Intrarea la Facultatea de Medicina

care ne mananca zilele
User avatar
bebitza
senior
senior
Posts: 156
Joined: Wed Jul 25, 2007 10:30 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby bebitza » Mon Jul 30, 2007 9:21 am

--------------------------------------------------------------------------------

Am zis sa nu ma introduc,da nu pot sa rezist,ma mananca limba de mor.
Mai fetito...sau de fapt, ca sa ma fac inteles mai bine de tine,ar trebui sa scriu "fetitzo". Cine vrea sa faca medicina, trebuie sa o faca la stat. Tin sa iti aduc la cunostinta ca si Costi Ionita are diploma de stomatolog la particulara, asa cum si Becali a facut 2 ani de drept la Universitatea Ecologica. Cu gandul ca ai un iq mai mare decat cei doi, noi,astia de pe forum, iti recomandam "Carol Davila"
Nu stii daca medicina e "versata". Da ce e bebitzo facultatea pentru tine, vreun club de fite? Crezi ca mergi in Bamboo? Sa inteleg ca ASE-ul nu mai sun aasa de bine, ca toata lumea il face...tu ai vrea ceva mai "trendy" cu care sa te lauzi in fata baetzashilor de la bloc. Ai pretentia de chirurg din cate vad, insa, probabil, habar nu ai ce inseamna un examen de rezidentiat sau ani intregi in care va trebui sa tocesti mii de pagini din tratate care cantaresc undeva intre 2 si 10 kg .
Concluzie: " m-ai gandestete odata"

Bay baietel i-a veziti tu de cratita ta si nu te mai introduc. Pur si simplu am intrebat care e ai buna dintre Fac Titu Maiorescu si Carol Davila, in alta oridine de idei mai versata adica mai competenta adica mai bina si mi s-a data raspunsu ca e Carol Davilia..... Asa ca Baietel veziti naibi de rolul tau minuscul in societatae si nu te mai baga in seama degeaba. Nu sunt fitoasa, nu ma imbrac de firma, tata nu e bEcalli, sau mama nu e Penelope Cruz si nu ma plim in Bambo sau in nu stiuc e alt club de a lui Catalin Botezatu..... Am pus strict niste intrebari. Vreau sa fiu bine informata cand o sa optez ptr o facultate de medicina. Fac la cu taxa ptr ca nu sunt atat de tocilara ca sa intru la stat.. Am terminat clasa a 11a cu media 8.99 asa ca pana mea, fac ce vreau si ma duc unde vreau.
Oamenii se impart in doua categorii: cei care cauta sensul vietii fara sa-l gaseasca si cei care l-au gasit fara sa-l caute.
Cioran
Zambeste astazi, ca maine e mai greu :D

User avatar
bebitza
senior
senior
Posts: 156
Joined: Wed Jul 25, 2007 10:30 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby bebitza » Mon Jul 30, 2007 9:22 am

Imi cer scuze ptr toate greseli.
Oamenii se impart in doua categorii: cei care cauta sensul vietii fara sa-l gaseasca si cei care l-au gasit fara sa-l caute.
Cioran
Zambeste astazi, ca maine e mai greu :D

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Mon Jul 30, 2007 9:28 am

bebitza wrote:Imi cer scuze ptr toate greseli.

macar la scuze trebuia sa te chinui putin sa scrii corect.
:allright:

User avatar
bebitza
senior
senior
Posts: 156
Joined: Wed Jul 25, 2007 10:30 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby bebitza » Mon Jul 30, 2007 9:31 am

ciocalteu_PRM

Am observat ca pe siteul asta ca toata lumea se ia de toata lumea. Asa ca cum sa fac sa ma intelegi mai bine, ciocalteu, care esti rezident, ca probabil ti s-a umflat vena in tine si ai zis stai ca ma iau eu de asta ca eu imi permit, vine o mucoasa de la liceu si i-a uiteo.... Daia sunt doctorii rai si se uita in scarba la tine ptr tocmai din facultate ai afinitatea asta. Iti vine una cu mana rupa si tu o intrabi doamna da nu stiti sa folositi liftu?? da tu ca medic trebuia sa o intrebi ce va doare ? sau nu stiu eu ce... Asa ca "baietzel", nu te m-ai baga
Oamenii se impart in doua categorii: cei care cauta sensul vietii fara sa-l gaseasca si cei care l-au gasit fara sa-l caute.
Cioran
Zambeste astazi, ca maine e mai greu :D

User avatar
bebitza
senior
senior
Posts: 156
Joined: Wed Jul 25, 2007 10:30 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby bebitza » Mon Jul 30, 2007 9:32 am

greselile.
Oamenii se impart in doua categorii: cei care cauta sensul vietii fara sa-l gaseasca si cei care l-au gasit fara sa-l caute.
Cioran
Zambeste astazi, ca maine e mai greu :D

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Jul 30, 2007 10:02 am

bebitza wrote:ciocalteu_PRM

Am observat ca pe siteul asta ca toata lumea se ia de toata lumea. Asa ca cum sa fac sa ma intelegi mai bine, ciocalteu, care esti rezident, ca probabil ti s-a umflat vena in tine si ai zis stai ca ma iau eu de asta ca eu imi permit, vine o mucoasa de la liceu si i-a uiteo.... Daia sunt doctorii rai si se uita in scarba la tine ptr tocmai din facultate ai afinitatea asta. Iti vine una cu mana rupa si tu o intrabi doamna da nu stiti sa folositi liftu?? da tu ca medic trebuia sa o intrebi ce va doare ? sau nu stiu eu ce... Asa ca "baietzel", nu te m-ai baga


happy1.gif


daca tu te faci doctoritza io ma fac calugar benedictin.

habar n'ai ce inseamna versat, afinitate, capitolul cratima e un mare blanc in capul tau. si banuiesc ca esti si urata.

ps.s nu stiu parerea celorlalti colegi, dar eu nu apreciez faptul ca nu iti mai inchei mesajele cu "pupici"
ia te rog sa iti reconsideri atitudinea.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Mon Jul 30, 2007 11:00 am

Bebitza....Ami cer scuz ca team jegarit...adica jignit.
Pupici :D
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Mon Jul 30, 2007 11:04 am

Scuzatimi greselile de punctuatie
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

weeezer
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sun Sep 24, 2006 8:47 pm
Contact:

Postby weeezer » Mon Jul 30, 2007 11:13 am

DOAMNEEEEE :D
Cat tre sa mai tzip pe-aici? Imi zice si mie cineva dk s-au afisat undeva subiectele din anii trecuti si ce carti de grile ar fi indicate, pt admitere??

User avatar
bebitza
senior
senior
Posts: 156
Joined: Wed Jul 25, 2007 10:30 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby bebitza » Mon Jul 30, 2007 11:33 am

Nu imi bat gura pe nici unul nu am ce sa mai zic... Prostia e deosebit de mare.... Asa ca va las ca voi sunteti prea destepti ptr secolul asta ... sorry daca va simtiti...... Se numeste Bun Sit si acesta voi nu-l aveti... Puteti sa ma injurati ca nu mai spun nimic..... Nimic decat legat de medicina si daca cumva kooksee vei suferi de vreo afectiune si doresti sa vi in Bucuresti sa te tratezi te rezolv eu :D. Pupici all
Oamenii se impart in doua categorii: cei care cauta sensul vietii fara sa-l gaseasca si cei care l-au gasit fara sa-l caute.
Cioran
Zambeste astazi, ca maine e mai greu :D

User avatar
bebitza
senior
senior
Posts: 156
Joined: Wed Jul 25, 2007 10:30 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby bebitza » Mon Jul 30, 2007 11:36 am

Bun simt
Oamenii se impart in doua categorii: cei care cauta sensul vietii fara sa-l gaseasca si cei care l-au gasit fara sa-l caute.
Cioran
Zambeste astazi, ca maine e mai greu :D

User avatar
ore_ciudate
junior
junior
Posts: 72
Joined: Tue Apr 10, 2007 12:24 pm
Location: Onesti
Contact:

Postby ore_ciudate » Mon Jul 30, 2007 1:28 pm

bebitza...eu zic sa faci ASE-ul...sau..sincer nu stiu ce sa te sfatuiesc :)) de vorbit nu vorbesti corect, medie mare nu ai (sa stii ca 8.99 e o medie foarte mica pentru clasa a 11a..nu iti trebuie toceala ca sa ajungi mai sus ;) ) de invatat nu vrei sa inveti, facultatea la taxa vrei sa o faci..si pe deasupra suferi si de paranoia :)) Si eu sunt de aceeasi varsta cu tine si din cate am vazut de mine nu s-a luat nimeni pana acum ;)

User avatar
bebitza
senior
senior
Posts: 156
Joined: Wed Jul 25, 2007 10:30 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby bebitza » Mon Jul 30, 2007 1:52 pm

ore ciudate multumesc ptr sfat insa eu fac facultatea de medicina ptr ca vreau. De mica mi-am dorit acest lucru.. Nu inteleg de ce trebuie sa dau atatea explicatii.. cand sunt nervoasa scriu prost macar recunosc... Se pare ca tu nu ai prea citit mai nimic pe acest forum ptr ca daca citeai ai fi vazut ca toata lumea pe aici se cearta... Si te rog tineti va opiniile ptr voi. Aseul poate vrei sa-l faci tu... De cand am intrat pe acest forum toate discutiile s-au invartit in jurul acestui subiect mediocru. Daca tu esti mai desteapta si ti se pare ca 8.99 nu e medie buna felicitarile mele ptr tine se parec apoate tu ai terminat calasa a11a cu 10. Va rog incercati sa nu ma mai atacati ca scopul meu pe acest forum e cu totul altu nu sunt aici ca sa ma judece oamenii dupa cum vorbesc. Repet.... Am intrat ptr ca am vrut sa intreb ceva. Nu ma veti descuraja sa nu mai dau la medicina. Este visul meu de mica si ma p*** pe toti care ma tot bat la cap sa fac altceva. Sa vorbeasca in numele lor.
Imi cer scuze dar parerea mea e una si buna medicii nu trebuie sa fie rai ci buni eu nu sunt una dintre aceea si nici nu vreau daia nici nu mai vreau sa ma lansez in astfel de discuti.
Oamenii se impart in doua categorii: cei care cauta sensul vietii fara sa-l gaseasca si cei care l-au gasit fara sa-l caute.
Cioran
Zambeste astazi, ca maine e mai greu :D

jess
junior
junior
Posts: 54
Joined: Sat Dec 02, 2006 7:47 pm

Postby jess » Mon Jul 30, 2007 2:18 pm

mai, vad ca forumul asta face bine la gramatica...
bebitzo, nu mai fi suparata, exista un loc si pt tine la medicina,chiar daca la taxa...

jess
junior
junior
Posts: 54
Joined: Sat Dec 02, 2006 7:47 pm

Postby jess » Mon Jul 30, 2007 2:31 pm

pt weeezer sub care au picat la admitere in anii trecuti le gasesti tot in cartile cu grile facute de ei, ca deh trebuie sa le cumpere si pe ele cineva

mai sunt si unii care fac rost de ele de la ''un prieten care a avut o sora care a dat admiterea....'' asa ca mai intreaba-ti si tu colegii de clasa care vor sa taie oameni!

User avatar
bebitza
senior
senior
Posts: 156
Joined: Wed Jul 25, 2007 10:30 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby bebitza » Mon Jul 30, 2007 2:32 pm

jESS nu m-am suparat ci doar m-am simtit un pic aiurea si nu vad care e problema daca vreau sa fac la cu plata???
Oamenii se impart in doua categorii: cei care cauta sensul vietii fara sa-l gaseasca si cei care l-au gasit fara sa-l caute.
Cioran
Zambeste astazi, ca maine e mai greu :D

miki2283
senior
senior
Posts: 166
Joined: Mon Jun 18, 2007 9:26 pm
Location: wandering around

Postby miki2283 » Mon Jul 30, 2007 2:58 pm

bebitza draga am si eu o propunere pt tine : lasa te rog la o parte figurile de mare chirurg ca nu e cazu ...mai bine pune mana si mai citeste cate ceva,si dupa ( scuze, DACA ) intri la medicina si ai cine stie ce rezultate ravasitoare mai discutam ...Pana atunci insa nu ne mai pierde timpul degeaba cu laudele cu magnifica medie de 8.99 in cls a -11 a ca nu impresionezi p nimeni. Si in alta ordine de idei poate incerci sa faci ceva cu gramatica aia....nu de alta,dar degeaba iti pui pb ca iei 10 la BAC la bio,ca ma indoiesc ca in conditiile astea ai putea sa-l iei la romana

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Mon Jul 30, 2007 3:08 pm

Era reclama aia la Loto 6/49..."A fost un elev de nota....7"
:P
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

miki2283
senior
senior
Posts: 166
Joined: Mon Jun 18, 2007 9:26 pm
Location: wandering around

Postby miki2283 » Mon Jul 30, 2007 3:16 pm

lasa ma ca ea e chiar mai buna... e de 8,99 :D Si stii ce? Ma intreb ce specialitate chirurgicala isi doreste...nu de alta,dar dc tot s-a hotarat "de mica" :wink: pe chirurgie inseamna ca s-a gandit profund :twisted:

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Mon Jul 30, 2007 3:25 pm

Nu stiu,asta sa ne spuna ea. Dar sa stii ca saracii pacienti n-au nici o vina :lol:
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

weeezer
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sun Sep 24, 2006 8:47 pm
Contact:

Postby weeezer » Mon Jul 30, 2007 4:12 pm

Pana acum cred ca era unanim acceptat ca nimeni nu devine ceea ce si-a dorit "de mic". Eu de exemplu ma visam viitor pilot de avioane militare. Si se pare ca pana la urma voi deveni "doar" medic :lol:

P.S. Ba chiar mai mult decat atat, se zice ca cine zice in anul 1 "eu voi face cutare specializare", va ajunge sa faca altceva. Eu prin anul 1 ziceam ca o sa fiu chirurg. Prin anul 4 m-am razgandit :roll:

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Mon Jul 30, 2007 4:22 pm

da, şi eu în anul 1 voiam cardiologie, acum vreau sănătate publică sau igienă, da mai ştii că mă trezesc naiba chirurgă :lol: (apropo de torturarea limbii române), şi nici nu am sperat/ visat vreodată.

User avatar
amnezyca
senior
senior
Posts: 153
Joined: Thu Sep 07, 2006 9:24 pm
Location: bucuresti

Postby amnezyca » Mon Jul 30, 2007 5:05 pm

ciocalteu_PRM wrote:Era reclama aia la Loto 6/49..."A fost un elev de nota....7"
:P

"asta s eu ! un om ca tot omu' " :))))

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Mon Jul 30, 2007 5:25 pm

bebitza..daca deja speri sa fii "chirurga", vreau sa te intreb daca macar ai vazut vreodata sange sau vreunu cu vreo infectie din aia de simti ca tot spitalu se darama pe tine?
Ca daca iti imaginezi ca a fi chirurg e doar am intrat am taiat am cusut si iau banii/spaga deja sunt mari probleme acolo sus la procesor.
Rezidentul de chir e pe post de secretara, taxi, cel ce face comanda la pizza, aduce cafeaua si abia apoi daca mai ramane timp sa il incheie pe medicul de garda la sireturi.
Oricum te rugam da la medicina ..nu vreau sa jignesc pe nimeni ca deh fac si eu parte din aceasi tagma dar cineva a zis odata :Daca nu ai talent, da la medicina".
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Mon Jul 30, 2007 5:29 pm

weeezer wrote:Pana acum cred ca era unanim acceptat ca nimeni nu devine ceea ce si-a dorit "de mic". :lol:


by the way, stiu pe cineva care isi dorea sa se faca gunoier cand va fi mare. s-a facut medic pana la urma :lol:
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
bebitza
senior
senior
Posts: 156
Joined: Wed Jul 25, 2007 10:30 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby bebitza » Mon Jul 30, 2007 5:55 pm

Wow ce dulci sunteti toti..... Ok tatal meu lucreaza in medicina mama mea a vrut sa dea la facultatea de medicina insa datorita sistemului de ***** si a persoanelor de ***** din romania nu a mai facut nimic. Am aparut eu pe lume si a avut grija de mine. Daca am vazut o injectie in viata mea da ... daca am vazut sange da.... Am invatat sa-mi iau singura sange ptr ca mai tot timpul sunt bolnava. de ce imi doresc sa ajung chirurg ptr ca ma consider un om competent ptr asa ceva, ptr ca stiu ca o sa fac aceasta meserie cu placere, ptr ca vreau sa ajut oameni, sau ii fac bine. Da e posibil ca in timpul facultatii sa=mi schimb optiunea, nu e nici o problema, ce specializare voi face pana la urma nu stiu.. incerc intotdeauna sa-mi urmez visele si sa le indeplinesc. Puteti sa ziceti ce vreti eu tot ca mine fac. Altceva nu ma vad facand. Nu o sa fac Facultatea e Medicina doar de dragul de a o face cum vad ca sunt unii pe aici, ci o fac ptr ca asta imi doresc. Cred ca este cea mai mare satisfactie sa faci ceea ce iti doresti. Multumesc tuturor ptr cuvintele frumoasele ce mi le spuneti chiar o sa fiti niste doctorii emancipati si strong. Oricum foarte putini tineri isi mai doresc sa mai faca facultatea de medicina datorita orelor multe si sistemului infect dar dupa cum am mai spus Medicina e o activitate ce te disciplineaza intr-un fel sau altu, care iti creeaza o oarecare conduita, te invata sa traiesti sanatos, te invata cum sa treci peste momente critice. Dece sa fac altceva care poate nu as face la nivelul meu si poate nu as face cu placere cand pot sa fac exact ceea ce-mi doresc. App cand eram mica imi doream sa ma fac dansatoare nici decum medic. Faza cu medicina o am din clasa a5a. Acum fiecare copil cand e mic isi doreste ceva si poate nu ajunge. Dar eu vorbeam ca mi-am dorit de la o anumita varsta cand stii ce se intampla in jurul tau. Am avut noroc de niste parintii minunati care intotdeauna m-au incurajat si au fost alaturi de mine, iar prin iubirea si dedicatia lor am invatat sa arat aceasta dragoste si altora. Asa ca din bun simt incercati sa intelegeti ca nu am nimic cu nimeni nu imi place sa se vb urat despre mine ptr ca nu ma cunoasteti, toti suntem pe aces site sa discutam despre medicina.
Oamenii se impart in doua categorii: cei care cauta sensul vietii fara sa-l gaseasca si cei care l-au gasit fara sa-l caute.
Cioran
Zambeste astazi, ca maine e mai greu :D

User avatar
bebitza
senior
senior
Posts: 156
Joined: Wed Jul 25, 2007 10:30 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby bebitza » Mon Jul 30, 2007 5:55 pm

Wow ce dulci sunteti toti..... Ok tatal meu lucreaza in medicina mama mea a vrut sa dea la facultatea de medicina insa datorita sistemului de ***** si a persoanelor de ***** din romania nu a mai facut nimic. Am aparut eu pe lume si a avut grija de mine. Daca am vazut o injectie in viata mea da ... daca am vazut sange da.... Am invatat sa-mi iau singura sange ptr ca mai tot timpul sunt bolnava. de ce imi doresc sa ajung chirurg ptr ca ma consider un om competent ptr asa ceva, ptr ca stiu ca o sa fac aceasta meserie cu placere, ptr ca vreau sa ajut oameni, sau ii fac bine. Da e posibil ca in timpul facultatii sa=mi schimb optiunea, nu e nici o problema, ce specializare voi face pana la urma nu stiu.. incerc intotdeauna sa-mi urmez visele si sa le indeplinesc. Puteti sa ziceti ce vreti eu tot ca mine fac. Altceva nu ma vad facand. Nu o sa fac Facultatea e Medicina doar de dragul de a o face cum vad ca sunt unii pe aici, ci o fac ptr ca asta imi doresc. Cred ca este cea mai mare satisfactie sa faci ceea ce iti doresti. Multumesc tuturor ptr cuvintele frumoasele ce mi le spuneti chiar o sa fiti niste doctorii emancipati si strong. Oricum foarte putini tineri isi mai doresc sa mai faca facultatea de medicina datorita orelor multe si sistemului infect dar dupa cum am mai spus Medicina e o activitate ce te disciplineaza intr-un fel sau altu, care iti creeaza o oarecare conduita, te invata sa traiesti sanatos, te invata cum sa treci peste momente critice. Dece sa fac altceva care poate nu as face la nivelul meu si poate nu as face cu placere cand pot sa fac exact ceea ce-mi doresc. App cand eram mica imi doream sa ma fac dansatoare nici decum medic. Faza cu medicina o am din clasa a5a. Acum fiecare copil cand e mic isi doreste ceva si poate nu ajunge. Dar eu vorbeam ca mi-am dorit de la o anumita varsta cand stii ce se intampla in jurul tau. Am avut noroc de niste parintii minunati care intotdeauna m-au incurajat si au fost alaturi de mine, iar prin iubirea si dedicatia lor am invatat sa arat aceasta dragoste si altora. Asa ca din bun simt incercati sa intelegeti ca nu am nimic cu nimeni nu imi place sa se vb urat despre mine ptr ca nu ma cunoasteti, toti suntem pe aces site sa discutam despre medicina.
Oamenii se impart in doua categorii: cei care cauta sensul vietii fara sa-l gaseasca si cei care l-au gasit fara sa-l caute.
Cioran
Zambeste astazi, ca maine e mai greu :D

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Mon Jul 30, 2007 5:56 pm

Intre unii medici si gunoaie exista o legatura, sa stii. :D
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Mon Jul 30, 2007 6:01 pm

Aoleu bebitzo,tatal tau e medic? Incep sa ma gandesc de 2 ori daca o sa fac copii, s-ar putea sa iasa ca tine :twisted:
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Mon Jul 30, 2007 6:05 pm

cred ca exista mai multe legaturi: asemanari, deosebiri, cauza-efect, simpatie, antipatie, o gramada.
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Mon Jul 30, 2007 6:06 pm

oki oki..nu te aprinde..daca e asa cred ca mai putin de un sfert din cei ce posteaza se cunosc..sau chiar mai putin.
NU e nimic rau in a'ti urmari visele..doar sa nu urmaresti un cosmar. In Medicina nu ai sa gasesti decat durere, gonoree si ciuperci (citat modificat din Parazitii)..veselie e asa..cand mai intri pe forum..mai indrugi una alta..mai faci o greseala gramaticala si iti sare juma de forum in cap..dar e si acest lucru un mod de a te destresa si a scapa de neplacerile ce te asteapta dupa ce inchizi pagina de web.
Revenind.. bravo ca esti motivata..brava ca stii ce vrei sa faci..cei de aici care ti'au dat cu flit au vrut mai poetic sa iti spuna ca ai grija ce alegi ca aici nu e k in Er sau Chicago Hope sau alte filme cu medicici (a se vedea city of angels).
cam atat.
Vb ta..pupicutzi
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
ore_ciudate
junior
junior
Posts: 72
Joined: Tue Apr 10, 2007 12:24 pm
Location: Onesti
Contact:

Postby ore_ciudate » Mon Jul 30, 2007 6:40 pm

bebitzule..suferi de paranoia..tare de tot. Si ca sa iti raspund la postul dat la adresa mea..am cam citit de pe acest forum destule..nu mi se pare chiar asa. Tu vezi totul altfel.
ASE-ul..da..poate mi-ar place sa il fca mai ales ca as vrea sa devin medic stomatolog si dupa nu ar strica sa stiu cum sa imi pun la punct propriul meu cabinet ;)
8,99 e medie proasta..din toate punctele de vedere. Nu am avut 10..9,85..e o mare diferenta intre 10 si media mea. A mea se obtine FOARTE usor ;)
a..si vezi ca toata lumea are dreptul sa isi exprime parerile..fie ele bune sau rele :P

ca sa fiu in "trend" pupici

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Mon Jul 30, 2007 7:18 pm

GIGN-neu wrote:inca un vis facut praf. :(


daca asta nu e replica de oscar nu stiu ce poate sa fie!!!
bravo' gigi, bravo'!

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Mon Jul 30, 2007 8:21 pm

mie imi place ca inca activeaza.si cand te gandesti ca acum 2 ani cand a intrat prima data pe imed.....
Red Apple

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue Jul 31, 2007 12:43 am

bebitza wrote:imi doresc sa ajung chirurg ptr ca ma consider un om competent ptr asa ceva, ptr ca stiu ca o sa fac aceasta meserie cu placere, ptr ca vreau sa ajut oameni, sau ii fac bine.


eeee, daca esti competenta se schimba situatia. de ce nu ai zis asa de la inceput?


bebitza wrote:Dece sa fac altceva care poate nu as face la nivelul meu si poate nu as face cu placere cand pot sa fac exact ceea ce-mi doresc.


pottytrain5.gif

bebitza wrote:toti suntem pe aces site sa discutam despre medicina.

nu toti. eu de exemplu intru sa ma dixtrez cu din astia ca tine.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Tue Jul 31, 2007 1:27 am

ma am citit si eu topicu' asta. nu stiu ce sa zic... nu ma pot lauda cu punctajul meu imputit la examen dar din cate am vazut motivatia lui bebitza e destul de normala. in general toti care vin pe aici vin din placere fara sa stie ce ii asteapta (nu ca eu as sti). dar de la astea la a spune ca esti competent pentru chirurgie e cam exagerat. in afara de asta mi se pare cam aiurea sa intri pe forumu asta sa te certi cu lumea. si de mine poate s-au mai luat cate unii da nu are rost sa le raspunzi. cam atat. :roll:
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Tue Jul 31, 2007 9:51 am

de parca te intreaba cineva lesina cand ii zici ca ai intrat cu 9.20 sau chiar si cu 10 avand in vedere ca acuma testele sunt scoase cu 2 ani inainte si din alea 300 de grile se dau minim 100. A...si sa nu uitam ca se are grija si de faptul ca multi au fost genii inca din liceu si la bacalaureat au avut o doza de sclipire si au luat cu incredibila nota de 10.00 sau mai mult.
Trebuie doar sa ai grija sa intri printre aia ce nu platesc statului taxa k banii aia de la mama si tata sa nu se duca aiurea macar.
In rest...e k oriunde..vrei sa faci ceva trebuie sa tragi tare..daca vrei sa treci prin medicina k prin Ase..se poate nu e problema..nu e tragic..doar ca sa faci un ase de 6 ani si apoi sa ai jumatate din salariul unuia ce termina ase'ul e asa..
My advice..vrei bani..vrei fete in roz si baieti cu tricou cu muschi...cauta in alta parte..desi am trecut zilele astea pe la facultate cand s'a dat admiterea si am zis...e..placut(a) e sa fii in anul I... :D :D :D
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Tue Jul 31, 2007 11:26 am

daca "sorta" avea 9.80 si la 9.00 erai geniu...trag concluzia ca nu avea cums a fie mai mult decat genial. Deci e ori f norocoasa ori foarte descurcareata. :lol:
Red Apple

User avatar
serp
junior
junior
Posts: 65
Joined: Wed Mar 07, 2007 4:26 pm

Postby serp » Thu Aug 02, 2007 8:42 pm

bebitza wrote:Wow ce dulci sunteti toti..... Ok tatal meu lucreaza in medicina mama mea a vrut sa dea la facultatea de medicina insa datorita sistemului de ***** si a persoanelor de ***** din romania nu a mai facut nimic. Am aparut eu pe lume si a avut grija de mine. Daca am vazut o injectie in viata mea da ... daca am vazut sange da.... Am invatat sa-mi iau singura sange ptr ca mai tot timpul sunt bolnava. de ce imi doresc sa ajung chirurg ptr ca ma consider un om competent ptr asa ceva, ptr ca stiu ca o sa fac aceasta meserie cu placere, ptr ca vreau sa ajut oameni, sau ii fac bine. Da e posibil ca in timpul facultatii sa=mi schimb optiunea, nu e nici o problema, ce specializare voi face pana la urma nu stiu.. incerc intotdeauna sa-mi urmez visele si sa le indeplinesc. Puteti sa ziceti ce vreti eu tot ca mine fac. Altceva nu ma vad facand. Nu o sa fac Facultatea e Medicina doar de dragul de a o face cum vad ca sunt unii pe aici, ci o fac ptr ca asta imi doresc. Cred ca este cea mai mare satisfactie sa faci ceea ce iti doresti. Multumesc tuturor ptr cuvintele frumoasele ce mi le spuneti chiar o sa fiti niste doctorii emancipati si strong. Oricum foarte putini tineri isi mai doresc sa mai faca facultatea de medicina datorita orelor multe si sistemului infect dar dupa cum am mai spus Medicina e o activitate ce te disciplineaza intr-un fel sau altu, care iti creeaza o oarecare conduita, te invata sa traiesti sanatos, te invata cum sa treci peste momente critice. Dece sa fac altceva care poate nu as face la nivelul meu si poate nu as face cu placere cand pot sa fac exact ceea ce-mi doresc. App cand eram mica imi doream sa ma fac dansatoare nici decum medic. Faza cu medicina o am din clasa a5a. Acum fiecare copil cand e mic isi doreste ceva si poate nu ajunge. Dar eu vorbeam ca mi-am dorit de la o anumita varsta cand stii ce se intampla in jurul tau. Am avut noroc de niste parintii minunati care intotdeauna m-au incurajat si au fost alaturi de mine, iar prin iubirea si dedicatia lor am invatat sa arat aceasta dragoste si altora. Asa ca din bun simt incercati sa intelegeti ca nu am nimic cu nimeni nu imi place sa se vb urat despre mine ptr ca nu ma cunoasteti, toti suntem pe aces site sa discutam despre medicina.


fetito, io o sa fiu scurt. (1) esti semi-analfabeta, faci greseli mari de gramatica si sintaxa. (2) esti surescitata, penibila si ai o gandire fixate pe anumite elemente. mai pe romaneste, incuiata si necitita.

sansele tale sa intrii la medicina sunt mari; la taxa, evident, intra toti acolo, ce-ti imaginai? capacitatea ta intelectuala, evidentiata rapid, cred ca din 10 randuri scrise, este sub ce ti-ar trebui pt buget. mi-e lene si scarba sa mai citesc ce aberezi tu pe acolo, asa ca zic asta pornind de la ideea ca ai da examenul la anu.

(3) esti o tipica gospodina cvasiemancipata, telenovelista si rupta de realitate. daca nu poti face diferenta dintre medicina la stat si cea de la titu (am dubii ca exista), devine foarte clar ce vid ai pe undeva pe sus.

nu vreau sa te jignesc. fiecare poate cat il duce sacu. tu, la fel ca toti, ai sacu tau, mare-mic, asa cum e el. nu mai te arunca in discutii penibile pe forum. nu vezi ca nimeni nu-ti ia aparare si toti te iau peste picior?

iti dau o singura recomandare: pune mana pe carte, belestristica si bio/chimie, lasa efuziunile sentimentale demne de romane de kko acasica si nu te mai adanci in ciocolata p'aci.

succes la admitere.

joaosatan
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 12, 2006 4:40 pm

Postby joaosatan » Thu Aug 02, 2007 9:04 pm

lolzz. ce penibil. dar tare amuzant. nu am mai ras asa de mult timp

domnita draga, nu intereseaza pe nimeni ce medii ai avut tu. in admiterea la medicina nu intra nici o medie in calcul, nici din liceu, nici din clasa a 5 a.

cum zicea cineva daca nu faci diferenta intre carol si titu, e jale. si asa apar facultati de medicina in toate orasele tari, mai bine mergi la galati, sau in alta parte ca sincer nu te vad intrand nici la carol, nici la titu.

nu mai zic nimic de problemele de gramatica, toti le avem, dar totusi

vrei chirurgie, e visul tau??? cum ai zis. si asa esti bolnava tot timpu.

eu zic sa nu te mai agiti. starnesti doar amuzamentul celor de pe forum.

sanatate.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests