Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

care ne mananca zilele
User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby adi » Wed Jun 11, 2008 6:00 am

ssss wrote:The point is ca notiunile se predau schizofrenic, neintegrat, este foarta putina mentiune de fiziologie la histologie, de exemplu . Stundetii sunt bombardati cu o gramada de informatie

pai sunt ferm convins ca modalitatea asta cretina de predare izvoraste clar din faptul ca majoritatea asistentilor/even profilor nu au inteles ceea ce predau si compenseaza in mod om mai putin dotat intelectual calitatea si claritatea cu cantitate. asta mi se pare frustrant la umf, ca nu recunosc macar in forul lor interior ca nu au inteles. orice om lenes dar inteligent ar fi pus pana acum mana macar pe kaplanuri si ar fi citit, inteles si apoi copiat (ca oricum copiaza in draci dupa carti straine, dar nu's in stare nici macar sa angajeze tarducatori calificati) din cartile alea astfel incat sa creeze o imagine coerenta la cursuri. pe langa asta, mai e si lipsa de standardizare, doi care au terminat in doua colturi ale romaniei or sa stie o medicina cu parfumul zonei in care s-au format :) . absolut stupid. sper ca au terminat cel putin cu metaforele alea absolut comice(intestin ca o floare nu-stiu-cum si altele).
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby Phat Skidz » Wed Jun 11, 2008 7:58 am

La asta se adaugă şi faptul că nimeni nu dă doi bani. Am auzit pe cineva zicând: "arătaţi-mi şi mie un politician căruia îi pasă, care chiar crede într-o ideologie, etc." E valabil şi pentru universitarii de la medicină. Singurele momente în care universitarul UMF-ist mediu e interesat, sunt momentele de narcisism suprem, "mamă ce profesor sunt, ia să vezi ce se uită acum studenţii la mine, îi fac praf." Dar nici asta nu durează prea mult, că universitarul îşi aduce aminte că are alte trebi, un simpozion de medicamente, ceva, şi pleacă. În plus, nimeni, dar absolut nimeni nu cred că mai ajunge universitar la UMF Buc. din dragoste de pedagogie. Unicul motiv e carierismul.

Din păcate, studentul ar trebui să acorde prezumţia de vinovăţie. Să fie cinic cu asistentul, dar nu cinic cu materia. Să tabere pe capul asistentului cu întrebări şi probleme pînă când el cedează nervos. Poate că asta ar fi cea mai bună metodă de evaluare.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby Bogdan_DD » Thu Jul 10, 2008 10:28 am

De la anul se centralizeaza materia, se vor preda aceleasi cursuri cu aceleasi notiuni din aceeasi bibliografie indiferent de spital. Cursuri litografiate bazate pe o curicula care se cere in UE, pregatite de toate spitalele universitare in care se preda o anumita disciplina. La Pediatrie de ex vor fi 38 de cursuri :mrgreen: . Iar absolventii (nu stiu daca doar cei care vor incepe de la anul), vor primi pe langa diploma si un teanc de hartii cu materia, notiunile parcurse din anul 1 pana in 6. Deci incepe sa miste ceva.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby b3 » Wed May 13, 2009 4:11 pm

ssmb, scome wrote:Reglementari Europene si Educatia Medicala Româneasca
Miercuri 13 mai - orele 1900 – 2030
Amf. Mare

Vom discuta despre:
1) Procesul Bologna - vantul schimbarii ce sufla prin universitati
http://www.ond.vlaanderen.be/hogeronder ... et_web.pdf
2) Declaratia facuta in 2005 de Asociatia Medicala Europeana referitor la Procesul Bologna:
"The implementation of the Bologna process in medical education (DEBOMED)"
http://wiki.ifmsa.org/scome/index.php?t ... DEBOMED%29
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby swiss » Wed May 13, 2009 10:10 pm

E interesant standardul impus de la Bologna...dar oare se va aplica vreodata in Bucuresti... si la medicina?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby b3 » Wed Jul 08, 2009 12:13 am

copiez mai jos un mesaj de pe grupul SSMB de la Oana Tudorache, reprezentanta studentilor UMF prin comisii si birouri si etc.

Buna,


Universitatea de Medicina si Farmacie 'Carol Davila' este de ceva vreme intr-un proces de imbunatatire a actului didactic pentru performante cat mai bune pe viitor. Toate schimbarile care se pun la cale pe noi, actualii studenti ne afecteaza intr-o masura foarte mica sau chiar deloc!

Cu toate acestea, parerea noastra conteaza si poate indrepta aceste schimbari in directii cat mai bune.

Acest mesaj este un apel catre toti studentii sa vina cu o parere despre cum s-ar putea imbunatati calitatea academica.

Va rog sa-mi trimiteti pe mailul personal parerile voastre pana joi, 9 iulie, orele 20:00. Mailul meu este: t_oriana@yahoo.com

Toate mesajele voastre vor pastra caracterul de anonim; informatiile din ele le voi pune eu intr-un text compact si le voi transmite conducerii UMF. Mesajele de la studenti nu vor avea caracter de decizie ci de consultare: vor aduce la cunostinta celor care au puterea deciziei niste lucruri pe care ei nu au cum sa le cunoasca, din moment ce nu trec prin ele. Scopul este de a invata sa folosim eficient resursele umane, materiale si timpul pe care il avem la dispozitie.


Coordonatele pe care trebuie sa le urmarim sunt urmatoarele:

1. PERSONALUL DIDACTIC - raportul studenti/ cadre didactice, personal auxiliar

2. BAZA MATERIALA - dotari, servicii, posibilitatea de a lucra practic, pacienti, instrumente etc

3. DURATA - prea mult/ prea putin timp alocat unei discipline, unui curs, unui stagiu/lp

4. CONTINUTUL - prea multe amanunte/ prea vag studiate sau pur si simplu total diferit de cele asteptate

5. STRUCTURA - necesar/ nenecesar sa fie curs, lucrare practica, stagiu; pozitionat in an prea mic/ prea mare; materie mai bine studiata pe parcursul unui semestru sau an, sau dimpotriva, mai eficient in sistem modular

6. OBSERVATII - as vrea sa treceti si materii care sunt optionale si care credeti ca ar trebui obligatorii, sau invers: care sunt obligatorii, dar le considerati de interes optional.


Puteti adauga orice altceva considerati necesar.
Va rog sa va referiti atat la preclinic, cat si la clinic.


Multumesc!
Spor in stresiune si vacanta placuta!

Oana
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby b3 » Wed Oct 28, 2009 9:43 pm

Un alt loc de impartasit probleme si mai ales solutii.

http://docs.google.com/Doc?docid=0AVGtD ... yZ2g&hl=en
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Oct 28, 2009 9:55 pm

b3 wrote:si mai ales solutii.
Sa dispara pilele la examenele de preparatori

:lol:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby b3 » Wed Oct 28, 2009 9:58 pm

Si tu acum... :D
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby Bogdan_DD » Thu Oct 29, 2009 12:00 am

Cum schimbam in bine? Jos modulele in primul rand. Sa se faca stil internat, toata medicina interna intr-un spital, toata chirurgia intr-altul. Sa se compacteze materia: stagiile de super-finete si ultra-mega specializari sa fie optionale sau inglobate in cursurile din spitalul-mama.

De exemplu, imunologia sa fie redusa la 1-2 cursuri in anul 3 la fiziopat si alte 1-2 la reumato in cadrul internatului. CD3-urile si FcgammaR-urile sa ramana pentru pasionati. Oncologia sa fie dispersata pe fiecare aparat in parte. Si accentuata in cursurile de hemato-onco. Malf cardiace congenitale sa fie facute doar la pedi. Etc. Si accent pe practica.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby b3 » Thu Nov 05, 2009 5:06 pm

Pe tema cartilor, manualelor, cursurilor depasite etc.

http://www.youtube.com/watch?v=XwM4ieFOotA
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests