Studenta la medicina din Canada - stagiu in Bucuresti

care ne mananca zilele
ani2013
Posts: 1
Joined: Tue Apr 27, 2010 6:42 am

Studenta la medicina din Canada - stagiu in Bucuresti

Postby ani2013 » Tue Apr 27, 2010 6:56 am

Sint studenta in primul an la medicina in Canada. Cursurile primului an sfirsesc in luna Mai si o sa fiu in Romania in timpul vacantei de vara. As vrea foarte mult sa fac in vacanta un stagiu de 4 saptamini in cadrul unui spital in Bucuresti, unde as putea acompania un doctor (sau doctorita) de medicina interna sau generala in timpul vizitei pacientilor, etc. Eu m-am nascut si am locuit in Romania pina la virsta de 12 ani, asa ca vorbesc limba romana. Stie cineva daca sint spitale / doctori la care as putea apela pentru mai multe informatii?
Multumesc!

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Re: Studenta la medicina din Canada - stagiu in Bucuresti

Postby oya » Thu Apr 29, 2010 5:09 pm

Buna, cred ca cel mai simplu ar fi, daca ai rude in Bucuresti si cunosc vreun medic, sa vorbeasca ei cu acel medic pentru tine. O alta varianta cred ca ar fi sa suni sau sa trimiti un email la secretariatul facultatii de medicina din Bucuresti, poate exista posibilitatea sa te includa intr-una dintre grupele de studenti care trebuie sa efectueze practica medicala de vara.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Studenta la medicina din Canada - stagiu in Bucuresti

Postby b3 » Thu Apr 29, 2010 9:35 pm

Poti sa faci ce s-a sugerat mai sus, cu facultatea, dar te complici, nu este deloc student-friendly.

Varianta cu ruda care stie un medic dintr-un spital este buna. Sau poti intreba pe forum daca vrea cineva sa il/o insotesti in practica de vara in spital (cred ca ar fi si mai interesant asa, faceti schimb de exeperienta). Cred ca ai mai putea apela si la societatea studenteasca, www.ssmb.ro , sunt membri IFMSA (www.ifmsa.org) si se ocupa frecvent de studenti din strainatate veniti cu stagii in Romania. O alta recomandare este societatea studenteasca de chirurgie, www.sscr.ro , care are un curs de tehnici chirurgicale de o saptamana pe litoral, la Constanta, care este si foarte util si foarte distractiv.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests