exista studenti straini?

care ne mananca zilele
maine
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Mar 28, 2006 10:30 am

exista studenti straini?

Postby maine » Mon May 22, 2006 9:09 am

poate sa imi spuna si mie cineva cam cati studenti straini sunt acum la medicina generala?

cam cati?

cam din ce tari?

maine
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Mar 28, 2006 10:30 am

Postby maine » Mon May 22, 2006 7:42 pm

am uitat sa specific - numai in anul 1

chiar nu stie nimeni ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue May 23, 2006 12:18 am

nu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Tue May 23, 2006 4:42 pm

maine wrote:am uitat sa specific - numai in anul 1

chiar nu stie nimeni ?


du-te in octombrie-noiembrie la avizier la anul 2 si vezi ca sunt mediile afisate.. e o lista cu ~600 de studenti romani si inca o lista cu ~100 poate studenti straini, cu nume, medie si tzara.

sau du-te la secretara de anul 1 si intreaba, ma indoiesc ca-ti spune, informatii confidentiale, "da' de ce-ti trebuie", chestii..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Tue May 23, 2006 11:43 pm

da' de ce e important?
Red Apple

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Thu May 25, 2006 10:32 am

pai..sunt din grecia, israel, iordania, arabia saudita, maroc, senegal, germania, sua, si parca vazusem pe cineva si din spania...
da' ce relevanta are? :shock:
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Thu May 25, 2006 5:19 pm

Da` ce tot intrebati omul de ce vrea sa stie? Credeti ca-i vreo smecherie care v-a scapat?

User avatar
tmt_ro
junior
junior
Posts: 84
Joined: Mon Apr 24, 2006 11:07 pm
Location: Bucharest
Contact:

Postby tmt_ro » Thu May 25, 2006 7:29 pm

alimori wrote:Da` ce tot intrebati omul de ce vrea sa stie? Credeti ca-i vreo smecherie care v-a scapat?


Asa am invatat de la secretarele de an :lol: :wink:
:peace:

maine
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Mar 28, 2006 10:30 am

Postby maine » Sat May 27, 2006 8:06 pm

"Da` ce tot intrebati omul de ce vrea sa stie? Credeti ca-i vreo smecherie care v-a scapat?"

si mai apoi "De la secretarele de an"

:D :D :D :D :D :D :D :D :D


MI-ATI PLACUT LA NEBUNIEEEEEEEEE BRAVOOOOOOOO

DE CAND NU M-AM MAI UITAT EU PE UN FORUM SI SA IMI VINA SA RAD ATAT DE MULT !

Si acum sa raspund intrebarii de mai sus. Initial am avut o tentativa de a fi putin ironic la o astfel de intrebare. Dar mi-am dat seama ca as fi un dobitoc.

Ideea este simpla. De ce exista anumite locuri cu plata la facultate? Pentru ca sa se mai obtina niste bani pentru diverse lucruri (intretinere, burse,blablabla). Dar romanii care termina pe aceste locuri vor deveni medici in romania sau vor creste numarul celor care fac 6 ani de medicina si apoi devin someri. Depinde de fiecare. DAR daca intamplator pe langa 600 de studenti romani ar exista 500 de studenti straini care sa plateasca cursurile lor iar dupa ce termina scoala 99.99% vor pleca acasa sa isi continue viata lor de medic? Aceasta este numai o privire de ansamblu care nu cred ca intereseaza pe prea multi prin ministerele noastre caci altfel ar fi facut ceva. (dupa cate stiu eu doar Oradea misca ceva)

Idea interesanta este atunci cand din cei "X" studenti care studiaza o parte dintre ei au nevoie de lamuriri suplimentare/ceva ajutor sa inteleaga exact ce s-a predat in limba romana. Ce se intampla atunci? Un anume sector de oameni care ii vor ajuta o sa aiba o viata ceva mai putin stresanta datorita unui mic avantaj socio-economic. Si atunci cum credeti ca va fi viata celor din jurul carora nivelul de stres le-a scazut considerabil? MAI BUNAAAAA ! Astfel toata lumea va fi fericita !

Dar de la UTOPIE pana la realitate ne multumim cu ce avem, caci nu depinde de cei mici.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sun May 28, 2006 1:13 am

huh?
esti vreun consilier ministerial ceva? si faci vreo ancheta?
sau initiatorul vreunei petitii care cere sa nu mai fie admisi studenti straini la umefe ca ne ia noua locurile
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

pasarilatilungila
elder
elder
Posts: 679
Joined: Sun Nov 14, 2004 11:33 pm

Postby pasarilatilungila » Sun May 28, 2006 3:35 am

care este :)
And the PRIDES shall stand as one, powerful in the LIGHT and SUPREME among BEINGS

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Sun May 28, 2006 11:56 am

Io cred ca da meditatii.

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Wed May 31, 2006 5:16 pm

maine wrote:Credeti ca-i vreo smecherie care v-a scapat?"

Dar de la UTOPIE pana la realitate ne multumim cu ce avem, caci nu depinde de cei mici.



deci voiam sa-ti zic ca planul tau nu o sa functioneze!99% sa plece?ok!Sa plece!dar daca 50% din studentii straini au un parinte roman pot sa platesca nema,zero ,nada la facultate!Pot chiar sa primeasca si bursa !Adica bani de buzunar! Sooo...

Asa ca cei 320 $$ /luna/student nu mai exista!si in orice caz de unde face facultatea rost de 500 de studenti dornici sa vina in romania sa studieze medicina?

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Wed May 31, 2006 10:03 pm

si totusi care e pb? ca sunt studenti straini?. ca platesc facultatea? ca platesc sa ia meditatii ca nu itneleg bine romaneasca de la cursuri? ca isi platesc examenele si diplomele? ca isi paltesc rezidentiatele prin romania? asa si?

orice chestie in capitalism se autofinainteaza. eu zic sa-ti faci pb cand vor fi si romani care isi vor palti facultatea si cativa care studiaza pe bune. ca statul nu e obligatoriu sa te invete pe tine 800 de sutdenti / an umf buc medicina pe gratis.
ca isi deschid clinici private dupa aia? si ce ? te va angaja pe tine cu un salriu peste media din spital ca sa traiesti si tu bine ca doar nu osa se duca studentu strain sa practice in clinica lui, ca nu eprost sa munceasca. ca mai sunt si unii care se ambitoneaza sa fie dri prin spitalel romanesti...asta e urmarea evidenta a statusului balcanic in care ne agsim cu totii.
still care era pb?
Red Apple

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42788
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Thu Jun 01, 2006 12:43 am

maine wrote:Idea interesanta este atunci cand din cei "X" studenti care studiaza o parte dintre ei au nevoie de lamuriri suplimentare/ceva ajutor sa inteleaga exact ce s-a predat in limba romana. Ce se intampla atunci? Un anume sector de oameni care ii vor ajuta o sa aiba o viata ceva mai putin stresanta datorita unui mic avantaj socio-economic.


hehehe, deci pe tine te intereseaza sa dai meditatii... dar de ce ti-ar plati tie bani cand pot sa dea direct profilor, si nici nu mai trebuie sa invete?


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests