Ce se face dupa anul III?

care ne mananca zilele
User avatar
furcu
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Sep 03, 2010 9:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Ce se face dupa anul III?

Postby furcu » Sat Sep 04, 2010 11:27 pm

Stiu ca se trece pe clinic si ca in loc de examene se dau module. Dar in ce constau modulele astea si cum se noteaza?
Dr. House: Vezi, din cauza bastonului toată lumea presupune că sunt pacient.
Dr. Wilson: Şi atunci de ce nu îţi pui halat alb, ca noi toţi?
Dr. House: Nu vreau să creadă că sunt doctor

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce se face dupa anul III?

Postby Iepurita » Sun Sep 05, 2010 8:27 am

Nu stiu cum e in Bucuresti dar in Tm aveam la chirurgie modul de Ortopedie, Urologie si Chirurgie generala . Un semestru am fost impartiti o serie in 3 si prin rotatie am facut 3 saptamani uro, 3 orto si restul chirurgie. Examenele le-am dat in sesiune, separat. oricum mi s-a parut o tampeni sa fac in toata facultatea 3 saptamani de orto si 3 ani de pediatrie. da; ma rog.
In Cj mi-a spus cineva ca se face doar orto si dai examen cand termini modulul.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Ce se face dupa anul III?

Postby rox » Sun Sep 05, 2010 12:05 pm

furcu wrote:Stiu ca se trece pe clinic si ca in loc de examene se dau module. Dar in ce constau modulele astea si cum se noteaza?

Ei na, se dau tot examene, de LP si de curs, doar ca " materiile" se fac sub forma de modul, adica in loc sa faci tot anul materia x, cate 1 curs pe saptamana, faci in fiecare zi o perioada stabilita de inainte pentru fiecare materie, apoi dai examen si incepi altceva. De exemplu, in anul 5 (ca asta l-am terminat si imi amintesc cat de cat durata stagiilor) am inceput cu 3 saptamani de endocrinologie (in ultima zi din ultima saptamana am dat examenul), apoi 4 sau 5 sapt de nefrologie (tot asa, ultima saptamana e cu examenul), dupa aia reumatologie 5 saptamani, neurologie inca 5, si tot asa pana la sfarsitul anului. Mai sunt si cateva materii care se suprapun peste stagiile "normale", adica le faci dupa-amiaza timp de x saptamani, dupa care dai examen.
Asta inseamna modulul, faci in fiecare zi aceeasi materie, dimineata LP si apoi curs, sau invers, si la finalul perioadei alocate dai examen.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
furcu
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Sep 03, 2010 9:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce se face dupa anul III?

Postby furcu » Sun Sep 05, 2010 3:33 pm

Multumesc pt raspunsuri, mi-am facut o idee pt ce va urma. :)
Dr. House: Vezi, din cauza bastonului toată lumea presupune că sunt pacient.
Dr. Wilson: Şi atunci de ce nu îţi pui halat alb, ca noi toţi?
Dr. House: Nu vreau să creadă că sunt doctor

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce se face dupa anul III?

Postby Riley » Sun Sep 05, 2010 6:13 pm

O sa fie interesanta schimbarea plus ca terminati pe 9-10 iulie comparativ cu 20-25 iulie cum era inainte si chiar se simte :D
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Ce se face dupa anul III?

Postby Enemy » Tue Sep 07, 2010 4:31 pm

o sa fie din ce in ce mai de c.a.c.a.t. Veti incepe sa sprijiniti pereti, sa va rugati de asistenti sa va arate si voua cate ceva in momentul in care il gasiti. Majoritatea timpului petrecut la spital e pierdere de vreme fara cineva care sa se ocupe cu adevarat de tine.
O sa inceapa sa curga cu note de 8-9-10 pe la toti oligofrenii care nici nu calca pe la spital si care nu stiu nici macar sa ia o tensiune.

Cam asta o sa se intample. Cam trist.

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce se face dupa anul III?

Postby Sz11 » Tue Sep 07, 2010 10:38 pm

.....depinde de spital..(legat de sprijinit peretii)
insa la treaba cu oligofrenii sint intr-u totul de acord cu tine :)

User avatar
furcu
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Sep 03, 2010 9:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce se face dupa anul III?

Postby furcu » Wed Sep 08, 2010 11:54 am

Riley wrote:O sa fie interesanta schimbarea plus ca terminati pe 9-10 iulie comparativ cu 20-25 iulie cum era inainte si chiar se simte :D

Spunea cineva pe forum ca anul asta e posibil ca la anii I - III sa se scurteze cate doua saptamani din fiecare semestru si sa se termine odata cu restul facultatilor....o fi posibil?
Dr. House: Vezi, din cauza bastonului toată lumea presupune că sunt pacient.
Dr. Wilson: Şi atunci de ce nu îţi pui halat alb, ca noi toţi?
Dr. House: Nu vreau să creadă că sunt doctor

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce se face dupa anul III?

Postby Riley » Wed Sep 08, 2010 4:10 pm

Asta o sa aflati cand se afiseaza structura anului universitar 2010-2011-asadar cat de curand ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Ce se face dupa anul III?

Postby ionutz_1185 » Mon Sep 13, 2010 9:29 pm

Enemy wrote:o sa fie din ce in ce mai de c.a.c.a.t. Veti incepe sa sprijiniti pereti, sa va rugati de asistenti sa va arate si voua cate ceva in momentul in care il gasiti. Majoritatea timpului petrecut la spital e pierdere de vreme fara cineva care sa se ocupe cu adevarat de tine.
O sa inceapa sa curga cu note de 8-9-10 pe la toti oligofrenii care nici nu calca pe la spital si care nu stiu nici macar sa ia o tensiune.

Cam asta o sa se intample. Cam trist.

partial adevarat
faza cu peretii depinde de prof eu chiar nu am sprijinit peretiiii din contra mi am dat interesul cei drept am avut si parte de asistenti super
iar cu notele la oligofrenii... mare adevar colegi care in anii 1-2 dadeau anato si fizio pana in ajunu craciunului se cred mari doctori si mai merg si la mariri la cardio pneumo si se mai dau si in spectacol
pacat ca au uitat din ce mocirla au plecat


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests