Formularul despre sistemul universitar medical romanesc

care ne mananca zilele
Robert2070
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Aug 30, 2020 10:07 am

Formularul despre sistemul universitar medical romanesc

Postby Robert2070 » Sun Sep 20, 2020 2:35 pm

Salutare! Fac un studiu despre parerea studentilor la medicina din Romania despre sistemul medical unversitar romanesc, mi se pare o tema destul de importanta si care poate va schimba anumite lucruri. Rezultatele as dori sa le public intr-un jurnal medical. Acesta este chestionarul-> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... sp=sf_link. Multumesc anticipat!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Formularul despre sistemul universitar medical romanesc

Postby Calico » Sun Sep 20, 2020 3:04 pm

Ah, e doar pentru studenti. :(

BTW, exista vreun mod in care verifici daca cei care raspund sunt studenti? Sau medicinisti?

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Formularul despre sistemul universitar medical romanesc

Postby Melania » Sun Sep 20, 2020 3:08 pm

E doar pentru studenti medicinisti de sex masculin ori feminin.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Formularul despre sistemul universitar medical romanesc

Postby Calico » Sun Sep 20, 2020 7:11 pm

Sunt invidioasa ca n-am observat eu acesta eroare. Si inca din prima intrebare!
O dovada ca sistemul universitar medical romanesc e deficitar si programa are nevoie de un update urgent cu unicornul sexual.

Chestionarul asta are cam multe erori.

1. In primul rand, ma deranjeaza ca intrebarile nu sunt numerotate.

2. Nu inteleg cum s-au ales categoriile de la a doua intrebare. De ce ai la unele un an si la altele un interval?

3. La intrebarea 4, teoretic ar trebui specificat ca 5 e maxim si 1 e minim, dar asta nu e asa grav, sa zicem ca se intelege.

4. Variantele alese la intrebarea 5 sunt specifice si restranse. Unde e coruptia, de exemplu? Ar fi trebuit sa ai si varianta "altele".

5. La intrebarea 6, iar n-ai facut bine categoriile, ai doua variante care se suprapun.
Varianta trei "merg doar la materiile pe care le consider complexe si mai grele" se poate suprapune atat cu varianta patru "merg destul de rar", cat si cu varianta a doua "merg la majoritatea".

Variantele trebuie sa fie mutual exclusive, altfel fti testul.
Mai bine faceai o scala, cat de des mergi la cursuri, de la 1 la 5, ti-ar fi fost mai simplu.

6. Intrebarea 9. Serios, intrebi un om de peste 18 ani, care in putin timp va intra in operatii, cat e in stare sa-si mentina atentia avand o activitate in general, fara sa specifici ce?
Una e doar sa ti se predea ceva (se intampla la unele laboratoare), alta e sa faci si o activitate (experimente, disectie) si apoi (sau intre timp) sa ti se dea explicatii...

7. Intrebarea 10, normal ca toti o sa aleaga prima varianta.

8. Intrebarea 11. Variante aiurea, amesteci dispozitivele tehnologice cu modurile de predare. Profesorul poate sa iti dicteze la fel de bine de pe o foaie (sau un diapozitiv), cum poate sa iti dicteze de pe o prezentare PowerPoint.
Sau poate sa vina in fata amfiteatrului fara nicio prezentare sau filmulet si sa-ti explice superb.

9. Intrebarea 12. Cam induci raspunsul, ti se pare corect? Nu vad varianta cu nota compusa din mai multe tipuri de examinari, oricum.
In plus, formularea la ultima varianta e deficitara. Cand zici ca ceva e compus din ceva, trebuie sa dai mai multe elemente, altfel nu mai e vorba de compunere. Nu poti sa zici ca o nota e compusa doar dintr-un examen. E alcatuita doar dintr-un examen, eventual. Sau, mai bine, e decisa/acordada doar in urma unui examen.

10. Intrebarea 13. Iar ai variante facute cu krul, care se suprapun, de exemplu varianta a treia, ca "in unele situatii nu e obiectiv", se poate sprapune perfect cu varianta a doua "destul de obiectiv", dar chiar si cu a patra "destul de subiectiv".
Era mult mai simplu daca faceai un sistem de notare de la 1 la 5.

11. Intrebarea 14. Iar ti se suprapun variantele, varianta a doua "destul de mult doar memorare" se suprapune cu "la unele materii a fost si gandire clinica".

12. Intreabarea 15. Iar variante aiurea. Se suprapune varianta "cu siguranta" cu varianta "da, este ok"?

13. Intrebarea 18. Varianta 1 e inclusa in varianta 3...

14. Intrebarea 19. Primele doua variante se suprapun (2 poate fi e inclusa in 1)

15. Intrebarea 21. Varianta a doua "nu, un clinican ar trebui sa se ocupe exclusiv de pacienti" si a patra "nu, aceasta e treaba oamenilor de stiinta" se suprapun.

16. Intrebarea 22. Iar sunt confuze variantele. Varianta 3 "este privita in mod neesential", se suprapune cu "nu exista o dorinta destul de mare in acest sens".

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Formularul despre sistemul universitar medical romanesc

Postby pc7 » Mon Sep 21, 2020 12:56 am

Muahahahaha, MumaPadurii

Scuze nu m am putut abtine
Life's not fair, get used to it


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests