Genetica

care ne mananca zilele
vd
junior
junior
Posts: 29
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:41 pm
Location: Universe

Genetica

Postby vd » Wed Dec 22, 2004 12:42 pm

Sunt si eu curios in ce stadiu mai sunt cursurile de genetica. De exemplu daca se preda ceva legat de gene expression. Eu, cand am facut aceasta materie, cu toate ca in acei ani se secventia genomul uman, noua ni se vorbea de gene la nivelul lui Mendel.
Pentru mine cea mai mare dezamagire din facultate a fost genetica,

Jules
junior
junior
Posts: 94
Joined: Fri Aug 13, 2004 11:08 am
Location: somewhere around nothing
Contact:

Postby Jules » Wed Dec 22, 2004 2:52 pm

Dat fiindca cursurile de genetica sunt tinute tot de prof . Isvoranu, nu se schimba cine stie ce de la an la an, in principiu urmareste tot manualul aparut in '88 - acizi nucleici, bandare,catografiere,Mendel, ultrasruct crom + mutatiile aferente,sinteza de proteine..a , da , si sa nu uit - virusuri oncogene , ca doar sunt o slabiciune a lui :)

vd
junior
junior
Posts: 29
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:41 pm
Location: Universe

Postby vd » Wed Dec 22, 2004 3:43 pm

Eu am facut cursul de genetica acum 8 ani. Si cred ca daca nu s-a schimbat substantial intre timp, absolventii de medicina vor avea un handicap major.
Pacat de aceasta materie. Sa faci un curs dupa o carte mai veche de zece ani in domeniul asta spune multe.
Chiar daca Isvoranu este asa cum este de vina sunt si asistentii lui, care probabil si i-a ales pe spranceana.

vd
junior
junior
Posts: 29
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:41 pm
Location: Universe

Postby vd » Thu May 12, 2005 11:04 pm

Uite si o intrebare simpla: cate capete are un cromozom?
Nici macar un absolvent de medicina sau biologie nu a stiut din cati am intrebat (din fericire au fost destul de putini pana acum).
Toata lumea zice ca are 4 cand de fapt nu sunt decat 2.

User avatar
Reaktor
elder
elder
Posts: 547
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:39 am
Contact:

Postby Reaktor » Thu May 12, 2005 11:34 pm

Pai nu e de mirare ca nu au stiut pt ca e o informatie nefolositoare in practica clinica. Biologii nu au nici o scuza, evident.
"If freedom is short of weapons, we must compensate with willpower."

vd
junior
junior
Posts: 29
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:41 pm
Location: Universe

Postby vd » Fri May 13, 2005 8:23 am

Folositoare nu este in clinica, dar este de cultura generala.
Nu stiu nici macar cadrele UMF din clinica insa si unii mai au tupeul sa vorbeasca de telomeri (care tocmai la capete sunt localizati) si cancere.
Toata lumea are un talent in medicina romaneasca sa vorbeasca despre lucruri de care habar nu are.

User avatar
aesira
senior
senior
Posts: 164
Joined: Thu Mar 03, 2005 1:43 pm
Contact:

Postby aesira » Fri Oct 21, 2005 9:50 pm

da genetica e ingrozitoare...eu sunt anu 1 si fac cu albu iar la curs nu am apucat sa scriu nici o propozitie logica ptr ca preda f repede si in timp ce preda se mai gaseste sa mai explice si un desen complicat care e pe tabla si nici nu ai timp sa il vezi bine...asta dupa ce vrea sa termine cursul de 2 ore intr-una singura ca sa aiba timp sa intarzie mai mult de juma de ora si sa se mai odihneasca si dupa aia un pic...asta fara sa uite sa ne intrebe ironic daca e ceva neclar.e cea mai naspa materie din toate si cea mai de neinteles ,poate singur daca stai o descifrezi cat de cat,la cursuri te enervezi din cauza profului
for true metal

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Fri Oct 21, 2005 11:31 pm

Tot cu Albu fac! Nasol rau de tot! Parca citeste cursul! Adica vb foarte repede! Nu pot sa procesez asa de repede! Ori scriu ori inteleg ceva din curs! Dar parca mai naspa e la LP-uri ! Ne-a dat aproape 50 de pag de invatat din cartea aia de Lp ,de la prima ora!

User avatar
aesira
senior
senior
Posts: 164
Joined: Thu Mar 03, 2005 1:43 pm
Contact:

Postby aesira » Sat Oct 22, 2005 12:34 pm

in ce serie ai picat?toata lumea se plange de el,noi i-am spus sa dicteze mai rar dar degeaba...si dupa ce i-am spus ca nu putem sa scriem ne-a consolat putin ca asa e in anu 1,credeam ca a inteles mesajul dar dupa aia iar nimik
for true metal

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Sat Oct 22, 2005 1:29 pm

Stiu!eram de fata cand o tipa l-a rugat frumos sa "dicteze mai usor" !Sunt in seria 6! La domnul Ciomu!

User avatar
aesira
senior
senior
Posts: 164
Joined: Thu Mar 03, 2005 1:43 pm
Contact:

Postby aesira » Sat Oct 22, 2005 3:14 pm

colega mea de grupa..ce ne-am mai distrat ora aia am ras non-stop de prof
for true metal

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Sat Oct 22, 2005 6:18 pm

:lol: Ce o sa rada el de noi la examen! :o

User avatar
flo
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Mar 16, 2005 5:59 pm
Location: bucuresti

Postby flo » Sat Oct 22, 2005 6:42 pm

ar fi bine sa scrieti la cursuri. la examen conteaza foarte mult ce a predat el si nu scrie prin alte carti, mai ales ultimele doua cursuri cu diferentiere sexuala. cel putin asa a fost la noi. eu am terminat anu asta dar se pare ca nu prea s-au schimbat multe.

happy shoes
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Oct 29, 2005 11:02 am
Location: Bucuresti

Albushor... pulishor

Postby happy shoes » Sat Oct 29, 2005 11:23 am

E o **** de om. Preda cuvant cu cuvand din cartea lui isvoranu si la examene cere mult... Am inteles ca lasa majoritatea numai asa, de dragul de a avea o faima "tare". E un constipat si un frustrat care a stat toata viata lui in umbra lu' isvoranu...
dicteaza repede dar daca iti faci un sistem de abrevieri, ai sa vezi ca nu e asa de greu sa notezi ce preda.
"Daca ti-e frig, dezbraca-te caci altfel risti sa te arzi" N. Stanescu

User avatar
alona
senior
senior
Posts: 107
Joined: Wed Apr 14, 2004 1:01 pm
Location: Bucuresti

Postby alona » Mon Oct 31, 2005 6:54 pm

Si eu am facut cu Albu. Dar nu e chiar asa rau cum vi se pare la inceput. O sa va obisnuiti sa luati notite mai repede. Oricum subiectele sunt exclusiv din cursuri si ar fi bine sa scrieti ce v-a predat el. Sigur un subiect din ultimele 2 cursuri.

Succes!
:)

vd
junior
junior
Posts: 29
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:41 pm
Location: Universe

Postby vd » Wed Nov 02, 2005 5:45 am

Acum sunt la doctorat in SUA si tocmai am dat examen la biochimie din partea de structura ADN-ului. Sunt extaziat de cum au prezentat totul, in sfarsit am inteles si eu cum sta ADN-ul in nucleu.
Nimic nu e la voia intamplarii.
Pentru binele vostru viitor va recomand sa cititi carti serioase ca de exemplu Lodish "Molecular Cell Biology". Lehninger " Principles of Biochemistry" Pe amblele le gasiti si in format electronic.

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Thu Dec 22, 2005 9:23 pm

Eu am inteles ca examenul o sa fie grila!Fac cu Albu!Deci,stie cineva ceva sigur?

Carcotashul
junior
junior
Posts: 38
Joined: Tue Nov 15, 2005 3:35 pm

Postby Carcotashul » Thu Dec 29, 2005 10:41 pm

grilele astea au ajuns o fata morgana. toate catedrele se lauda ca vor introduce grile si ameninta studentii ca sa invete dar in final tot scris sau oral va fi examenul
albu da 9 sau 10 subiecte la examen si pt o nota mare trebe sa pui pe hartie cuvant cu cuvant cursul
subiectele preferate sunt din diferentierea sexuala si cancer, dandu se aproape aceleasi in fiecare an, presarate cu adn si genetica populatiei
cu 10 zile la dispozitie si creier competent inveti de nota 10 :)

User avatar
Zizi
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Fri Nov 25, 2005 1:55 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Zizi » Mon Jan 09, 2006 8:26 pm

eu am dat anul trecut examen cu albu si am dat grila.nu mai stiu sigur cate erau dar oricum acceptabile si foarte multe din ultimele 3-4 cursuri.
ce e drept a lipsit 1 luna ca a fost nu stiu prin ce tara..bafta
Someone's got to be fabulous, why not me?


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests