Se strang semnaturi pt fiziologie

care ne mananca zilele
User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Sat Sep 23, 2006 5:42 pm

nu. keep trying
hai ca aici nu va cronometreaza nimeni. chiar sunt curioasa cati raspund corect. in afara de aia care erau acolo cand ne-a spus zagrean raspunsul....
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Sat Sep 23, 2006 6:25 pm

Eu sunt rezident la psihiatrie, dar, hai sa vedem. Eu zic ca VCI, pentru ca dreneaza atât ficatul (unde gastrina a ajuns prin vena porta de la celulele G), dar si de la toate celelalte teritorii unde gastrina a ajuns pe cale arteriala dar n-a fost folosita. Am zis o mare tâmpenie? E scuzabil, sunt doar un rezident la psihiatrie :D

Sucul gastric normal ca nu e, in artera hepatica nu sunt motive sa existe o concentratie mai mare decât in VCI, de unde de fapt a si ajuns in AH to begin with.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

irina_maria
junior
junior
Posts: 28
Joined: Fri Aug 18, 2006 4:00 pm
Location: bucuresti

Postby irina_maria » Sat Sep 23, 2006 8:13 pm

nu credeti k e timpul sa nu n mai plangem si sa luam atitudine?Cu semnaturile nu sh c o sa faceti ..cu c argumente vreti sa va duceti la recotrat?k c?k pikm p kpete?Ceilalti cum iau?Altii cum reusesc sa ia note mari si restul nu?Nu credeti k e si la noi o problema?asa e usor sa aratam profesorul cu degetul...Va treb k n anul 2 sa depunem mai mult efort..eu n am invazzat in cursul anului fizio si aveam pretentia sa l iau in vara..ei bine am pikt..Nu sunt deacord cu sistemul d intrebari proiectate,cu raspunsul intr un minut dar e clar ca lucrurile nu s vor schimba Din kte am inteles e o metoda occidentala nu e nimic incorect kre sa l sileasca p dn-ul dr Zagrean sa adopte metoda clasica...Cat despre carti...mie mi s au parut suficiente notele d curs si guyton Si dc ni s va oferi o ktre cu grile..cu c o sa schimbe asta situatia? :?: k materia tot treb sa o invatam.Si oricum sistemul asta nu cred k arata neaparat cine stie si cine nu;) Sa fim sinceri s poate lua examenul dc esti serios in timpul anului si inveti constant si raspunzi doar la c stii
Nu cere sa se întâmple lucrurile dupa cum vrei, ci voieste-le asa cu se întâmpla; si-ti va merge bine.

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Sat Sep 23, 2006 8:15 pm

Leon a fo invins!!!!! bv irinuka :D

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Sep 23, 2006 9:28 pm

cosmina scrie pe unde intelegi.
aici era invers decat crezi tu.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

irina_maria
junior
junior
Posts: 28
Joined: Fri Aug 18, 2006 4:00 pm
Location: bucuresti

Postby irina_maria » Sat Sep 23, 2006 9:56 pm

kooksee wrote:cosmina scrie pe unde intelegi.
aici era invers decat crezi tu.
waai c rautacios esti...c ai cu micuzza?fiekre s crie c intelege si c gandeste nuh? :?:
Nu cere sa se întâmple lucrurile dupa cum vrei, ci voieste-le asa cu se întâmpla; si-ti va merge bine.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Sep 23, 2006 10:01 pm

ea mai mult scrie decat gandeste
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

irina_maria
junior
junior
Posts: 28
Joined: Fri Aug 18, 2006 4:00 pm
Location: bucuresti

Postby irina_maria » Sat Sep 23, 2006 10:51 pm

kooksee wrote:ea mai mult scrie decat gandeste
dah dah si u stii asta pt k..?? ah dah u l stii p toate....damn...cum d am uitat/..?nu crezi k prin astfel d observatii d deviaza d la subiect rau?zic si eu k un muritor d rand c sunt stimabile :P
Nu cere sa se întâmple lucrurile dupa cum vrei, ci voieste-le asa cu se întâmpla; si-ti va merge bine.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Sat Sep 23, 2006 11:47 pm

vlad stroescu wrote:Eu sunt rezident la psihiatrie, dar, hai sa vedem. Eu zic ca VCI, pentru ca dreneaza atât ficatul (unde gastrina a ajuns prin vena porta de la celulele G), dar si de la toate celelalte teritorii unde gastrina a ajuns pe cale arteriala dar n-a fost folosita. Am zis o mare tâmpenie? E scuzabil, sunt doar un rezident la psihiatrie :D

Sucul gastric normal ca nu e, in artera hepatica nu sunt motive sa existe o concentratie mai mare decât in VCI, de unde de fapt a si ajuns in AH to begin with.

neah, keep trying
da' nu-i nimic, catedra de fiziologie apreciaza efortul :oops:
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

IlLuce
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Sep 18, 2006 8:37 pm

Postby IlLuce » Sun Sep 24, 2006 4:55 am

uite un exemplu de grila, care pe mine m-a intrigat teribil, mai ales la raspuns...suna ceva de genul..."care edste concentratia maxima a iodului din celulele acinoase ale tiroidei fata de concentratia plasmatica?"
Variantele de raspuns erau: 30, 50, 150, 250.
In CURS scria clar: valori normale 30-50, valori maxime patologice 250-300.
La corectura, o colega de-a mea a cerut sa isi vada grila corectata. Ghicitzi ce? Raspunsul considerat corect era 30!!! Dar vai, ce stundenti idioti sintem cand sustinem ca sistemul e cel putin un pic aiurea!

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Sun Sep 24, 2006 8:07 am

Ati reclamat grilele astea la prof/asistentii sai? Eventual si cu argumente. De exemplu, la aia cu gastrina (care e pana la urma raspunsul? AH? De ce?) puteti argumenta ca intre teorie si evidence-based e o mare distanta, si ca intrebarea ar trebui reformulata.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sun Sep 24, 2006 9:42 am

cred ca aici ar fi de ajutor Radu sa ne confirme grilele astea.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Sun Sep 24, 2006 12:46 pm

IlLuce wrote:uite un exemplu de grila, care pe mine m-a intrigat teribil, mai ales la raspuns...suna ceva de genul..."care edste concentratia maxima a iodului din celulele acinoase ale tiroidei fata de concentratia plasmatica?"
Variantele de raspuns erau: 30, 50, 150, 250.
In CURS scria clar: valori normale 30-50, valori maxime patologice 250-300.
La corectura, o colega de-a mea a cerut sa isi vada grila corectata. Ghicitzi ce? Raspunsul considerat corect era 30!!! Dar vai, ce stundenti idioti sintem cand sustinem ca sistemul e cel putin un pic aiurea!

Bai la grila asta chiar nu era problema, scrie maaare si clar in Nicolescu " in tiroida iodul se cocentreaza de 30 ori sau mai mult fata de plasma". ce naiba, stai sa citesti din cursurile alora..pai daca era sa invat dupa cursurile de apa si echilibru hidric ale lui ferechide, de mult eram praf....
Da, raspunsul la aia cu gastrina e AH, zice Mr Z. E ceva legat de secretia paracrina, ajunge in torentul venos, si apoi ca sa stimuleze alte celule secretoare trece in cel arterial, care le hraneste...citez" celulele alea G nu stau una langa alta si zic na ba si tie niste gastrina"

edit: stai linistit, kooksee, nu suntem niste mincinosi care vor sa impresioneze p-aci cu grile false...ar trebui sa lucrezi la catedra de fiziologie, ai face o treaba buna in "cresterea stimei de sine a studentului".
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sun Sep 24, 2006 1:17 pm

eu te sfatuiesc sa stai si sa citesti de mai multe ori inainte sa sari cu reply-ul.
prin confirmare aveam in vedere sa enunte corect grila (nu "eu parca imi aduc aminte ca")
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Sun Sep 24, 2006 1:37 pm

unde a zis cineva "eu parca imi aduc aminte ca"? las-o moarta ca macane...
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
radu
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:51 pm

grile..

Postby radu » Sun Sep 24, 2006 2:10 pm

am facut rost pentru voi de grila incriminata(cea cu gastrina). O supun spre dezbatere publica (daca considerati ca aveti ce dezbate pe marginea ei). In plus mai facem publica o alta grila pt care noi consideram ca trebuie sa ganditi un pic si nu sa recitati pagina cartii. Rox povestea cu "Mr. Z spune ca.." este pura speculatie. va las sa decideti cat de dificile sunt grilele respective.

In faza cefalica a secretiei gastrice concentratia cea mai mare de gastrina este in:
A. vena porta
B. vena cava inf
C. sucul gastric
D. artera hepatica

Colecistokinina:
A este sintetizata de celulele endocrine ale mucoasei gastrice
B. este cel mai puternic stimulator al secretiei biliare
D. este in concentratie mai mica in sangele aortic fata de cel din vena porta
E. administrata pe cale bucala, determina evacuarea veziculei biliare

Si ca o dovada ca daca sunteti responsabili examenul nu e asa de greu, vreau sa va spun ca din seria de azi de anul II din 48 au trecut 43 (cu aceleasi intrebari de asta vara).

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Sun Sep 24, 2006 2:57 pm

si raspunsul NU e A hepatica? asta ne-a spus chiar zagrean la dezbatere, asa ca daca nici intre voi nu va intelegeti, noi ce sa mai intelegem...si NU e pura speculatie, fiindca eram acolo. chiar in randul 3. poate ca nu vad foarte bine, dar de auzit aud perfect. mai ales atunci cand ma intereseaza .
puteti sa spuneti orice atat timp cat nu am cum sa va contrazic. dar am fost acolo si am auzit eu cu urechile mele cand domnul leon zagrean, seful catedrei de fiziologie, a spus ca raspunsul era "artera hepatica".
si da, si grila cu colecistokinina a fost discutata...daca ati fi fost acolo ar trebui sa stiti asta. n-a intrebat nimeni nimic de ea, tocmai fiindca ne-a fost explicata. nu suntem totusi idioti, cum am mai zis, si nici nu facem valuri degeaba, asa cum tot incercai sa ne "scoateti" din povestea asta...
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
grasuX
senior
senior
Posts: 142
Joined: Sat Sep 16, 2006 11:13 am
Location: Bucuresti

Re: precizari..

Postby grasuX » Sun Sep 24, 2006 3:56 pm

radu wrote:1.kooksee , si cei mai "batrani" au inteles logica acestui tip de examen. Este in natura studentului sa fie nemultumit si sa mai vrea mereu cate ceva. Grile cu punctaj negativ au fost cu multi ani inaintea experimentului de doi ani cu examenul scris. Faptul ca strangeti semnaturi impotriva profesorului nu o sa schimbe maniera de examinare, este o maniera care a fost votata in unanimitate in catedra. Noutatea consta in impartirea notei voastre in trei componente - una din timpul anului, una din grila si una din oral. Iar statistica vis-a-vis de acest sistem de examinare este extrem de incurajatoare, pentru ca a crescut nivelul de cunostinte in randul studentilor. Dupa ce o sa treaca cativa ani peste voi o sa recunoasteti cu mana pe inima ca o sa stiti mai multa fiziologie asa decat daca examenul ar fi fost mai facil. IAR DACA EXISTA UN STUDENT CARE VINE LA MINE RADU BRAGA SA IMI SPUNA CA EL A INVATAT GUYTONUL IN ROMANA (CARTE FACUTA PENTRU ASISTENTI MEDICALI) SI A PICAT EXAMENUL EU IL IAU DE MANA SI MERG LA PROFESOR SI O SA FIU PRIMUL CARE O SA CONTEST ACEST SISTEM (si pot sa va spun ca imi revendic in oarescare masura drepturile de implementare asupra acestui stil de examen alaturi de profesor si cativa colegi). Mai mult exista cativa profesori de la alte catedre care urmaresc sa introduca metoda de examinare si la ei in catedra. Iar sistemul este 100% occidental, va spune o persoana care nu este foarte departe de varsta voastra (am terminat in 2002) si care a avut ocazia sa vada ce inseamna sa faci invatamant academic in tari occidentale de prima mana. Este conceput sa va oblige sa fiti prezenti si sa va manifestati activ in timpul anului, asigura o triere fara risc de frauda a celor care stiu, si un examen oral care sa certifice ca rezultatele obtinute nu sunt intamplatoare.
2. Filozofia grilei negative e simpla: RASPUNZI NUMAI LA CE STII. Grila simpla clasica favorizeaza studentul cu pana la 30%. Noi vrem sa stim exact cat stiti. In plus ati ales o profesie in care nu aveti voie sa gresiti, si acest lucru trebuie inteles din primii ani. Si eu am trecut prin facultate, si eu am injurat profesori la unele examene, pentru ca ulterior sa inteleg ca asa a fost mai bine pentru mine din punct de vedere al cunostintelor acumulate. Si apoi vi se cere sa identificati 10 intrebari corecte! asta inseamna ca pragul de trecere e la 20%! Noi in catedra am facut zilele astea un experiment: am intrebat studentii care ar fi pragul de trecere sugerat de ei daca grila ar fi clasica (fara negative) Raspuns unanim: 50%. In varianta clasica trecea din seria respectiva o singura persoana, cata vreme cu grila negativa u trecut 23.. asa ca exista suficienta indulgenta din partea noastra atunci cand va cerem sa identificati 10 raspunsuri corecte din 50. Si ca sa nu spuneti ca sunt grilele de vina, va spun ca acestea au fost folosite pe generatii intregi de studenti, si s-au luat foarte multi de zece pe aceste grile, deci se poate daca invatati. Referitor la proiectie, ne-am saturat sa facem politie. Kooksee a spus mai devreme si pot sa certific si eu care am dat ca student tot grila negativa la fizio pe hartie, ca nu era greu sa identifici colegi cu aceeasi grila si sa copiezi.. Si va pot spune ca nu este nimic mai frustrant pentru un student care invata sa vada ca un coleg care este tabula rasa ia mai mult ca el prin frauda. iar timpul de 60 de secunde este arhisuficient pentru o persoana care invata, ca sa raspunda. noi am verificat si in randul studentilor la 80% din intrebari se raspunde in primele 20 de secunde.
3. CONCLUZIE: suntem deschisi la sugestii, la feedback constructiv. Kooksee iti multumesc pt disponibilitate, astept cu interes sugestiile tale. Iar pentru studentii care nu au dat inca examenul.. nu stiu cum sa va spun sa INVATATI! aveti niste carti afisate pe pag de web. Nu conteaza din care cititi. DACA INVATATI ESTE IMPOSIBIL SA NU TRECETI, sunt mai multe grile banale decat va imaginati. Si va mai pot GARANTA ca in afara de restante mai mult de un rere NU o sa existe (cum a fost in alti ani), iar cei care nu invata NU O SA TREACA. Asa ca va doresc spor la invatat, sunt deschis la sugestiile voastre constructive, daca aveti nelamuriri intrebati, chiar sunt de partea voastra.

Dumneavoastra aveti in mare parte dreptate cu privire la acest sistem de examinare (si io am picat in vara examenul am bifat prea multe raspunsuri da asta e alta poveste). Eu as vrea sa duc discutia in alta zona. Au fost o gramada de studenti care nici nu prea au dat pe la fac sau daca au dat n-au fost deloc de fiziologie si au luat examenul...miraculos nu? Eu totusi am invatat o parte din materie si altii care nici n-au dat pe la LP si nush unde e catedra de fizio au luat. Deci, domnule Braga multora nu le convine sistemul de notare iar altora cum sunt eu nu le convine ca la catedra de fizio se da spaga la greu. Stiu vreo 2 cazuri din seria mea care au nu fost pe la LP deloc si totusi au luat. Stiu si eu si toata lumea ca acolo se ia spaga la greu si toti handicapatii promoveaza anu. Trebuie facuta curatenie la greu pe acolo. Adica faptul ca noi nu vedem raspunsurile corecte spune multe despre magariile care se petrec acolo. Ca sa citez pe cineva de pe forum "e ceva putred in catedra de fiziologie", si pute rau de tot.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sun Sep 24, 2006 4:44 pm

pai vino aici cu o dovada.
astea cu "stim cu totii" nu sunt argumente.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
grasuX
senior
senior
Posts: 142
Joined: Sat Sep 16, 2006 11:13 am
Location: Bucuresti

Postby grasuX » Sun Sep 24, 2006 5:07 pm

kooksee wrote:pai vino aici cu o dovada.
astea cu "stim cu totii" nu sunt argumente.

Tu ai dreptate intr-adevar ca trebuie o dovada.... Oricum nu se va schimba nimic nici cu dovada nici fara asa mai bine inchei subiectul si sper sa iau examenul pana la urma

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Sun Sep 24, 2006 7:11 pm

rox wrote: nu suntem totusi idioti, cum am mai zis, si nici nu facem valuri degeaba, asa cum tot incercai sa ne "scoateti" din povestea asta...


Am citit si eu pe aici si n-am vazut sa fi zis cineva ca ati fi "idioti" sau ca ati "face valuri", etc. Acest topic a fost respingator de la inceput, prin felul in care s-a "protestat". Grosolanii nesarate, acuzatii gratuite... Cred de aici a venit reactia imediata a unora dintre noi. Eu personal sunt de acord sa fiti vehementi, insa intr-un mod demn de voi. Uite, vehementa lui rox imi place mult mai mult decât "capilor" protestului, desi mai e inca de lucrat.

De ce nu incepeti prin a face o lista cu toate grilele pe care le considerati dubioase, pe care sa o prezentati profesorului, cu argumentele voastre, bine verificate in prealabil? Daca ati fost depunctati pe nedrept, atunci e chiar nevoie sa va aparati drepturile, insa nu ca la stadion, nu in jargon de cartier, ci in limbaj academic. Credeti-ma, argumentele voastre vor capata o forta nebanuita.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
radu
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:51 pm

Postby radu » Sun Sep 24, 2006 8:49 pm

touche vlad! din pacate exista o perioada de tranzitie in primii ani de facultate de la spiritul rebel caracteristic liceului la o atitudine mai responsabila, respectoasa si nu in ultimul rand respectabila. Oricum sunt convins ca impactul vorbelor tale si a celor care sunt "mai mari" valoreaza mai mult decat ale mele, ca deh sunt parte implicata:))

va propun la grile de acum incolo sa notati pe verso-ul formularului intrebarile care vi se par dubioase si cu unu-doua argumente daca aveti timp.. o sa fac aceasta propunere si profesorului pentru a intra in practica curenta.

rox, nu am fost de fata la discutia cu profesorul pe care o prezinti. pot insa sa iti spun ca la corectura raspunsul corect considerat a fost cel cu vena porta. de asemeni imi exprim indoiala ca profesorul ar fi putut sa spuna asa ceva, si sunt sigur ca daca ar fi spus trebuia sa argumenteze cumva (poate poti da mai multe detalii); in plus ma indoiesc ca nu ar fi fost combatut instant de voi in momentul in care ar fi afirmat asa ceva.

iar relativ la spaga.. daca ai informatii pune-le pe masa. Eu unul sunt reformist total, am avut ocazia sa vad si sa lucrez cu altii din tari mai rasarite, si am ramas aici cu convingerea ca o sa fie mai bine si ca nu construiesc in zadar, am si sprijinul total al profesorului in acest sens. faptul ca noi cei din catedra am ales transparenta cred ca este primul argument antispaga. Daca tu ai vreo informatii ca cineva din catedra a primit spaga, vino la profesor, ai garantia confidentialitatii, si o sa se ia masuri. In acest sens aveti o putere deosebita, faceti o lista de semnaturi daca cineva va pretinde spaga, iar persoana respectiva are toate sansele sa zboare instant din invatamant. Exista inclusiv o directie extrem de activa infiintata de Ministerul Educatiei anul acesta in acest sens. Fara dovezi insa, ai toate sansele sa fii considerat la fel de ridicol ca si autorii caricaturilor de la inceputul topic-ului.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Sun Sep 24, 2006 9:34 pm

Cu riscul de a ma repeta si de a plictisi pe careva, sustin sus si tare ce am mai spus: cele 2 grile date drept exemplu au fost discutate cu domnul Zagrean, la propunerea dumnealui. A fost o domnisoara, colega cu mine, care a lansat intrebarea, nu as putea sa precizez cine e dearece nu ma ocup cu "socializatul " la facultate. Tot ea a afirmat si faptul ca la examen s-a colaborat si ca cele doua persoane care au colaborat au luat note diferite,una promovand grilele si alta nu. Persoanele in cauza au fost invitate sa discute cu domnul profesor, cu promisiunea ca nu vor fi sanctionate, si ca se va incerca remediera situatiei daca vreuna din ele a fost defavorizata. Personal, consider corect si cinstit tot ce ne-a fost comunicat la dezbatere.
La grila respectiva, raspunsul profesorului nu a fost combatut de nimeni, din simplul motiv ca majoritatea celor prezenti era in dubiu.daca imi aduc bine aminte, a mai fost si in vara.Multi am mers atunci acasa si am incercat s avedem care erau raspunsurile la intrebarile la care nu stiusem. De aia a fost lansata propunera acum. aceasta grila a fost dezbatuta si in prealabil, in diverse grupuri de studenti, si majoritatea au raspuns "vena porta" sau" nu am raspuns la grila". Lumea a inceput sa inteleaga principiul pe care se bazeaza acest sistem si prefera sa aiba certitudinea unui 5 decat sa mearga "la nimereala".
Si grila cu CCK ne-a fost explicata, nu la propunera noastra ci la initiativa domnului zagrean. Ne-a comunicat ca majoritatea grilelor erau usoare, de admitere, ne-a explica cum se corecteaza, ne-a spus ca au fost unele grile facute special de dansul. Nu am nimic de reprosat dumnealui personal, nu a inventat el sistemul respectiv( modul de testare se gaseste si pe studentconsult.com, la guyton-personal assessment, cei care au guyton cumparat recent trebuie ca stiu asta), nu am vazut nici o dovada de "mita, spaga, coruptie" sau mai stiu eu ce. Tot ce sustin si voi sustine pana cand se va schimba ceva e modul de examinare. Ma repet; poate eu am nevoie de 15 secunde pentru o intrebare si de 1 minut jumate pt alta. Examenul asta se vrea a fi unul cat mai corect si infraudabil. cu toate astea, acea domnisoara a sustinut un caz de frauda. Un tanar a fost gasit cu o foaie cu grile la el si dat afara. Deci, se poate. Cu cat metodele vor fi mai aspre, cu atat mai multi vor incerca fentarea sistemului. Catedra de fiziologie are o relatie PROASTA cu studentii...n-are rost sa ne ascundem. Lucrurile trebuie sa se schimbe, de fapt, oamenii trebuie sa se schimbe; sa schimbe ceva la ei, la modul de predare, la atitudinea fata de curs. Mai e mult de lucrat la RESPECT, la ATITUDINE, la COLEGIALITATE. Atata timp cat il faci pe student "infractor", "ordinar", "prost","hot", nu ptoi sa fii decat neplacut. Poate 1 este. Dar sunt inca 30 care nu sunt . Atata timp cat membrii catedrei se vor certa intre ei, de fata cu studentii, respectul pe care-l vizati nu o sa creasca. Nu am vazut un singur caz. Chiar nu. sunt lucruri grele, urate, dar trebuie spuse. Daca tot ne-am apuca sa cautam "buba".
Problema nu e Zagrean, nu e nivelul examenului. Problema e ca pretentiile sunt MULT mai mari decat ceea ce ni se ofera...Imi aduc aminte ca dl Naicu ne-a spus la un curs ca la Sofia rezultatele studentilor determina corpul didactic, si ca fiecare are interesul ca materia predata de el sa fie cat mai bine inteleasa...nu vad asta la noi...daca nu as fi avut guyton habar n-am ce as fi facut la cursurile de apa... sunt SLABE ( cuvantul corect ar fi execrabile). NECLARE. PROST ORGANIZATE. sunt lucruri COPIATE pur si simplu din n surse si apoi "indesate" pe gatul studentilor la curs.
Nu vrem sa trecem examenul fluierand. Nu vrem sa fim favorizati. Vrem doar ca lucrurile sa intre in normal. Sunt sigura ca toti gandesc asa, numai ca unii nu stiu cum sa o spuna. Avem pretetii la cursuri occidentale daca evaluarea e occidentala. Avem dreptul si obligatia sa cerem asta. Sunt sigura ca asa cum ani la rand s-au putut da grilele alea pe foaie, s-ar putea si in continuare. Cei care vor si se chinuie sa fure sistemul il vor fura oricum .
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Sun Sep 24, 2006 10:35 pm

radu wrote:din pacate exista o perioada de tranzitie in primii ani de facultate de la spiritul rebel caracteristic liceului la o atitudine mai responsabila, respectoasa si nu in ultimul rand respectabila.


As fi crezut ca insasi decizia de a face medicina presupune o maturitate peste medie, sau oricum, depasirea unor anumite "faze" (pe care eu le-as situa pe la 12-14 ani).

rox wrote:Examenul asta se vrea a fi unul cat mai corect si infraudabil. cu toate astea, acea domnisoara a sustinut un caz de frauda. Un tanar a fost gasit cu o foaie cu grile la el si dat afara. Deci, se poate.


Nu vad in ce fel este vina catedrei de fiziologie ca unii copiaza. Nici un examen nu este infraudabil. Vor exista mereu paraziti care vor incerca si vor reusi sa treaca mai departe pe spinarea celor care invata. Acestia din urma adesea accepta sa dea "o mâna de ajutor", dintr-un pseudo-spirit de colegialitate, din teama de a refuza, etc. Sa nu fiti surprinsi daca aceiasi impostori care copiaza la examene vor fi primii care vor sustine cumpararea de cadouri pentru profesori, sau, mai târziu, "strângerea de bani pentru licenta", si alte astfel de shunturi interlope. Daca dispretuiti intr-adevar frauda, izolati elementele fraudante. Un parazit nu poate trai fara gazda sa; deparazitati-va. Nu asteptati de la nimeni sa faca asta in locul vostru. Sa nu va mirati daca parazitii va vor mânji si reputatia voastra; sunteti o comunitate deja, sau cel putin sunteti vazuti ca o comunitate, la medicina colegialitatea inseamna macar in teorie mult.

Ca o regula de aur care mi-a fost spusa si mie cand eram in primii ani, niciodata sa nu contati pe nimeni. E o recomandare trista. "Prin noi insine", cum spunea un user cunoscut al forumului. Credeti ca profesorul Zagrean tine cursuri slabe? Veti intâlni catedre/materii la care veti fi incurajati explicit sa nu veniti la curs. Materii la care veti fi sistematic ignorati de cei care ar trebui sa va invete meseria. Chiar si atunci cand exista bunavointa, e foarte greu sa fii un mare medic si un mare pedagog. Profesorii care vor avea un mare impact asupra voastra de-a lungul celor 6 ani vor fi in numar de 2-3, cu mult optimism. Macar sa va pastrati voi pornirea tinereasca si sa va sanctionati profesorii cu vehementa pe care o aveti acum (dar cu mai multa maturitate).

Insa sa nu credeti ca vor exista cursuri care sa fie "suficiente" pentru formarea voastra. Chiar daca profesorul respectiv spune ca sunt suficiente pentru examen, studiul individual e capital. La urma urmelor, de ce ati prefera o informatie fara referinte si destul de scurta, chiar si cu cele mai bune intentii, limitata fizic, unor tratate informate si recunoscute international? Cursurile au cu totul alt rol, dupa mine. Ele reprezinta ocazia pentru profesor de a darui ceva, ceva ce nu se poate tipari sau inregistra altfel, ceva ce defineste pâna la urma notiunea de "maestru". Daca profesorii aleg sau nu sa se si foloseasca de aceasta ocazie, asta e alta discutie.

Sa ma iertati daca pare ca va scriu cu "superioritate". Nu asta vreau. Mi-ar fi placut ca atunci cand eram in anul 2 sa fi existat forumul asta unde sa pot discuta despre ce ma framânta. Comunicarea mea cu studentii mai mari era egala cu zero. Cu acest regret in minte va scriu, nu cu intentia de a va tine lectii.

User avatar
grasuX
senior
senior
Posts: 142
Joined: Sat Sep 16, 2006 11:13 am
Location: Bucuresti

Postby grasuX » Sun Sep 24, 2006 10:59 pm

radu wrote:touche vlad! din pacate exista o perioada de tranzitie in primii ani de facultate de la spiritul rebel caracteristic liceului la o atitudine mai responsabila, respectoasa si nu in ultimul rand respectabila. Oricum sunt convins ca impactul vorbelor tale si a celor care sunt "mai mari" valoreaza mai mult decat ale mele, ca deh sunt parte implicata:))

va propun la grile de acum incolo sa notati pe verso-ul formularului intrebarile care vi se par dubioase si cu unu-doua argumente daca aveti timp.. o sa fac aceasta propunere si profesorului pentru a intra in practica curenta.

rox, nu am fost de fata la discutia cu profesorul pe care o prezinti. pot insa sa iti spun ca la corectura raspunsul corect considerat a fost cel cu vena porta. de asemeni imi exprim indoiala ca profesorul ar fi putut sa spuna asa ceva, si sunt sigur ca daca ar fi spus trebuia sa argumenteze cumva (poate poti da mai multe detalii); in plus ma indoiesc ca nu ar fi fost combatut instant de voi in momentul in care ar fi afirmat asa ceva.

iar relativ la spaga.. daca ai informatii pune-le pe masa. Eu unul sunt reformist total, am avut ocazia sa vad si sa lucrez cu altii din tari mai rasarite, si am ramas aici cu convingerea ca o sa fie mai bine si ca nu construiesc in zadar, am si sprijinul total al profesorului in acest sens. faptul ca noi cei din catedra am ales transparenta cred ca este primul argument antispaga. Daca tu ai vreo informatii ca cineva din catedra a primit spaga, vino la profesor, ai garantia confidentialitatii, si o sa se ia masuri. In acest sens aveti o putere deosebita, faceti o lista de semnaturi daca cineva va pretinde spaga, iar persoana respectiva are toate sansele sa zboare instant din invatamant. Exista inclusiv o directie extrem de activa infiintata de Ministerul Educatiei anul acesta in acest sens. Fara dovezi insa, ai toate sansele sa fii considerat la fel de ridicol ca si autorii caricaturilor de la inceputul topic-ului.

Da, domnule Braga aveti dreptate poate am parut ridicol cand am spus chestiile astea si n-am ce dovezi sa aduc pentru ca nu o sa recunoasca nimeni ca a dat si nimeni ca a luat. Oricum lasand deoparte lucrurile astea, incep sa cred ca sunteti printre putinii din catedra de fiziologie care comunica cu noi si ne asculta intrebarile si problemele si nu e cu nasu pe sus ca ceilalti si pentru faptul ca vorbiti cu noi pe acest forum TOT RESPECTUL meu. Si ca sa revenim la scoala etc. vreau sa va intreb daca stiti cand va fi examenul rere mai la iarna sau in toamna acuma? PS:daca dvs. considerati ca am fost nerespectuos imi cer scuze dar sunt multe chestii dubioase in facultatea asta.

User avatar
girasol
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon May 29, 2006 11:44 pm

Postby girasol » Tue Sep 26, 2006 6:56 pm

cu riscul de a nu primi nici un raspuns am sa ii adresez domnului braga o intrebare.
de ce tocmai doamna buraga in comisia de examinare?
si de unde atitudinea de superioritate? si comentariile total jignitoare?
nu vreau sa ma refer la nota, poate ca atata meritam. dar e vorba de atitudine aici.
dumneavoastra de ce nu ati fost in comisie de exemplu?
ceea ce am observat in scurta, dar dureroasa mea experienta in facultatea asta este ca tocmai oamenii aia care ar trebui sa stea cu capul in jos si sa taca, asta daca ne referim la realizarile lor, tocmai ei sunt cei mai pretentiosi si rautaciosi.
despre doamna buraga am mai vorbit in interventiile mele, totusi nu am primit nici un raspuns. a tinut unele din cele mai slabe cursuri si a avut o atitudine total nedemna la examen. nu a ridicat ochii de pe laptop deloc si nu a explicat nimic. cu exceptia explicatiei cu venele de deasupra capului, care ma obsedeaza si revolta pana in ziua de azi.
asa ca revin..imi este imposibil sa cred ca nu se cunoaste situatia asta in catedra..de ce mai tine cursuri cand sunt asa prost facute si practic face lectura si dictare? si de ce isi permite sa adreseze cuvinte atat de grele?
astept raspunsul dumneavoastra.multumesc.
ps. mai am o mica sugestie in legatura cu examenul.daca tot nu e nici eliminatoriu examenul oral, nici tocmai obiectiv, cu riscul de a fi injurata si expulzata de pe forum, cred ca ar trebui sa ramana doar grila.singura metoda de evaluare.
si mai e de discutat un lucru...daca cei care ajung la oral merita asemenea aprecieri si sunt chiar asa slabi, unde e reusita sistemului? pentru ca dumneavoastra ati spus ca oralul verifica faptul ca nu a fost o intamplare grila...ceea ce de fapt nu se intampla cu examinatori ca doamna buraga.
de exemplu un om care nu stie sa deseneze potentialul de actiune in miocard si nu stie, nici macar nu a auzit ce e ala glomerul renal, cum a reusit sa ia grila? si mai mult, cum a reusit sa ia nota 7 la oral? e o dilema pentru mine.

adiung
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Sep 18, 2006 1:46 pm
Contact:

Postby adiung » Fri Sep 29, 2006 5:14 pm

S-au strans 659 de semnaturi. Miercuri 4octombrie se merge la decanat

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Fri Sep 29, 2006 6:08 pm

Haaaa! Da' câti studenti sunteti? Nu mai sunt la curent, da pe vremea mea nu erau atâtia :)
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
radu
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:51 pm

Postby radu » Fri Sep 29, 2006 6:56 pm

vlad, daca nu stii acum intr-un an universitar sunt intre 800 si 1000, peste cei 400 care intra cu examen (cum am intrat noi) mai intra pana la 1000 cu taxa, unde criteriul cunostintelor minime devine extrem de relativ. De exemplu, la examenul de martea trecuta s-a pus intrebarea in ce situatii se intalneste glicozuria.. erau 7 studenti in sala, nici unul nu a stiut sa dea un raspuns.. Unii chiar cred ca vor sa faca medicina.

iar apropos de semnaturi, isi fac iluzii ca vor obtine ceva, eventual participarea decanului sau al unei comisii a decanatului la urmatorul examen de rere.. unde dupa ce o sa vada intrebarile si gradul de dificultate al examenului, problema o sa se transeze instant. Chiar nu exista nici o scuza pentru incompetenta. Din pacate unii din acesti studenti nu au inteles ca medicina se mananca cu mult studiu, si abia cand cunosti materia iti poti permite sa critici sau sa protestezi. Nu va convine cu proiectie, nu-i problema, putem reveni la formula in care s-a dat examenul la fiziologie in perioada 1990-2002 unde erau 100 de intrebari grila cu 5 variante de raspuns, complement multiplu si grila negativa.. asa au dat zeci de generatii examenul si au ajuns medici, fara comentarii sau lamentari patetice. Iar voi nu va descurcati la 50 de intrebari cu complement simplu si 4 variante de raspuns.. Si asa s-a coborat stacheta mult, dar daca cineva isi inchipuie ca o sa primeasca examenul la fiziologie pomana, se inseala amarnic. Spor la invatat.

User avatar
radu
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:51 pm

Postby radu » Fri Sep 29, 2006 7:10 pm

iar vis-a-vis de cursuri, sunt de acord cu voi ca unele cursuri sunt tinute slab.. profesorul stie acest lucru si incercam sa le imbunatatim din mers. Dar va sfatuiesc cu foarte mare caldura pentru toate materiile pe care o sa le faceti in facultatea asta SA INTELEGETI ca baza de studiu e reprezentata de carti si literatura de specialitate SCRISA! la curs te duci ca sa te informezi suplimentar sau ca sa discuti lucruri pe care nu le-ai inteles. Aveti o bibliografie afisata pe pagina catedrei, aceea e bibliografia OFICIALA pe care trebuie sa o parcurgeti. O invatati, aveti examenul cu calificativul maxim. Nu o invatati, suportati consecintele si degeaba dati vina pe curs. Orice curs se face dupa o carte sau un material bibliografic, ca nimeni nu s-a nascut invatat.

User avatar
Reaktor
elder
elder
Posts: 547
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:39 am
Contact:

Postby Reaktor » Fri Sep 29, 2006 7:17 pm

ups
Last edited by Reaktor on Fri Sep 29, 2006 7:20 pm, edited 1 time in total.
"If freedom is short of weapons, we must compensate with willpower."

User avatar
Reaktor
elder
elder
Posts: 547
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:39 am
Contact:

Postby Reaktor » Fri Sep 29, 2006 7:19 pm

Radu nu cred ca e tocmai corect sa ii consideri pe studenti mai slabi decat in trecut. Numarul celor din an e o consecinta a politicii facultatii, studentii nu au practic nici o vina. Cu atat mai mult cand este vorba de cei care isi platesc studiile; in loc sa fiti refractari mai bine discutati cu ei; asta nu inseamna sa ii treceti pe toti daca nu stiu ci sa organizati un examen corect si imposibil de contestat.

Tin minte ca in vremea in care faceam lucrarile practice cu doamna dr Buraga un coleg de grupa a protestat la Carmaciu, cerand un alt asistent. Nu s-a intamplat decat in semestrul II. Recunosc, la examenul practic cu dr.Buraga a fost mai mult decat lejer.

Cine sa fie dr. Ioan Buraga, neurolog in Colentina? Nu stiu daca va ajuta, se poate sa nu fie ruda cu doamna dr Magda Buraga.

http://www.parlament.ro/pls/parlam/stru ... prn=0&par=
(pe vremea pesedeului)
Ioan Buraga – director general Direcţia Generală de Asistenţă Medicală, Structuri Sanitare şi Salarizare; (http://www.ms.ro)
(pe vremea lui Nicolaescu)
"If freedom is short of weapons, we must compensate with willpower."

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Fri Sep 29, 2006 7:28 pm

nu va suparati, nu stiu de unde tonul asta de "suparare", dar atat eu cat si girasol am ridicat problema cursurilor pentru ca este intr-adevar o problema. nu am spus nici macar o secunda ca vrem note pe degeaba, am afirmat doar ca atat timp cat exista anumite asteptari de la noi, e dreptul nostru sa avem anumite asteptari. sunt total de acord cu afirmatia ca invatatul se intampla acasa, ba mai mult, chiar incerc sa le explic asta si celor "noi" , dar atat timp cat ma duc la un curs cu speranta si pretentia de a primi o lamurire si acest lucru nu se intampla....atat timp cat un cadru didactic universitar cu pretentii, nu e capabil sa-mi explice un mecanism fiziologic, mai simplu sau mai complex, pe care eu cu mintea mea de student de anul I nu am fost capabil sa-l patrund, dar am fost in stare totusi sa-mi trasez niste schite, ceea ce nu se poate spune si despre profesorul respectiv, care mai rau ma incurca si deruteaza. asa cum ne-a spus cineva la un curs, prefer sa nu dau nume, " nu ai cum sa explici altora ceva ce probabil nici tu nu intelegi"...cat despre cei cu glicozuria, imi vine greu sa cred asa ceva, dar daca ste adevarat, atunci e trist...( uite acuma ma umflu in pene ca "nu mai suntem seria cea mai slaba din facultate". ma intreb oare cum au luat asemenea indivizi grilele...)
in afara de asta, am inteles de la 2 colege de grupa care initial picasera grilele ca au fost chemate de domnul profesor si li s-a comunicat ca a fost o eroare si au intrat si la oral...deci orice sistem e perfectabil si ma bucura ca si cel de la fiziologie merge in directia asta.
cat despre cei cu semnaturile....imi pare rau dar probabil nu vor obtine nimic. actiunea asta a fost putin dubioasa de la inceput..cum adica sa trimiti mail cu numele si seria si anul la respectiva adresa? pai semnezi CE? cine si-ar da semnatura in alb, pentru o cauza necunscuta? in petitia aia poate sa scrie orice ....NU asa se rezolva lucrurile.
@ vlad: nu consider ca ne tratezi cu superioritate si apreciez sfaturile tale. sunt mai mult decat binevenite si pertinente, spre deosebire de altii care au terminat medicina," pana una alta sunt medic si tu nu".
numai bine tuturor, incepe un nou an , asa ca sa-l incepem in forta si fara ranchiuna....
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Fri Sep 29, 2006 7:29 pm

a. ca tot mi-am amintit...pagina aia a catedrei..oare nu se paote actualiza la anul 2006? ca in afara de tematica pentru examen...
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
radu
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:51 pm

Postby radu » Fri Sep 29, 2006 8:07 pm

Reaktor, pe undeva ai dreptate, politica facultatii e proasta in opinia mea. Atat fata de studenti cat si fata de angajati. Pe de o parte cresti cifra de scolarizare ca sa bagi bani in universitate pe de alta soliciti tuturor catedrelor sa ii treaca ca sa nu pierdem bani, asta corelata cu o mentinere a unui numar redus de cadre universitare pentru a nu creste costurile. Si peste tot se grefeaza tot ce avem mai "bun" din spiritul balcano-latin al poporului nostru (fara alte comentarii suplimentare).

In rest, sincer sunt intrigat. Si am sa fac o comparatie simpla:
in anii 1990-2002 - cursuri tinute in cel mai bun caz pe folii la retroproiector, examen cu 100 de grile, 100 minute, 5 variante, complement multiplu, grile gresite = -1 punct. Accesul la carti de fizio mult mai dificil decat astazi. Promovabilitate 90% per examen, fara comentarii.

astazi cursuri pe videoproiector, carti mult mai multe, internet, iar la grila 50 intrebari, 50 minute, 4 variante, complement simplu, tot cu grila negativa, iar in grile 40% din intrebari pot fi facute din cartea de clasa a XI-a, promovabilitate 30%.

voi ce credeti ca s-a intamplat.. si ii intreb si pe cei mai "batrani"..

rox, girasol, grasux.. apreciez interventiile voastre pozitive, si chiar am sa le sustin. Pagina de web o administrez eu, in timpul care imi ramane dupa toate celelalte indatoriri.. din toamna asta o sa se ocupe si un alt coleg (dr. Mihai Ghita) alaturi de mine.. asa ca speram sa dinamizam lucrurile

User avatar
girasol
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon May 29, 2006 11:44 pm

Postby girasol » Fri Sep 29, 2006 10:24 pm

radu wrote:iar vis-a-vis de cursuri, sunt de acord cu voi ca unele cursuri sunt tinute slab.. profesorul stie acest lucru si incercam sa le imbunatatim din mers. Dar va sfatuiesc cu foarte mare caldura pentru toate materiile pe care o sa le faceti in facultatea asta SA INTELEGETI ca baza de studiu e reprezentata de carti si literatura de specialitate SCRISA! la curs te duci ca sa te informezi suplimentar sau ca sa discuti lucruri pe care nu le-ai inteles. Aveti o bibliografie afisata pe pagina catedrei, aceea e bibliografia OFICIALA pe care trebuie sa o parcurgeti. O invatati, aveti examenul cu calificativul maxim. Nu o invatati, suportati consecintele si degeaba dati vina pe curs. Orice curs se face dupa o carte sau un material bibliografic, ca nimeni nu s-a nascut invatat.


4. MERGETI la cursuri! Din materia de curs veti fi ascultati. Restul e cultura generala!

chiar dumneavoastra ati scris asta in topicul fiziologie anul 2..deci va contraziceti.
asa ca totusi ideea e ca asteptam ceva si de la curs, atata timp cat suntem la facultate, la zi.
daca vroiam sa citesc doar guytonul puteam foarte bine sa stau acasa si sa o fac. si nu ma mai inscriam la facultate. oare la anatomie nu se gaseste totul in carti?atunci oare de ce veneam noi la cursurile domnului ispas?

deja nu mai discut probleme de promovabilitate. discut faptul ca ar trebui ca aceasta catedra sa fie mai atenta la ce ofera studentilor.
este gresita ideea ca studentii nu citesc....daca ati fi intrat in biblioteca anul asta cel putin un sfert erau cu guytonul in mana. de frica macar.
practic doar cursurile dumneavoastra, unul sau doua din cele tinute de doamna bubuianu, cursurile de sange ale doamnei papacocea si cu foarte multa ingaduinta cateva din cele ale domnului zagrean pentru cine reusea sa il urmareasca se pot numi cursuri bune. restul au fost o jignire pentru cei care au incercat sa le audieze.

User avatar
girasol
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon May 29, 2006 11:44 pm

Postby girasol » Fri Sep 29, 2006 10:33 pm

radu wrote:vlad, daca nu stii acum intr-un an universitar sunt intre 800 si 1000, peste cei 400 care intra cu examen (cum am intrat noi) mai intra pana la 1000 cu taxa, unde criteriul cunostintelor minime devine extrem de relativ. De exemplu, la examenul de martea trecuta s-a pus intrebarea in ce situatii se intalneste glicozuria.. erau 7 studenti in sala, nici unul nu a stiut sa dea un raspuns.. Unii chiar cred ca vor sa faca medicina.

iar apropos de semnaturi, isi fac iluzii ca vor obtine ceva, eventual participarea decanului sau al unei comisii a decanatului la urmatorul examen de rere.. unde dupa ce o sa vada intrebarile si gradul de dificultate al examenului, problema o sa se transeze instant. Chiar nu exista nici o scuza pentru incompetenta. Din pacate unii din acesti studenti nu au inteles ca medicina se mananca cu mult studiu, si abia cand cunosti materia iti poti permite sa critici sau sa protestezi. Nu va convine cu proiectie, nu-i problema, putem reveni la formula in care s-a dat examenul la fiziologie in perioada 1990-2002 unde erau 100 de intrebari grila cu 5 variante de raspuns, complement multiplu si grila negativa.. asa au dat zeci de generatii examenul si au ajuns medici, fara comentarii sau lamentari patetice. Iar voi nu va descurcati la 50 de intrebari cu complement simplu si 4 variante de raspuns.. Si asa s-a coborat stacheta mult, dar daca cineva isi inchipuie ca o sa primeasca examenul la fiziologie pomana, se inseala amarnic. Spor la invatat.



intrebarea mea ramane..
DE CE AU AJUNS LA ORAL OAMENI EXTREM DE SLAB PREGATITI?
de ce nu au fost in stare sa zica ce e ala glomerul, de ce nu stiu ce face potasiul in miocard, de ce nu stiu ce e ala limfocit, de ce nu stiu sa deseneze potentialul de actiune?
de ce? cat de relevante sunt grilele in aceasta situatie? cum au reusit ei sa le ia grilele?
ei au primit examenul de pomana...
repet, propun ca examenul oral sa nu poata fi promovat cu orice nota..propun ca daca cineva nu stie ce e ala limfocit sa fie picat.fara nici un drept de apel.
totusi..cum au luat ei grila? :shock:

User avatar
girasol
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon May 29, 2006 11:44 pm

Postby girasol » Fri Sep 29, 2006 10:54 pm

radu wrote:iar vis-a-vis de cursuri, sunt de acord cu voi ca unele cursuri sunt tinute slab.. profesorul stie acest lucru si incercam sa le imbunatatim din mers. Dar va sfatuiesc cu foarte mare caldura pentru toate materiile pe care o sa le faceti in facultatea asta SA INTELEGETI ca baza de studiu e reprezentata de carti si literatura de specialitate SCRISA! la curs te duci ca sa te informezi suplimentar sau ca sa discuti lucruri pe care nu le-ai inteles. Aveti o bibliografie afisata pe pagina catedrei, aceea e bibliografia OFICIALA pe care trebuie sa o parcurgeti. O invatati, aveti examenul cu calificativul maxim. Nu o invatati, suportati consecintele si degeaba dati vina pe curs. Orice curs se face dupa o carte sau un material bibliografic, ca nimeni nu s-a nascut invatat.


am marcat doua cuvinte care nu exprima exact adevarul.
1.nu ai cu cine sa discuti la curs. prefer sa nu mai dau nume, dar una dintre persoanele care a tinut cursul a refuzat vehement orice explicatie, motivand ca a facut cursul asa lung doar ca sa umple cele 3 ore, nu trebuie sa retinem tot, pentru ca la examen sa ne trezim cu intrebari din ce nu trebuia sa retinem. singurul care incearca o discutie este domnul zagrean, discutie finalizata uneori cu un monolog.
2.unii fac cursul CA in carte, nu DUPA carte.
si cu asta inchei. scuze ca m-am intins asa mult.

alabalaportocala
junior
junior
Posts: 86
Joined: Tue Nov 08, 2005 12:15 pm
Location: Hell

Postby alabalaportocala » Fri Sep 29, 2006 11:01 pm

Am luat examenu in vara si dupa am tot venit cu un coleg pe la facultate asa ca hai sa vedem cum sta de multe ori treaba. In prima zi de anu 2 au fost niste grile, in ziua a doua aceleasi grile(+- vreo 3-4), povestea s-a repetat in ziua 3. Studentii, foarte destepti din fire au facut repede rost de grile. In ziua 4 situatia se schimba!!!! CUM? Pai un pusti face o oferta pe net, grilele la 50, de euro parca. Zagre schimba grilele, dar in genialitatea lui(nu am spus bolnava) nu s-a gandit ca SUDENTII POT FACE ROST DE GRILE DIN NOU. Asa ca am vazut cum in urmatoarele 2 zile( ultimele ) exemplare de tot plansu iau ex( cu 5, recunosc). Oricum, partea cea mai tare e ca GRILELE ERAU ACELEASI IN PROPORTIE DE 90%. Asa ca RADUKU laso moale cu sistemu asta infailibil k nu prea e.
In toamna vin la seria unu sa vad cum mor aia!!!! Faza tare: ACELEASI GRILE ca in ultimele 3 zile de examen din vara. Culmea astia aveau aceleasi grile ca in vara(TOTI AU RECUNOSCUT CA ERAU ACELEASI GRILE) si au picat vreo 50%. Cat stau acolo iar vreo 4-5 studenti tot intreaba grile. Am vazut la majoritatea vreo 35-40 de grile scrise, cu raspunsuri cu tot. Nu stiu care a fost promovabilitatea dupa, stiu insa persoane cu grile stiute( vreo 40) care au scos un 8 la grila iar la oral un 5 de mila- ciudat, nu? Deci daca grilele se tot repeta de vreo 7 ori cum dracu a mai picat cineva? trebea sa fii fara nicio o cunostinta( preten, pretena, k nu ma refer la cun. intelectuale) sa mai pici.
Care sunteti in anu 1, si treceti in 2 programativa tata examenul cat mai tarziu, luati toti 10 cu grilele stiute !!

alabalaportocala
junior
junior
Posts: 86
Joined: Tue Nov 08, 2005 12:15 pm
Location: Hell

Postby alabalaportocala » Fri Sep 29, 2006 11:01 pm

Bafta tuturor!!!


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests