se vor completa la fiziopatologie.Atunci veti intelege si mai multe si, usor-usor, ajungem medici cu totii.
In ceea ce priveste cele spuse de radu cu privire la politia care se face la examene, sincer m-am plictisit si eu de ea.E o chestie de umilinta, pana la urma.E ca si cum cu totii am fi niste infractori si din motivul asta prefer un sistem care sa anihileze frauda din fasa decat sa simt rasuflarea calda sau rece, dupa caz, a asistentilor, preparatorilor, profesorilor si, in cel mai rau caz, a unei secretare intransigente(cine a facut hemato la coltea stie ce vreau sa spun).
Sper ca nu v-am suparat foarte tare.Va urez bafta la examene!

User avatar
girasol
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon May 29, 2006 11:44 pm

Re: precizari..

Postby girasol » Sat Sep 23, 2006 2:53 pm

radu wrote:1.kooksee , si cei mai "batrani" au inteles logica acestui tip de examen. Este in natura studentului sa fie nemultumit si sa mai vrea mereu cate ceva. Grile cu punctaj negativ au fost cu multi ani inaintea experimentului de doi ani cu examenul scris. Faptul ca strangeti semnaturi impotriva profesorului nu o sa schimbe maniera de examinare, este o maniera care a fost votata in unanimitate in catedra. Noutatea consta in impartirea notei voastre in trei componente - una din timpul anului, una din grila si una din oral. Iar statistica vis-a-vis de acest sistem de examinare este extrem de incurajatoare, pentru ca a crescut nivelul de cunostinte in randul studentilor. Dupa ce o sa treaca cativa ani peste voi o sa recunoasteti cu mana pe inima ca o sa stiti mai multa fiziologie asa decat daca examenul ar fi fost mai facil. IAR DACA EXISTA UN STUDENT CARE VINE LA MINE RADU BRAGA SA IMI SPUNA CA EL A INVATAT GUYTONUL IN ROMANA (CARTE FACUTA PENTRU ASISTENTI MEDICALI) SI A PICAT EXAMENUL EU IL IAU DE MANA SI MERG LA PROFESOR SI O SA FIU PRIMUL CARE O SA CONTEST ACEST SISTEM (si pot sa va spun ca imi revendic in oarescare masura drepturile de implementare asupra acestui stil de examen alaturi de profesor si cativa colegi). Mai mult exista cativa profesori de la alte catedre care urmaresc sa introduca metoda de examinare si la ei in catedra. Iar sistemul este 100% occidental, va spune o persoana care nu este foarte departe de varsta voastra (am terminat in 2002) si care a avut ocazia sa vada ce inseamna sa faci invatamant academic in tari occidentale de prima mana. Este conceput sa va oblige sa fiti prezenti si sa va manifestati activ in timpul anului, asigura o triere fara risc de frauda a celor care stiu, si un examen oral care sa certifice ca rezultatele obtinute nu sunt intamplatoare.


Exista evident multe adevaruri in ceea ce ati scris. TOTUSI va garantez si eu ca exista mai multi studenti care au invatat foarte mult si totusi au picat. Si exista si studenti care au venit catapultati in sala de examen si au iesit promovati si de la grila si de la oral.
un student mediu, care merge la cursuri mereu, merge la lp-uri, are un asistent bun care insa a tinut doar un curs pentru ca la cursurile cele mai importante sa vina o doamna care sa ne vorbeasca despre venele de deasupra capului (nu, nu glumesc), invata constant, nu are nici o restanta, pica tocmai la grila la fiziologie. Oare de ce? Poate ca totusi e ceva perfectibil si in ceea ce ofera catedra aceasta studentilor. Poate ca suntem luati de prosti fara sa meritam si poate ca ni s-a pus o cruce deasupra capului de la bun inceput. Un mic exemplu..ce se intampla daca in vara treceam toti..toata seria? Parerea mea ca nu avea cine sa asculte atatia oameni, avand in vedere ca si cei putini care au trecut grila au terminat oralul spre seara. Este clara parerea ca nu aveam sa trecem grilele. De ce? Din o mie de motive..pentru ca nu am invatat suficient, pentru ca aveam emotii, pentru ca aveam intrebari ciudate, pentru ca nu eram obisnuiti cu sistemul, dar si din cauza ca nu au fost asa accesibile cum spuneti.
Totusi cred ca se pune prea mare accent pe faptul ca noi nu invatam si se lasa la o parte oferta catedrei. Domnul Zagrean mereu spunea ca dansul scria doar o jumatate de pagina la curs..BUN.PERFECT.Atunci de ce la noi la curs vin oameni uneori care dicteaza nonstop trei ore si nu explica nimic? Totul e haotic...Domnul Zagrean tine niste cursuri intr-un anume fel (nu foarte clar, parerea mea), apoi nu ii pasa ce se intampla mai departe la curs. De asemenea, nu este absolut deloc deschis la sugestii.
Cred ca trebuie facuta o coordonare mai buna intre toate etapele pregatirii.....
Pana atunci probabil noi nu o sa stim fiziologie, decat invatata aiuristic din o mie de parti si o sa devenim medici prosti.Asta daca nu ramanem repetenti.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Sat Sep 23, 2006 3:56 pm

Atata timp cat nu puteti sa puneti nici macar O (UNA!!) grila pe net sa vedem despre ce e vorba, noi astialalti - supravietuitorii umf - o sa va consideram in continuare niste razgaiati.
Bafta la rere! Cu asa memorie ca a voastra, oricui i-ar fi frica.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Sat Sep 23, 2006 3:57 pm

si daca eu vin si va spun ca am invatat guytonul pe de rost ma credeti? domnule Braga, nu ne jucam aici, eu am personal 2 colege, care au nota 10 la toate materiile, inclusiv la anatomie si chimie. sunt doua fete pentru care nu exista alta notiune in afara de invatat. si care culmea au picat ...nu veniti sa-mi spuneti mie ca nici ele nu invata, ca pe asta n-o mai cred. nu ma luati cu mai trebuie sa si gandesti, ca nici asta nu merge. va asigur personal ca persoanele respective gandesc mai mult decat jumatate din studentii seriei mele. si cu toate astea, a luat un student arab 6, si ele au picat. judecati dumneavoastra si faimoasa catedra de fiziologie...
domnul profesor s-a apucat sa ne explice grila compusa de dumnealui personal, cea cu gastrina si concentratia sa cea mai mare. variantele erau vena cava, vena porta, arterele hepatice si sucul gastric....apreciez bunavointa dumnealui si faptul ca s-a coborat la mintea noastra, cei "prosti, dar multi", dar chiar domnia sa a recunoscut ca nu exista aceasta grila explicata in nici o carte. ca trebuia sa fcem niste deduceri, sa ne gandim. oare cati dintre noi sunt suficient de rapizi sa gandeasca toata treba in 60 secunde? poate ca eu raspund in 15 secunde la o intrebare si am nevoie de mai mult timp pentru alta...
nu vi se pare jenant pentru reputatia catedrei ca nota 9 s-a luat cu 29 puncte? ca oamenii cei mai buni au fost putin peste jumatate? nu ne mai ziceti ca sunteti "mai mult decat intelegatori" cu noi, sunteti asa fiindca vedeti ca pretentiile sunt absurde si exagerate. refuz sa cred ca din anul 2, de exemplu, 400 studenti din cei 500 sunt tampiti si nu invata. sau ca toti incearca sa va fure si sa fraudeze examenul...de ce nu mai incearca toata lumea sa fure sau sa fraudeze anatomia? cei de acolo de ce nu sunt atat de disperati si obsedati de faptul ca studentul este un "pietar" si un "delicvent" al carui unic scop in viata este sa incerce sa fraudeze examenul ? credeti ca noi ne ducem acasa si ne spunem " de-al dracu nu invat nimic, numai ca sa se enerveze zagrean ca suntem prosti si ca nu invatam"? credeti ca noi invatam pentru dumneavoastra? pentru acest examen? imi cer scuze, dar tocmai sistemul dumneavoastra si disperarea cu care tratati situatia ii imping pe cei mai multi sa"fenteze " sistemul...cat din ce am invatat acum credeti ca o sa ne amintim peste 2 luni? va spun eu...mai nimic....lumea invata DE FRICA, fuge de fiziologie CA DE CIUMA, si invata numai ca sa SCAPE...nu stiti sa va apropiati studentul, examenul asta nu testeaza inteligenta si conexiunile dezvoltate intre cunostinte...testeaza capacitatea de MEMORARE, de stocare...poate ca vreti de la noi sa gandim si sa intelegem, sa ne punem probleme si sa incercam sa gasim rezolvari, dar nu ne incurajati decat sa TOCIM...
poate o sa intelegeti ca nici noua nu ne face placere sa ne tiganim...exact asta se intampla acolo, o tiganeala. credeti ca noi ne-am facut un obiectiv din a acuza catedra, din a ne revolta , din a ne considera victime. va inselati. de ce nu se considera domnule studentii victime si la alte catedre? de ce ? chiar aveti atat lipsa de consideratie fata de colegii dumneavoastra de la celelalte catedre ? chiar va inchipuiti ca sunteti singurii care stiu ce fel de "infractori" sunt studentii?...trist
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
girasol
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon May 29, 2006 11:44 pm

Postby girasol » Sat Sep 23, 2006 4:12 pm

alimori wrote:Atata timp cat nu puteti sa puneti nici macar O (UNA!!) grila pe net sa vedem despre ce e vorba, noi astialalti - supravietuitorii umf - o sa va consideram in continuare niste razgaiati.
Bafta la rere! Cu asa memorie ca a voastra, oricui i-ar fi frica.


In primul rand eu am luat grila asta vara, am de dat doar oralul. Nu imi pasa cum ne consideri tu, pur si simplu ii raspunsesem domnului braga. A zis ca vrea feedback.
In ceea ce priveste grilele, erau unele extrem de simple, de exemplu definitia vems. Alta cerea calcularea axei inimii, care nu e o mare problema, doar ca in 60 de secunde multi dintre noi, razgaiatii, nu am reusit. Au mai fost si cu formula Fick si multe din renal. Evident, erau si mai complicate. La noi la serie oamenii au fost de exemplu surprinsi de atata renal, nu pusesem accent deosebit, ne asteptam la mult mai mult cardio.
Da, nu ni le amintim poate pentru ca totul a fost foarte rapid, nimeni nu retine poate toate variantele de raspuns sau poate de acum 2 luni pana acum efectiv am uitat.
Multumesc oricum de urari. :cry:

User avatar
radu
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:51 pm

Postby radu » Sat Sep 23, 2006 4:30 pm

sunt de acord ca sistemul nu este perfect si indiferent cat de mult mi-as dori, nu s-ar putea schimba peste noapte.. suntem constienti ca exista unele neajunsuri si va garantez ca se vor schimba, dar evident va lua ceva timp.
2. exista problema unei carti a catedrei care sa serveasca drept referinta. din pacate atunci cand ai 10-15 autori, depinzi de fiecare din ei si nu de putine ori se intampla sa nu te incadrezi in termenele propuse. va garantez insa ca o sa apara in cursul anului universitar urmator. dar va repet ca guytonul in romana este suficient ca sa promovati!
3. profesorul a hotarat deasemenea ca in cursul anului urmator sa publicam o carte cu 2000-3000 de intrebari din care se va da examenul. mai mult, o sa propun ca la finalul fiecare curs sa se discute cateva intrebari de acum incolo.
4. Daca ar fi promovat toata seria nu ar fi fost o problema pentru noi sa facem mai multe comisii de examinare. iar cei care chiar au stiut, pot confirma ca nu au stat mai mult de 2-3 minute in fata comisiei. timpul se pierde cu cei care nu stiu, in incercarea noastra de a-i ajuta sa ia mai mult.
5. si ca sa va demonstrez ca sunteti carcotasi o sa facem un calcul simplu de promovare:
-daca nu ai absente, ai facut bine la lucrari si ai luat examenul practic bine, este imposibil sa nu obtii 10 la nota anuala, sunt chiar niste puncte care se castiga facil pentru un student mediu cum il definesti tu. (=3 puncte din formula finala).
-vii la grila si nu raspunzi decat la 10 intrebari.. lucru care mi se pare la fel de facil. Deci, fara sa iti asumi riscul de a raspunde la intrebari de care nu esti sigura (=1.5 puncte din formula finala).
3+1.5=4.5 care nu se rotunjeste la 5, deci trebuie intrat in oral.
-iar in oral trebuie sa stii de 0.5 puncte adica de nota 1,25 ceea ce este imposibil (asta ca sa iei 5 la fizio). Pentru ca daca intri la oral si reusesti sa spui numai prostii si sa enervezi comisia ti se da nota 4 care inseamna in formula finala 1.6 puncte si in final ai avea nota 6 la fiziologie. daca in schimb la oral te descurci bine, ceea ce nu este greu pentru un student mediu care invata constant, cum il descrii tu, poti obtine facil un 8-9 care inseamna o nota 7 la fiziologie (nota dealtfel de student mediu)

User avatar
radu
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:51 pm

Postby radu » Sat Sep 23, 2006 4:38 pm

1.va promit ca o sa vorbesc cu profesorul sa facem niste grile publice.. daca aveti grile pe care la contestati spuneti-mi, le caut, le fac publice si le discutam.
2.repet, daca considerati ca stiti fiziologie si totusi ati picat examenul, veniti la mine si in cazul in care este reala consideratia voastra, eu personal ma duc la profesor si ii cer permisiunea sa ne uitam peste grila voastra sa vedem ce s-a intamplat.

User avatar
dragamaia
senior
senior
Posts: 257
Joined: Sun Sep 19, 2004 8:36 am

Postby dragamaia » Sat Sep 23, 2006 4:56 pm

nu stiu de ce sunteti asa de inspaimantati, va spun din proprie experienta: am dat examen cu grile negative in aceeasi catedra, acelasi profesor, acum 4 ani. Am citit Guyton-ul in engleza si doar atat. Chiar nu am insistat pe cursurile de nervos. Am luat 9 fara probleme, bifand insa numai intrebarile de care eram absolut sigura. in felul acesta e imposibil sa ajungi la un rezultat negativ. Cursurile predate le-am folosit numai spre orientare. Si da, au fost colegi care au aruncat privirea la vecini si au luat examenul. Spiritul de turma o sa il uitati si voi, odata ce cresteti, mai e o bursa la mijloc, un examen mult mai serios....

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Sat Sep 23, 2006 5:22 pm

Intr-adevar, confirm si eu, daca mai era nevoie, sistemul cu grile proiectate si grile "negative" nu a fost inventat de catedra de fiziologie a prof. Zagrean, si este un sistem eficient. Ar trebui folosit si la rezidentiati; un user al forumului a demonstrat foarte elegant ca poti sa faci 60% din punctaj doar punând peste tot ABCD...

In al doilea rând, daca exista o materie capitala in anii de preclinic, atunci aceasta este fiziologia. Este normal ca examenul sa fie foarte greu, mult mai greu decât la sperietoarea numita anatomie. UMF are multe greseli intentionate la activ, dar aceasta nu este una dintre ele, din contra, e unul dintre prea putinele semne de tendinta catre normalitate. Exista tari civilizate si cu mare traditie medicala, in care, dintre studentii de anul II, promoveaza in anul III doar vreo 10%. E firesc ca selectia sa fie dura, si e firesc sa fiti mobilizati sa invatati cu tot randamentul. Nu mai sunteti mici si daca va inchipuiti, cum am citit pe aici, ca la 30 de ani o sa invatati mai cu spor, va inselati amarnic: acum, si numai acum, este momentul in care puteti da tot ce e mai bun in voi, si in care puteti si trebuie neaparat sa acumulati pentru a darui (caci medicina asta inseamna) si mai târziu. Veti fi obligati sa invatati mereu, dar baza acum se formeaza.

In anii ce vor urma, daca nu ati intâlnit deja, veti intâlni multe catedre care va vor trata cu indiferenta, va vor permite (ba chiar va vor incuraja) sa chiuliti en-gros si va vor lasa sa copiati la examen si va vor oferi cu generozitate 10 la toti. Dupa parerea mea, astea sunt adevaratele dovezi de lipsa crasa si impardonabila de respect, impotriva acestor catedre ar trebui sa strângeti semnaturi si sa protestati vehement si din tot sufletul. Din pacate, printre multele revendicari puse la cale de studenti si rezidenti, rareori s-a aflat si dreptul cel mai legitim si mai sfânt al vostru: acela de a învata. Daca profesorul Zagrean si colaboratorii dumnealui va stimuleaza sa invati in mod autentic, cum ar trebui sa o faceti, atunci ii datorati multumiri. Eu unul, de la foarte mica mea inaltime de rezident, il felicit si marturisesc ca as fi vrut sa fie peste tot la fel.


Asta nu inseamna ca nu e nevoie de feed-back. Si sunt convins ca el este binevenit, dupa cum spunea domnul Radu Braga. Produceti un feed-back constant, hartuitor si nemilos, e in interesul vostru, aduceti aminte profesorilor vostri ca respectul se câstiga, nu e implicit.

Dar produceti-l cu minte, maturitate, si cu interes, pentru ca si respectul pe care il cereti se câstiga, si cu mult mai multa greutate. Renuntati la poze editate si la restul glumitzelor scârboase, astea va discrediteaza cum nici nu va puteti imagina (ce impresie crezi ca ne-ai facut noua, sau celor de la catedra de fizio, IlLuce?), si indeparteaza orice posibilitate de dialog.

ionut_ionescu86
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed May 03, 2006 9:48 pm
Location: romania

Postby ionut_ionescu86 » Sat Sep 23, 2006 5:30 pm

"domnul profesor s-a apucat sa ne explice grila compusa de dumnealui personal, cea cu gastrina si concentratia sa cea mai mare. variantele erau vena cava, vena porta, arterele hepatice si sucul gastric..."
si care este raspunsul?vena porta?


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests